Cestování ve všech svých podobách se stalo ve 21. století životním stylem. Každý se rozlétá jiným směrem ochutnávat svobodu, každý hledáme jiný způsob, jak se toulat pod cizím nebem. Mezi námi – cestovateli 21. století, existuje spousta rozdílů, ale je mnohem víc toho, co nás spojuje.
Jaryn je neúnavný tulák světem, pro kterého se cestování stalo vášní. Na cestách je mu společníkem fotoaparát a zápisník. Fotí převážně lidský element se zaměřením na mizející kulturní tradice a unikátní minoritní skupiny. Je původem z Liberce, téměř dvě dekády pobýval v jihovýchodní Anglii, odkud se pak vydal objevovat různé kouty jižní a jihovýchodní Asie. Procestoval země jako Čína, Indie, Nepál, Myanmar, Thajsko a Kambodža. Zalíbilo se mu ve Vietnamu, kde třetím rokem učí angličtinu a pomáhá zpříjemnit pobyt klientům Go2 na jejich cestách.
Martin Mykiska jezdí do Jižní Ameriky už přes 20 let a dohromady tam strávil 3 a půl roku života. Nyní dělá průvodce pro cestovní kancelář CK doJizniAmeriky.cz a ukazuje dalším cestovatelům ta nejzajímavější místa.
Jarek Mikeš cestuje po celé planětě, vlastní několik firem a letos pořádá první Festival digitálních nomádů. Na co se můžete těšit?
4500 km přes poušť, čtyřtisícové hory, močály, divoké řeky, tektonické oblasti s gejzíry a národní parky plné medvědů grizzly – tak vypadá nejdelší a nejdrsnější z dálkových treků v USA, Continental Divide Trail. Do téhle brutální výzvy se pustili loni na jaře Petr Kosek s manželkou Olgou na hranicích s Mexikem a trek úspěšně dokončili po pěti měsících u hranic s Kanadou. Při setkání v Liberci jsme si povídali o krásách i nástrahách treku i o tom, jak sbalit vybavení do 5 kg.
Topi Pigula je fotograf, novinář a vášnivý cestoval. Krom toho všeho se ale snaží své zkušenosti předávat dál, proto pořádá už několik let fotokurzy v Česku i za hranicemi Evropy. V rozhovoru prozradil několik svých rad určených cestovatelům.
Jaké to je stopnout letadlo, plnit po Evropě bláznivé úkoly a dostat se na předem určená místa a to všechno téměř bez peněz? Přečtěte si rozhovor s Milanem Mikym Škodou, zakladatelem LowCost Race. Přihlašování na letošní ročník už sice skončilo, ale můžete uvažovat o dalších ročnících.
Jak se stane, že vás napadne projet Jižní Ameriku v netradičním vozítku tuktuk? A navíc v pěti holkách? Přečtěte si rozhovor s Luckou Radovou a uvidíte, že budete mít chuť vyrazit taky!
Amar Ibrahim je odborníkem na přežití prakticky za jakýchkoliv podmínek. Má rady na extrémní situace v přírodě, ale i třeba v napadeném městě.
Hledáte netradiční destinaci, kam byste rádi vycestovali? Nebaví vás už klasické dovolené a chtěli byste se podívat někam, kde zástupy turistů zatím nejsou? Procestujte Rusko a Sibiř. Přečtěte si rozhovor s Martinem Loewem, který má v malíčku nejen Sibiř.
I když má Írán stále mezi spoustou lidí špatnou pověst, byla by škoda na tuto asijskou zemi zanevřít. Pravda je taková, že kromě měst s typickou orientální atmosférou, tajemných bazarů s klikatými uličkami a prodavači koberců, krásné a pro nás netradičně exotické přírody vás tam přivítají hlavně vřelí a pohostinní lidé. Přečtěte si rozhovor s Petrem Štětinou, který Írán dobře zná.
Mick Conefrey je britský spisovatel a filmař žijící v Oxfordu. Posledních dvacet let pracoval hlavně v televizi, a to především pro BBC a většinu hlavních britských a amerických stanic, Discovery a History Channel. Natočil řadu filmů, od experimentálních dokumentů až po úspěšné série jako Icemen a Mountain Men. Natáčel po celém světě, od Kambodži po K2, od Portorika po Špicberky.
Co všechno se dá ochutnat v japonské restauraci? Jak je to zde s náboženstvím? V čem se Japonci liší od Čechů a v čem jsou si naopak podobní? O téhle zemi perfektní disciplíny a pracovitosti více v rozhovoru.
Poutníka Ladislava Ziburu asi znáte, jeho nohy už ho zanesly do Jeruzaléma, z Česka do Říma nebo do Santiaga de Compostela. Tento rok se vydal na pěší putování do Nepálu a Číny. Pokud vás zaujme jeho příběh, přijďte si ho poslechnout na festival Obzory, který se koná v 12. a 13. listopadu v Praze.
Střední Asie stále čeká na turistický boom, zejména mezi Čechy se ale například Kyrgyzstán stává velmi oblíbenou destinací. Proč? Nepotřebujete víza, letenky jsou levné a krásnější hory by člověk pohledal. Šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz Katka Smolová Kyrgyzstán letos v létě procestovala a vy si můžete přečíst, jak se jí tam líbilo.
Naše kolegyně Míša Kofrová, šéfredaktorka www.SvetBehu.cz, letos v létě navštívila souostroví Raja Ampat v Západní Papue (Indonésie), jedno z nejméně navštěvovaných míst na zemi. S přítelem tam objevovali podmořskou faunu a floru a rozmanitost místní přírody je naprosto ohromila. Přečtěte si rozhovor, jaké to bylo, cestovat do těchto končin!