Na sever se s lodí Polaris vydal americký novinář. Bohužel nedaleko Grónska zemřel z nejasných důvodů. Další kroky jeho expedice byly nešťastné.
Několikrát se N.A. Severcov vydal do Střední Asie, aby tu mohl zkoumat zejména pohoří Ťan-šan. Na základě svých poznatků vytvořil Severcov geologickou mapu a obsáhlou vědeckou monografii tohoto pohoří.
Adolf Schlagintweit byl stejně jako všichni tři jeho bratrové cestovatel. Prozkoumal mnohá místa v Centrální Asii v Tibetu i v Indii. Kvůli podezření ze špionáže byl na svých cestých zajat a popraven.
R.H. Schomburgk pod záštitem britského impéria mapoval území Guyany, kde se svým mladším bratrem prozkoumal zejména tamní říční síť. Za své zásluhy si později vysloužil královnino uznání a vstoupil do diplomatických služeb.
G.A. Scheinfurtha provázela pověst jednoho z největších znalců severovýchodní Afriky. Jako první přinesl důkaz o existenci „trpasličích lidí“- Pygmejů. Objevil několik tamních řek a dokonce vydal knihu shrnující jeho africké zážitky.
Německý cestovatel, později diplomat, P.F. Siebold byl významným objevitelem vnitrozemí Japonska, kam se do té doby téměř žádný jiný Evropan nedostal. Na základě svých poznatků začal von Siebold vydávat knihy o Japonsku, včetně japonského atlasu.
Francouz Garnier spolu se svou výpravou pronikal nejprve do Vietnamu, poté do Laosu a nakonec až za hranice Číny. I když jeho výpravy nepřinesly mnoho politických úspěchů, pro geografii byly převratné.
Po návrau Kolumba z Ameriky, poslali Portugalci Vasco de Gamu hledat cestu po moři do Indie. Nadaný mořeplavec byl úspěšný a do Evropy se vrátil jako hrdina. Jeho další cesta však již nebyla objevná, ale dobyvatleská. Později se dokonce stal indickým místokrálem.
Skylaxův významný přínos pro další cestovatele byl jeho osobně vypracovaný návod pro další námořníky, který byl významný dalších 2 tisíce let.
J. Smith byl průkopníkem cest po americkém Západě, kde hledal nová loviště pro svůj obchod s kožešinami.
Britský obchodník, jenž objevil Jižní Shetlandy při své obchodní cestě.
Další z řad významných ruských polárníků M.V. Somov, který na Antarktodě postavil významné polární stanice
Znalec mořských hloubek a proudů díky své práci pomohl významně námořní dopravé. O. Stanley byl i objevitelem rozsáhlého pohoří na Nové Guineje, které nese jeho jméno.
Vystudovaný biolog se rozhodl zaměřit na průzkum v Africe, kde objevil několik jezer. I přes jeho cestovatelské zásluhy A. Stecker nakonec zemřel v chudobě a zapomnění.
Obchodník Simon Fraser přišel do Kanady, aby zde obchodoval s místními Indiány. Nakonec ale objevil mnohá nová místa i pramen řeky, jež po něm dostala své jméno.