Neuvěřitelných čtyřiadvacet expedicí do Grónska podnikl Lauge Koch, synovec badatele Johana Petera Kocha, který se také významě věnoval největšímu ostrovu světa.
Dosud nezaznamenaná místa největšího ostrova na světě zanesl do mapy dánský námořní důstojník Johan Peter Koch.
Rodák z Prahy se stal významným účastníkem další výpravy hledající již třicet let ztracenou Franklinovu výpravu na sever. Heinrich Klutschak pozoroval zvyky Eskymáků a vydal o nich i svůj vlastní cestopis.
Neobvykle odvážnou ženou byla Britka Mary Hanriette Kingsleyová. Dvakrát se vydala do Afriky, kde se sestkávala s domorodci, objevovala nové živočichy a jako první žena zdolala sopku Mount Cameroon.
Spousty zajímavých objevů přivážel oceánograf Phillip Parker King z celého světa. Později se mohl pyšnit titulem admirála.
Hledat Austrálii, neboli Terra australis, se vydal Francouz Kerguélen-Trémarec. Přinesl však pouze lživé poznatky o ostrovech Desolation. Za nepravdy skončil na dvacet let ve věznici.
Dlaší z hledačů zmizelé výpravy sira Franklina byl William Kennedy, kterého tato cesta stála život.
Vnitrozemí Kanady objevoval Henry Kelsey za účele navázání obchodník kontaktů s Indiány. Jeho výsledky byly veliké, nikdo je však příliš neocenil.
Účastník poslední záchranné expedice hledající sira Franklina a jeho skupinu byl britský kapitán Kellett. Při hledání zmizelých lodí nakonec sám uvízl v ledu.
Ruský mořeplavec zkoumal zejména oblast Aljašky a Sibiře. Velel několika výpravám a dokonce bojoval v Krymské válce.
Snaha dokázat, že severní pól je obklopen volným mořem, vedla expedici amerického lékaře. Jeho loď ale na dvě léta zamrzla v ledových pláních.
Tři cesty do Afriky podnikl ruský cestovatel a nadšenec pro černý kontinent Wilhelm Junker. Přivězl mnoho zápisků, dokonalejší mapy i rozsáhlé sbírky.
I přesto, že německý lékař Junghuhn pocházel z Mansfeldu, prohlašoval za svou opravdovou vlast Sundské ostrovy, na kterých trávil velkou část svého života.
Velká jezera i okolní řeky brázdil na kánoi jezuitský misionář Joliett. Dokonce objevil vodní cestu od řeky Svatého Vavřince, přes Velká jezera do Mississippi a s ní až do Mexického zálivu.
O poznání Afriky se zasloužil Angličan Johnston, vedl expedici na Kilimandžáro i na Mount Camroon. Později se stal guvernérem v Ugandě.