Sólo cestování je zvláštní fenomén. Někdo na něj nedá dopustit, jiný ho nechápe. A co teprve, když se vydá na cestu sama žena. Oslovili jsme 8 žen, cestovatelek, které se nebojí vydat do světa sólo. Proč cestují samy a co jim to dává?
Jiří Fidrant je majitelem firmy Norská móda a jedním z největších evropských distributorů tradičních norských značek Devold, Dale a Bergans. Zeptali jsme se ho na Norsko, jeho lidi a spolupráci s nimi.
Kateřina Zelenková díky pracovní cestě strávila měsíc v Etiopii za corony a v rozhovoru vypráví, jak na ni země v této těžké době působila.
Honza Brotánek z CK DoJizniAmeriky se vypravil se skupinkou na covidovou cestu do Ekvádoru a popisuje své zážitky.
Jaromír Cagaš je zkušeným cestovatelem po Rusku, které se stalo jednou z hlavních destinací jeho cestovní kanceláře Bemett. Zeptali jsme se ho, co je na Rusku vlastně tak zvláštního a kam by doporučil se podívat?
Obvyklý basecamp Martina Hájka se nachází na Taiwanu, odkud vyráží za objevováním či průvodcováním svých oblíbených lokalit do neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie, treky v Nepálu až na zasněžené vrcholky Himalájí. Rád se vrací i do Skandinávie a Spojeného království. Jako průvodce CK Kudrna vyniká abnormálním nasazením a schopností uspokojit snad jakékoliv přání.
Pavel Šembera se s Latinskou Amerikou potkával od dětství, kdy prožil s rodiči pět let v Mexiku. Vystudoval mezinárodní obchod na pražské VŠE a od roku 2011 se jako zástupce české zdravotnické firmy a později jako nezávislý obchodník opakovaně do Střední a Jižní Ameriky vrací.
Jindra a Daniel jsou cestovatelský pár, který si říká TravelBeat. Místo hotelů volí postel v dodávce a místo cestovky intuici. S vlastní obytnou dodávkou projeli téměř celou Evropu, objevovali krásy Kanady, Jižní Ameriky i Kavkazu. V rozhovoru vyprávějí o tom, jaké to je žít 24/7 na pár metrech čtverečních, proč je Balkán a především Černá Hora srdcovka, a co by si už nikdy do vanu nepořídili.
Školitel první pomoci, který se ocitl na místech, kam sanitky nejezdí. Matěj Pudich pomáhal civilistům v ukrajinských vesnicích za frontovou linií – mezi zaminovanými poli, troskami tanků a pod hrozbou útoků na zdravotníky. V rozhovoru popisuje nejen realitu humanitární pomoci na válečném území, ale i to, proč by základy první pomoci měly být povinnou součástí školní výuky.
Zdá se to jako sen. Zdá se, že Petr dokázal spojit všechno, co ho v životě baví. Vystudoval hydrobiologii na Univerzitě Karlově, kde vyučuje a přibližuje vědu veřejnosti. Kromě dokumentování mikrosvěta se živí také fotografováním a filmováním. Podniká expedice do vysokých hor, do džungle, do exotických krajin. Jenže všechno má svoje, někdy je venku u foťáku vážně nevlídno a občas pod objektivem mikroskopu není vůbec nic. I jemu na konci měsíce přijdou složenky. Tak, než bychom záviděli, pojďme se raději inspirovat.
Po studiu angličtiny na Novém Zélandu se tehdy sedmadvacetiletý Marcel Žitník vypravil na zkušenou do Austrálie. Jak říká, dělal tam snad úplně všechny možné práce od mytí nádobí, popeláře, stěhováka, zedníka na stavbě, číšníka v kavárnách a restauracích až se po dlouhé době dostal k práci v místní cestovce.
Janča a Petr, to je velmi sympatický a usměvavý mladý pár Čechů, který se celkem spontánně rozhodl změnit svůj život od základu a odstěhovat se na Srí Lanku.
18 evropských států, 11 543 kilometrů a 1357 dní na cestě. Projekt Kayak Around Europe odstartoval v Praze vyplutím na jih a skončil o tři a půl roku později připlutím ze severu tamtéž. Jirkovo vyprávění o životě v kajaku, na plážích a po marínách si přijďte naživo poslechnout v listopadu na festival Obzory.
Fotografka, cestovatelka, blogerka a ambasadorka značky Fjällräven Teru Menclová vášeň pro cestování objevila během dlouhodobého pobytu v Madridu. Nejraději se ztrácí v horách a ve svých fotografiích se snaží vystihnout rovnováhu mezi lidskou duší a přírodou.
Přírodovědec, popularizátor vědy, cestovatel, horolezec a filmař. Narodil se s vadou zraku, ale dnes je jedním z nejuznávanějších českých fotografů. Zkrátka člověk, kterého běžně nepotkáte. O svém putování po neobydlených ostrovech Indonésie Petr povypráví v listopadu na festivalu Obzory.