Jako první Čech a třetí nejmladší muž dokončil projekt 82 × 4000, tj. vystoupal na všech 82 alpských čtyřtisícových vrcholů. To zaujalo Máru Holečka natolik, že ho s sebou vzal na Sura Peak. Vznikl z toho prvovýstup severozápadní stěnou a cesta nazvaná Simply Beautiful. Matěj je zubař, a ještě navíc provozuje obchod se sportovním vybavením. Kde na to všechno bere čas?
Tereza Daněk je cestovatelka, veselá duše, ale v prvé řadě je také máma. Jejím nejoblíbenějším způsobem přepravy je stop. Objevování krás světa dopřává jak sobě, tak i svým dětem, se kterými cestuje stejným způsobem. Přečtěte si rozhovor o její cestě s dětmi do Íránu.
Adam Ondra je považován za jednoho z nejlepších lezců historie, který posouvá limity tohoto sportu již od dětského věku. V rozhovoru se rozpovídal nejen o lezení, ale i o cestování a učení jazyků.
Filip Ouroda je aktuálně už rok na své cestě kolem světa. Za sebou má již Filipíny, Thajsko, Nový Zéland, nebo třeba Guatemalu a Kostariku. Kam směřují jeho nohy dál? Kde všude dobrovolničil, kam přinesl radost, jaké nejhorší zážitky si z cesty odnáší a co pěkného ho potkalo?
Sylva Vojtíšková má společně s manželem 3 děti, ale narozením dětí rozhodně její život neskončil, právě naopak. Užívá si s rodinou každou volnou chvíli, pomáhá ostatním cestovatelům (nejen rodičům), jak na levné letenky a jak si zkrátka zařídit s dětmi krásnou dovolenou.
Martin Úbl je spoluautor a propagátor prvního dálkového přechodu v ČR, Stezky Českem. Je dlouhá 2000 km, často vede horami, po hřebenech a podél hranic a jejím motem je „Stezku Českem může jít každý“.
Sám se ve dvaceti letech vydal stopem do světa: do Turecka, Iráckého Kurdistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Prožil dva měsíce čistého nefalšovaného punku a svobody, nespočet dobrodružství, jak v horách, tak ve vyprahlých oblastech nebo na pobřeží moří. Vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, prošel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu, spal na benzínkách, v mešitách a třeba i v kamionu. Teď se chystá o svém putování vyprávět na čtvrtém ročníku cestovatelského festivalu Diáky (20. – 21. 2.) v pražském kině Bio Oko.
Dana a Jožo Arvayovi si troufli na cestu, která není pro každého. Se svými dvěma malými syny Jurkem (8) a Maťkem (5) se vydali na 14 000 km dlouhou cestu terénním autem do Iráku, Íránu, Arménie a Gruzie. Jezdili offroad, spali ve stanech na střeše auta a zažívali nejrůznější setkání a dobrodružství. O nich budou také vyprávět v rámci Diáky festivalu IV.
Makalu (8485 m) je pátá nejvyšší hora na světě. Po patnácti letech od poslední české stopy zde se horolezci Lukáši Jasenskému loni v květnu podařilo zdolat její vrchol. Na Makalu vylezl bez kyslíku a osobních šerpů, promrzlý a s obrovskou radostí. Splnění životního snu však předcházelo pět let příprav a nevydařených expedic. Příběh o jedné velké cestě za velkým snem teď Lukáš představí v pražském kině Bio Oko v rámci čtvrtého ročníku cestovatelského Diáky festivalu (20. – 21. 2.).
Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.
Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová toho spolu zažily už hodně. Během 10 měsíců objely svět dokolečka, zdolaly PCT, procestovaly Patagonii, ale i Kanadu a Aljašku. Loni se jako první Češi vydaly na zatím zřídka chozený a v Česku neznámý trail, Pacifickou severozápadní stezku.
„Vždycky jsem se při cestování cítil nejšťastnější, když jsem si povídal s místními. Fascinovaly mě rozdílnosti kultur, jiné osudy a vnímání světa. Dostával jsem se do oblastí, kde se zastavil čas. Zaujalo mě, že paralelně s naší vyvíjející se moderní společností žijí lidé, kterých se vývoj netýká, alespoň zdánlivě. Jejich pohled na svět je tolik inspirující a mnohdy přirozenější,“ říká David Švejnoha, brněnský cestovatel, průvodce a popularizátor hmyzí kuchyně, který s vášní mapuje přírodní národy.
Usměvavá a rázná, dvacetiletá studentka charitativní a sociální práce na Jihočeské univerzitě, začala s venčením pejsků z útulku. Pokračovala pomocí v potravinových bankách, které shromažďují jídlo od neziskových organizací a distribuují je organizacím dalším. Ani to ji nestačilo a její hladové laskavé srdce se dožadovalo dál.
,,S dnešními dopravními prostředky mi připadal svět smutně malý. Pěšky byl zase příliš velký a pomalý. Ale na kole? Na kole není ani moc malý, ani moc velký.“
Slovenská influencerka, cestovatelka a podnikatelka Andrea Zahurancová vyrostla na chatě ve Slovenském ráji a odmalička ji rodiče vedli k objevování krás tohoto světa. V jednadvaceti letech založila s bratrem firmu na online prodej oční optiky Eyerim a v době covidu se stala digitální nomádkou.