(† říjen 1736 Vídeň) – rakouský důstojník a kartograf, působící v českých zemích
(* 29. 6. 1842 Rokycany, † 20. 11. 1907 Plzeň) – český cestovatel
(* 11. 4. 1721 Suchdol nad Odrou, † 17. 11. 1808 Goshen, Ohio, USA) – misionář Moravských bratří
(* 18. 3. 1889 Jičín, † 4. 10. 1945 Praha) – český zeměpisec a oceánograf Jičínský rodák vystudoval jednak zeměpis (u V. Švambery), jednak farmacii, která ho živila. Učarovalo mu však moře, především Severní ledový oceán, jehož výzkum se stal jeho životním posláním.
(*19. 6. 1917 Doubravice u Dvora Králové, † 15. 8. 1971 Praha) – český egyptolog
Standa Miler navštívil místa, která popsal Oldřich Čech ve 14. století. Jeho poznatky a zážitky jsou velmi podobné – obrovská města, spousty levného zboží, podivná jídla, neomezená moc vyvolených, cenzura informací a těžký život chudých.
(* 1782 Praha, † 8. 5. 1854 tamtéž) – český zlatník a poutník po svatých místech
(Friederika Viktoria, rozená Gessnerová, 20. 10. 1910 Opava, † 3. 1. 1980, národní park Shaba, Keňa) – ochránkyně přírody, spisovatelka, výtvarnice
Každý máme svoje cestovatelské sny. Některé jsou trochu bláznivější než jiné. Katka Mandulová rozhodně patří mezi ty odvážnější cestovatelky.O její cestě stopem do Vladivostoku vyšla kniha. Zeptali jsme se jí, jak celý nápad vznikl.
Co trápí africké ženy a lze jim vůbec nějak pomoci? Jak se mezi nimi žije? Odpoví šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová.
Kniha Hynka Adámka Češi v Antarktidě mapuje působení českých polárníků na nejjižnějším kontinentu. Nabízí zajímavý pohled na život v polárních stanicích, který zůstane běžnému turistovi utajen.
Říká se, že na Bhútán zapomněli lidé, ale nikdy ne bohové. Putování zapomenutou zemí v srdci Himálaje, ve které lidé uctívají všechno živé, je povídáním o štěstí. Pojďme se zeptat Pavla Barabáše, jak se to štěstí vlastně hledá.
Jak začíná dobrodružná životní cesta světoběžníků, fotografů a novinářů? Nejen o pobytu na Antarktidě, cestách do Afghánistánu či průzkumu Jižní Ameriky si budeme povídat v rozhovoru se spisovatelem Martinem Mykiskou.
Dobrodružná plavba začínala v Ohňové zemi a mířila do Kapského města. Jaké byly dva měsíce na plachetnici a co zajímavého můžete vidět v oblasti, kde přežívá jen několik výzkumníků? Čtěte v rozhovoru s Karlem Wolfem.
Legendární světoběžník, dobrodruh, cestovatel, eskymácký náčelník, polární lovec, spisovatel, vynálezce …