Kdo poprvé spatřil Machu Picchu, taje Aljašky nebo Patagonii? Nechte se na svých cestách inspirovat prvními Evropany na americkém kontinentu.
Jeden z mnoha hledačů bájné země El Dorado byl i Němec Hutten, který cestoval pod ochranou bankovního domu Welserů.
Kapitán Hudson je jedním z prvních hledačů Severozápadního průjezdu. Jeho výpravy zkončila nezdarem a zradou tvrdého velitele.
O podmaňování Jižní Ameriky se zasloužil objevitel Venezuely Hojeda proslavený svou krutostí k původním obyvatelům i vlastním námořníkům.
Z Kuby vyrazila španělská expedice poznávat americké domorodce. Časté střety s nimi ale nebyly přátelské a na zranění z boje zemřel i velitel expedice Hernández de Córdoba.
Špatná pověst v Evropě přivedla Hendaye do Ameriky, kde se stal agentem Společnosti Hudsonova zálivu. Pod jejím jménem cestoval do vnitrozemí Kanady. Ani v Americe se ale netěšil dobré pověsti.
Pod záštitou Společnosti Hudsonova zálivu putoval Angličan po severní Americe a došel až k Pevnosti prince Waleského. Hledaná ložiska mědi ale neobjevil.
R.H. Schomburgk pod záštitem britského impéria mapoval území Guyany, kde se svým mladším bratrem prozkoumal zejména tamní říční síť. Za své zásluhy si později vysloužil královnino uznání a vstoupil do diplomatických služeb.
J. Smith byl průkopníkem cest po americkém Západě, kde hledal nová loviště pro svůj obchod s kožešinami.
Evropský geolog, díky němuž nastala v Austrálii zlatá horečka.
Po stopách velehorských sopek v Jižní Americe se vydal německý badatel A. Stübel. Zkoumání tamních sopek mu zabralo téměř deset let.
G.I. Šelechov měl zájem využít americký kontinent pro obchod. Po příjezdu na Aljašku zde zakládal obchodní kolonie, kde se snažil místní obyvatele učit pravoslaví a ruským zvykům.
Svůj život zasvětil zkoumání severní části Ameriky. Jeho největším úspěchem bylo objevení řeky Colorado. I když patřil k součásti historie Kanady, zemřel téměř v zapomění.
V době, kdy J.J. von Tschudi hromadil ulovené živočichy a nasbírané rostliny pro evropská muzea, pobýval mezi Kečuánci ve své chatě v Peru. Kvůli zdraví byl nucen vrátit se zpět do Evropy, kde se dočkal čestného uznání na vědeckém poli. Později se stal váženým diplomantem.
Kanadský průzkumník, který zanesl do map do té doby neznámá jezera. J.B.Tyrell byl autorem několika hydrologických studií, zároveň vydával i cestopisy svých předchůdců.
„Z dusného chicagského vzduchu utekl jsem do volných pralesů – puška stala se mi družkou, Michiganské jezero přítelem – a večerní hvězda tonoucí ve vodách jako slza vinoucí se po ztemnělé tváři jest mi milenkou,“ psal 27. 8. 1868 do Prahy začínající básník Josef Václav Sládek.