Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Naši srpnovou návštěvu Švédska jsme zakončili stylově, na chatě u příbuzných, hodováním u dobrého a pro nás netradičního jídla, kterým jsou raci. Kräftskiva (čti kreftšíva) je tradiční švédský srpnový svátek oslavující sezónu chytání raků. Zpravidla se jedná o venkovní událost (když počasí a komáři dovolí), při níž se rodina či kamarádi schází a společně pojídají raky vařené ve slané vodě s množstvím dalších lákavých příloh, povídají a popíjejí.
Ještě stále nevíte, kam zamířit v příštím roce, aby to opravu stálo za to? Letos jsme toho za vás navštívili fakt hodně a vytipovali jsme ty nejlepší destinace, které si rozhodně nesmíte nechat ujít! Tady jsou!
I když povětrnostní podmínky v zimě nejsou na cestování zrovna ideální, byla by škoda zůstat až do jara za pecí. Spousta míst v Evropě má přes zimu svoje neopakovatelné kouzlo. At už jste fandové sněhu a ledu, nebo raději vyrazíte číhat na sluneční paprsky poblíž Středozemního moře, zimní cestu si prostě užijete.
Radek Dymeš strávil v Japonsku více než rok svého života, ať už se svou manželkou, která z této země pochází, nebo jako průvodce či student japonštiny. V rozhovoru prozradil několik zajímavých rad, které se vám budou při cestě do Japonska rozhodně hodit.
Mezi země východní Afriky jsou řazeny mj. Keňa, Tanzanie, Uganda a Rwanda. Tyto země jsou překrásné a rozmanité, avšak poznávací zájezdy do těchto krajin se soustředí pouze na několik nejznámějších destinací – většinou komerčních a přeplněných. Prozradíme vám tajné perly východní Afriky, méně známé a v mnoha případech levnější destinace, které však svou krásou a nevšedností mnohdy překonávají ony destinace nejznámější.
Cestovatelé, horolezci, běžci, vodáci, skialpinisti, expedičníci, ale i etnografové, tanečníci či bubeníci. Ti všichni se opět po roce setkali tento víkend na největší cestovatelsko-outdoorové akci v Praze Festivalu Obzory. Letošní třetí ročník se opět nadmíru vydařil a to nejen díky organizátorům, ale zejména atmosféře, na níž se podílel úplně každý, kdo na festival dorazil. Účast byla letos opravdu hojná a radost má i ředitelka festivalu Petra Greifová: „Počet návštěvníků celkem byl 3 150, z toho 2 800 diváků plus 350 vystavovatelů, přednášejících, odborníků a VIP hostů. V neděli byla účast v poměru k sobotě asi o třetinu menší.“
Japonsko je úžasná země. Udržuje si velmi silnou a specifickou kulturu, která lehce odolává vlivům odjinud a zůstává stále svá a jiná. A to je pro cestovatele dobrá zpráva. Podívejte se na několik věcí, které jsou v Japonsku jiné než u nás nebo asi i kdekoliv jinde na světě. Ne, není to jejich úplný přehled ani to nejsou ty nejdůležitější, ale snad ukazují onu jinakost.
22. února 2014 si sbalili batohy a vyrazili na konec světa do Ohňové země s plánem nevrátit se domů příští rok a půl. Během 484 dní projeli 25 zemí, nafotili přes 100 000 fotek, napsali skoro 100 článků a teď o tom chtějí vydat knihu. Jaké to je, být na světě jen se svým batohem po celý rok a půl? Kdy přicházejí krize a po čem se jim nejvíc stýskalo? Přečtěte si rozhovor s Katkou a Petrem.
Střední Dalmácie neboli Srdce Jadranu je oblast sahající od letoviska Rogoznica až po přístav Ploče. Charakterizují ji oblázkové pláže, nejprůzračnější moře Středozemí a kolem dokola se tyčící pohoří. Nabízí lahodnou kuchyni i umělecké a kulturní zajímavosti. Přečtěte si našich pět tipů, co byste při své cestě po Srdci Jadranu neměli opomenout.
Nepál si většina turistů spojuje hlavně s horami. A právem, neboť malá země sevřená v úzkém pásu mezi Indií a Tibetem se pyšní nejvyšší a nejúchvatnější částí Himálaje. Současně ale láká neskutečně pestrou paletou dalších zajímavostí, buddhistickými kláštery, skvostnými středověkými městy, národními parky s bohatou faunou a flórou či bujarými oslavami. Toto kompletně přepracované osmé vydání představuje Nepál v celé šíři – a navíc v něm najdete část věnovanou turistice s popisem řady nejlepších treků.
Nejjihozápadnější cíp Evropy, Algarve, je víc než z poloviny omýván Atlantikem. Že hrají prim čerstvé ryby a mořské plody nikoho nepřekvapí. Mnohé ale zaujmou prvky arabské a indické kuchyně. V případě prvním cataplana, která se z mořských plodů, ryb a zeleniny připravuje ve stejnojmenném hrnci ve tvaru mušle srdcovky, v případě druhém hojné používání kari, koriandru, zázvoru i česneku. Abyste měli zážitek z Algarve ucelený, přichystali jsme pro vás gastronomického průvodce po Algarve.
Cejlon, země čaje, slonů a všudy přítomných tuktuků. Srí Lanka je zemí batůžkářům zaslíbená. Za málo peněz tam člověk může dostat hodně muziky, stačí jen chtít zažít trochu dobrodružství a vydat se místní dopravou poznávat krásy srílanské divočiny. Tady jsou naše tipy na výlety a místa, která byste rozhodně na své cestě neměli minout.
Balijská kuchyně není špatná. Na tom jsme se shodli všichni. Ale… není tak rafinovaná, jako je například sousední thajská. My sami jsme poznali jen kuchyni východního Bali, možná je to v jiných oblastech jiné. V regionu platí tradiční způsob stravování – jíme naše, sezónní potraviny. Především. Tudíž plody sladko-kyselého salaku se jí v době, když dozrávají v okolních kopcích. Ovoce, jako je třeba dragon fruit, dostanete v Denpasaru, ale tady si na něj můžete zajít chuť.
V posledních týdnech jsem měl několik setkání s Íránci i českými obchodníky, obě strany by rády navázaly na úspěšnou kulturní i obchodní minulost včetně spolupráce na větších projektech při modernizaci Íránu. Bohužel tomu brání proces s vízy a další technické a politické překážky, vše se ale zlepšuje, co dnes není, zítra může být… Pojďme se ale podívat do nedávné minulosti, kdy obě země spolu úzce spolupracovaly a z které pochází dodnes dobrý zvuk českých firem i náklonost k nám.
Divoká krása černohorské krajiny již není pro svět žádným tajemstvím. Země, která pronikla na turistické mapy poměrně nedávno, si brzy získala množství obdivovatelů díky azurovému pobřeží Jadranu a hornatému vnitrozemí, jež nabízí dobré podmínky k letní turistice i zimnímu lyžování. Přidejte navíc ještě nezkrotnou povahu místních obyvatel a jejich lahodná jídla a získáte skvělou destinaci, jíž málokterý cestovatel odolá.