Kde v Peru naleznete ty nejlepší treky? Peruánské pohoří Cordillera Huayhuash, kde ještě před pár lety řádili banditi, dnes patří k pokladům vysokohorské turistiky. Náročný trek kolem tohoto horského masivu měří asi sto kilometrů a téměř každý den překonává vysoké sedlo šplhající k 5000 metrů. Vydejme se na cestu s cestovatelem Lukášem Synkem, který bude nejen o tomto treku vyprávět 5.2. v letenském kině Bio Oko.
Šebestián je mladý cestovatel, který už má nastopováno přes 100 000 kilometrů v různých zemích světa! Pokud hledáte rady od zkušeného stopaře, tady jste správně. V rozhovoru se dozvíte tipy pro začátečníky, i zkušené.
Milan Jeglík pracuje ve společnosti JUSTICE FOR NATURE, která je součástí světové ochrany přírody. Jejich činností je terénní ochrana přírody, spolupráce s rangery a monitoring biodiverzity. Působí například v Indonésii, kde koordinují protipytláckou hlídku, v Kostarice monitorují jaguáry, nebo budují oceánský projekt zaměřený na velryby, delfíny a žraloky. V rozhovoru se dozvíte proč jsou velryby v ohrožení, nebo jakou cenu má pro pytláky tygr.
V roce 2025 vám na Hedvábné stezce představíme 100 velkých žijících českých a slovenských dobrodruhů.
Tadeáš na kole přejel Afriku podél západního pobřeží, následně také Arabský poloostrov a Střední Ameriku. Tento rozhovor však nebude o jeho cyklistické vášni a úctyhodných najetých kilometrech, ale o jeho výpravě do Konga za ochránou přírody a monitorování fotopastí v džungli na pytláckých stezkách Konga.
Když někdo řekne „Děvče z hor,“ většinou tím myslí Marušku. Horskou průvodkyni s mezinárodní licencí UIMLA a instruktorku rakouského Alpenvereinu. Má dvě děti, foťák na krku, batoh na zádech a většinu roku tráví cestováním po horách – ideálně co nejvíc ve vertikálním směru. K loňským narozeninám si Maruška přála horu. Výstup na svoji první sedmitisícovku. Co tomu předcházelo a jak se vystup podařil?
Denisa Štěrbová je ekonomka, fotografka a cestovatelka, která se již 12 let vrací do brazilského Ria de Janeira. Již od mladého věku ji fascinovala Jižní Amerika, a dnes na tomto kontinentě organizuje cesty pro české turisty. Jedním z jejích koníčků je také učení se jazyků, protože, jak sama říká, jazyky jsou prostředkem, jak pochopit kulturu země. Procestovala prakticky celou Jižní Ameriku, díky čemuž má spoustu cenných zkušeností, rad a informací.
Matouš Vinš je podnikatel, cestovatel, manžel a táta dvouletého Štěpánka. Pracovně ale především tvůrce. Ať už projektů jako Travel Bible, nebo fotek, textů, muziky, videa… Už na střední se rozhodl, že chce dlouhodobě tvořit takovou práci, kterou bude moct dělat odkudkoliv. Jako digitální nomád dohromady strávil rok a půl v Thajsku, čtvrt roku ve Vietnamu a Austrálii, nějaký čas na Srí Lance a v Japonsku. V rozhovoru se mimo jiné dozvíte i několik tipů z jeho nové knihy Travel Tips.
Marek Slobodník je slovenský cestovatel a především milovník motorek všeho druhu. Má za sebou hned několik expedic přes Austrálii, jihovýchodní Asii, Indii, nebo Afriku od severu k jihu. V dnešním rozhovoru se ale zaměříme hlavně na jeho poslední cestu s plující motorkou – Trojkolkou do Mongolska.
Jana Račanová, milovnice přírody a dálkových trailů, si splnila sen – prošla 4200 kilometrů dlouhou Pacifickou hřebenovku. Jaké to je čelit sněhovým bouřím v poušti, zdolávat nejvyšší kontinentální horu USA a potkávat inspirativní lidi, kteří vám změní život? O tom bude Jana vyprávět 14.1. v letenském kině BIO | OKO ve své přednášce, při níž nás vezme na dobrodružství plné nečekaných zvratů, nezapomenutelných setkání a příběhů z americké divočiny.
Občanským jménem Martin, ale cestovatelským a uměleckým jménem Mart Eslem. Říká se o něm, že je profesí podnikatel a duší cestovatel, což sám potvrzuje. Procestoval už 96 zemí světa, ale jak sám říká – cestování není o chození na druhý konec světa, ale o objevování sama sebe.
Dobrodruh, horský průvodce i dvorní meteorolog expedic do nejextrémnějších míst naší planety. Má za sebou řadu horolezeckých výstupů. Ondrova strategie při cestách do hor je jednoduchá a dost se pronese. Bere si s sebou všechno. Ze svého stolitrového batohu tahá předměty jak kouzelník králíky z klobouku, a tomu odpovídá i smích spolucestovatelů a kolemjdoucích. Je lepší trekovat s batohem pod 7 kg nebo přes 30 kg? A co všechno nosí Ondra v batohu? I o tom bude vyprávět 14. ledna v pražském kině BIO | OKO.
Pavla už od roku 2017 žije společně se svým indonéským manželem a 2 dětmi v malé zapadlé vesnici v Indonésii. Jak probíhá indonéská svatba, jak ji mezi sebe přijala manželova rodina a jak tady funguje porodnictví, nebo ekologie?
Na internetu vystupuje pod názvem Letenky od Kuby a posledních několik let nedělá nic jiného, než že cestuje. I na cestách ale pořád pracuje na nových projektech – aktuálně se věnuje cestovatelskému kurzu. Zajímá vás, jak koupit nejlevnější letenky, nebo jak do letištního salónku zdarma? Tak se začtěte do rozhovoru.
Pavol je permanentní cestovatel, který se díky výhodám různých zemí legálně vymanil z některých povinností. Neustále pracuje na nových způsobech jak dosáhnout svobody své i svých klientů. Zajímá vás, jak získat občanství jiné země? Jak neplatit daně, nebo jak žít svobodně a vymanit se ze systému?