Cestování s dětmi, historky z cest, rozhovory s cestovateli. To všechno a mnohem více najdete v naší rubrice o cestovatelských zajímavostech ze světa.
Podívejme se na osm pozoruhodných faktů o Zemi vycházejícího slunce. Co všechno museli muži podstoupit při výrobě katany? A co žena samurajka? Osmičku jsme vybrali proto, že je v Japonsku považována za šťastné číslo. Kandži, tedy znak, který se pro ni používá, totiž připomíná znak pro prosperitu a šťastnější zítřky.
Cestování už se stává zase dostupnějším a i přesto, že už přes rok slýcháme pouze o covid-19, není to to jediné, co nás může na cestách potkat. Kam cestovat, pokud vůbec někam? Má smysl nosit roušky na palubách letadel a je bezpečné cestovat s dětmi? Přečtěte si rozhovor s MUDr. Janem Dvořákem, lékařem očkovacího centra ze společnosti Avenier.
Čtete v létě spíš oddechové knížky, těžší témata, nebo cestopisy? Ať to máte jakkoli, z našeho výběru tipů na letní čtení (a poslech) si určitě vyberete.
Dům na kolech. Svoboda, nezávislost, spontánnost. Vybírat si jen ty nejhezčí místa na spaní a probouzet se s ještě hezčím výhledem. Ať už na život, nebo jenom na pár týdnů v roce, mít svůj obytný vůz je sen mnoha z nás. Jak na to?
3 země, 4 dny, 11 koncertů, 12 přednášek, pojízdná sauna, bar, přednáškový vagon, koncertní vagon, 1 200 km, 3. ročník, 3.–6. 7. 2021.
Nejtěžší, nekrásnější, nejdelší. I v Evropě se skrývá mnoho možností, kam vyrazit na trek. Přinášíme vám top 7 nejzajímavějších treků na starém kontinentě. Který trek je ten TOP pro vás?
Vybrali jsme pro vás 7 nejzajímavějších národních parků Německa. V našem výběru jsme zohlednili zejména různorodost a jedinečnost jednotlivých oblastí. Pokud byste se tedy rozhodli navštívit všech 7 parků, rozhodně se nebudete nudit a na každém místě najdete něco nového!
Od začátku korona krize v Česku skončilo nebo pozastavilo svou činnost již téměř 200 cestovních kanceláří (zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj). Ty, které zůstaly, se se situací vyrovnávají po svém. Co všechno může taková nečekaná událost v cestovním businessu přinést, nám prozradil Petr Musílek, ambasador projektu Travel Akademie.
„Cestovat nejde a pokud ano, tak je to nebezpečné.“ Opak je ale pravdou. Já jsem na cestě už téměř rok. Na svém seznamu mám „pouze“ Itálii, Francii, Mexiko, Ekvádor a v současné době i Kolumbii. V každé zemi se snažím strávit delší čas, abych se naučila jazyk dané země. Jazyk je totiž důležitou a nepostradatelnou součástí každé kultury. A jazyky mě baví. Poznání nových kultur a to, jak lidé žijí, byl jeden z důvodů, proč jsem dala po 5 ti letech v Praze v práci výpověď a vydala se na Cestu kolem světa. V době koronavirové.
Podívejte se na fotoreportáž z Černobylu, kde si příroda bere zpět vše, co jí patří.
Tuto cestu, respektive její cíl, jsem si vybral z důvodu poznání. Poznání života, tradic, lidí a jejích zvyků, které si i v současné době stále uchovali. Vy teď máte možnost poznat tento kout Evropy společně se mnou… Větší možnost poznání, zážitků a kultury máte v případě, že si cestu do rumunského Banátu naplánujete v období druhé poloviny měsíce srpna, kdy se koná již pravidelný festival – Festival Banát. Ten se koná ve vesničce Eibentál a každoročně na něm vystoupí několik českých skupin a dalších zajímavých hostů. Z České republiky jsou plánovány také organizované odjezdy a speciální vlaky. Doporučuji!
Jak cestovat udržitelně? Jaké místo považuje za svůj domov? Má někdy pocit, že její snaha chránit přírodu nemá smysl? A co ji dělá šťastnou?
Přečtěte si rozhovor s Hanou Svobodovou, zakladatelkou organizace Chráníme mořské želvy. Hanka vystudovala biologii a ochraně mořských želv se věnuje více než 16 let, a to nejen v Indonésii, ale také na Srí Lance a v Ekvádoru. Je propagátorkou udržitelného cestování a každý den se snaží plnit si své sny.
„Nyní pořád slyším, že cestovat nejde, že je to nemožné, to ale není pravda. Cestovat možné je, a to i zodpovědně a podle zákona či vládních nařízení. “ A to třeba rovnou do iráckého Kurdistánu a Turecka! Jaké bylo projíždět tyto země za covidové pandemie? Přečtěte si rozhovor s Jiřím Kalátem, který se odtud před pár dny vrátil.
Lenka Hrabalová vystudovala arabštinu a perštinu, které plně využívá během svého putování zeměmi islámského světa. Zkušeností jak z Blízkého východu, tak severní Afriky nasbírala opravdu mnoho. Přesvědčit se můžete v její knize Saharské příběhy, na webových stránkách nebo na festivalu Culturea probíhajícím už tento víkend – od 9. do 11. dubna, kde vám Lenka povypráví o cestě stopem přes Kurdistán. Do tohoto dobrodružství částečně nakouknete i v následujícím rozhovoru.
Březen, za kamna vlezem. A abychom se tam nenudili, připravili jsme pro vás tipy knížky k přečtení i k poslechu a k tomu tři tipy na knihy o pozornosti a meditaci. Co právě čtete vy a co na vás v knihovně čeká?