Motocyklový novinář, kilometrový milionář, fotograf, cestovatel a dobrodruh. Kouzlo cestování na motorce, kdy jste blíže lidem a můžete jet, kam vás oko povede, objevil v roce 1986 při velké cestě po Jugoslávii. V roce 2009 zdolal hranici milionu kilometrů, o rok později se vydal na cestu do Vladivostoku a v roce 2017 vyrazil směr Magadan a projel i Mongolsko. Jako novinář se také zúčastnil několika závodů Rallye Dakar a těsně před koronakrizí se vrátil z expedice na Nový Zéland, kterou podnikl s manželkou v sedle legendárního motocyklu Indian.
Polský horolezec, obyčejný muž, manžel a otec. Každé ráno sedí u stolu před počítačem a jako většina z nás dělá svou práci. Má ale neobvyklou lásku, která ho motivuje vstát v pět hodin ráno a dát si dvouhodinový trénink. Jsou to vysoké hory a lezení.
Jak a kam cestovat po světě se psem? Co k tomu potřebujete, jaká jsou úskalí a jaké radosti? Cestovatel Slávek Král a fenka border kolie Corey spolu projeli autostopem už 28 států. V rámci své neuvěřitelné 33 000 kilometrů dlouhé pouti po 19 státech euroasijského kontinentu si prošli si cesty po Balkánu i Banátu, podívali se do Ruska, Střední Asie, Íránu nebo Turecka. Kromě toho v zimě přešli Šumavu po nouzových noclezištích a podnikli i mnoho dalších výletů po ČR a Evropě.
Z těch nejvyšších komínů, stožárů a mostních oblouků. Z letadel a strmých skal. Létá v okřídleném obleku jako hrdina akčních filmů. Petr Beránek aktivně provozuje adrenalinové a akční sporty, jako je BASE jumping, parašutismus, horo-, skálo- a ledolezení, přežití v divočině. Je BASE jumping holé bláznovství, nebo jen další adrenalinový sport? A způsobuje závislost?
Během půl roku dojel z Evropy do Japonska na skládacím kole. Na Filipínách si postavil loď a pak s ní proplul souostrovím. Přes Austrálii přejel na městském skútru. Víc něž rok strávil na Novém Zélandu, Samoa a Fidži. A teď už tři roky žije v Evropě v obytné dodávce. Marek Balicki – Záchranář na cestách.
Filip Ouroda je učitel, fotbalový trenér, ale také cestovatel a dobrodruh se srdcem na pravém místě. Aktuálně je na cestě kolem světa a jeho cíl je jasný – pomáhat v každé zemi, kterou navštíví. Jak se mu to daří a kde všude už pomohl?
Ptali jsme se moderátorky, herečky a scénáristky Terezy Tobiášové, jak lze spojit čas s dětmi a cestováním i do těch náročnějších destinací.
Gabriela Kahoferová je vystudovanou religionistkou, která již třetím rokem žije v Izraelském Tel Avivu. V rozhovoru se rozpovídala o tom, jak se v Izraeli žije, o rozdílnostech náboženství, ale i o tipech pro cestovatele
Zkušený ochranář přírody Milan Jeglík má v posledních měsících napilno. Spolek Prales dětem, jehož je předsedou, výrazně rozšiřuje své aktivity ve středoamerické Kostarice. K vlastní biosférické rezervaci začátkem letošního roku přibylo nové vzdělávací a dobrovolnické centrum na pobřeží Pacifiku. A pomyslnou „třešničkou na dortu“ bude chystaná mise monitorovací lodě Sparťan, která by měla začít v létě. Milan nám v rozhovoru také osvětlil, jak se do zahraničních projektů organizace zapojují dobrovolníci a řeč přišla i na trofejový odstřel medvědů na Slovensku.
Nyní se v sérii TENTOKRÁT NA VÝCHODĚ vydáte na Kavkaz a poznáte Ázerbájdžán, ropnou velmoc na hranici evropského a asijského světa. Hlavnímu městu Baku se pro jeho supermoderní vizáž s řadou naleštěných budov přezdívá „příští Dubaj“ nebo „Paříž východu“.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Jirka Kovář, který strávil posledních devět let života v Číně. Původně odjel za studiem, ale posléze v Číně začal i pracovat a navazovat vztahy, což ho zavedlo do užších kruhů čínské společnosti.
Legendární bioložka Jane Goodallová v 88 letech stále cestuje po světě. „Velvyslankyně“ a „advokátka“ zvířat s plným nasazením propaguje globální program Roots and Shoots, který založila a jenž aktivizuje mladé lidi v ochraně živé přírody a životního prostředí. Fungování a životní styl naší průmyslové civilizace podle Goodallové pomalu ničí sama sebe i celou planetu. Osobnost, kterou proslavil zúčastněný výzkum afrických šimpanzů, ale vidí naději právě v dětech a dospívajících. V rozhovoru, který vedl Petr Horký v rámci pořadu Hausbot, Goodallová také zopakovala své přesvědčení, že „na každém člověku záleží“.
Je to už třicet let, kdy Vilda Dvořák, tehdy tramp a organizátor různých společenských akcí a dálkových pochodů i zájezdů po Čechách, založil cestovku. Ovšem už tehdy měl obrovské zkušenosti s organizací akcí v přírodě, na kterých lidi čekaly treky, poznávání a zábava. Pak přišla revoluce, s ní Banát a postupně celý svět. Přestože cestování prodělalo ještě i v poslední dekádě velké změny a z Vildovy někdejší činorodosti vyrostla jedna ze dvou nejstarších a největších outdoorových CK u nás, to nejdůležitější v Kudrnovi zůstává.
Hory dávají, a taky berou. Pod takové moudro se může podepsat horolezkyně Klára Kolouchová. V dalším dílu talk show Hausbot mluvila s Petrem Horkým mimo jiné o tom, jak skloubit roli dobrodruha a matky.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Ladislav Zibura, cestovatel a autor několika cestopisů, z nichž poslední nese název Prázdniny v Česku. V něm Ladislav zkoumá naši zemi v období pandemie a nachází řadu méně známých a neobjevených míst, která Česká republika skýtá, a také čtenáře seznamuje se svéráznou povahou Čechů a jejich smyslem pro recesi a humor. Právě tato témata jsme v podcastu rozebrali a přiblížili některé stereotypy, které o Češích panují. Ladislav kromě psaní knih také hojně přednáší napříč celou republikou. Tématem podcastu tak byli i jeho posluchači a zpětná vazba, kterou na svou práci dostává.