Cestování ve všech svých podobách se stalo ve 21. století životním stylem. Každý se rozlétá jiným směrem ochutnávat svobodu, každý hledáme jiný způsob, jak se toulat pod cizím nebem. Mezi námi – cestovateli 21. století, existuje spousta rozdílů, ale je mnohem víc toho, co nás spojuje.
Jaromír Cagaš je zkušeným cestovatelem po Rusku, které se stalo jednou z hlavních destinací jeho cestovní kanceláře Bemett. Zeptali jsme se ho, co je na Rusku vlastně tak zvláštního a kam by doporučil se podívat?
Obvyklý basecamp Martina Hájka se nachází na Taiwanu, odkud vyráží za objevováním či průvodcováním svých oblíbených lokalit do neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie, treky v Nepálu až na zasněžené vrcholky Himalájí. Rád se vrací i do Skandinávie a Spojeného království. Jako průvodce CK Kudrna vyniká abnormálním nasazením a schopností uspokojit snad jakékoliv přání.
Pavel Šembera se s Latinskou Amerikou potkával od dětství, kdy prožil s rodiči pět let v Mexiku. Vystudoval mezinárodní obchod na pražské VŠE a od roku 2011 se jako zástupce české zdravotnické firmy a později jako nezávislý obchodník opakovaně do Střední a Jižní Ameriky vrací.
Školitel první pomoci, který se ocitl na místech, kam sanitky nejezdí. Matěj Pudich pomáhal civilistům v ukrajinských vesnicích za frontovou linií – mezi zaminovanými poli, troskami tanků a pod hrozbou útoků na zdravotníky. V rozhovoru popisuje nejen realitu humanitární pomoci na válečném území, ale i to, proč by základy první pomoci měly být povinnou součástí školní výuky.
Pěší trasu do Santiaga de Compostela podstupuje spousta lidí, ale už jste někdy slyšeli o tom, že by se sem vydala smečka psů a koní? Jakub, kterého můžete znát pod pseudonymem Toulaví vlci, se nám v rozhovoru rozpovídal o tom, jak náročné je plánovat trasu vzhledem k potřebám zvířat, jaké jsou jeho největší každodenní výzvy, nebo jaké nejcennější lekce si z jeho pěší poutě odnáší.
Zdá se to jako sen. Zdá se, že Petr dokázal spojit všechno, co ho v životě baví. Vystudoval hydrobiologii na Univerzitě Karlově, kde vyučuje a přibližuje vědu veřejnosti. Kromě dokumentování mikrosvěta se živí také fotografováním a filmováním. Podniká expedice do vysokých hor, do džungle, do exotických krajin. Jenže všechno má svoje, někdy je venku u foťáku vážně nevlídno a občas pod objektivem mikroskopu není vůbec nic. I jemu na konci měsíce přijdou složenky. Tak, než bychom záviděli, pojďme se raději inspirovat.
Po studiu angličtiny na Novém Zélandu se tehdy sedmadvacetiletý Marcel Žitník vypravil na zkušenou do Austrálie. Jak říká, dělal tam snad úplně všechny možné práce od mytí nádobí, popeláře, stěhováka, zedníka na stavbě, číšníka v kavárnách a restauracích až se po dlouhé době dostal k práci v místní cestovce.
Janča a Petr, to je velmi sympatický a usměvavý mladý pár Čechů, který se celkem spontánně rozhodl změnit svůj život od základu a odstěhovat se na Srí Lanku.
18 evropských států, 11 543 kilometrů a 1357 dní na cestě. Projekt Kayak Around Europe odstartoval v Praze vyplutím na jih a skončil o tři a půl roku později připlutím ze severu tamtéž. Jirkovo vyprávění o životě v kajaku, na plážích a po marínách si přijďte naživo poslechnout v listopadu na festival Obzory.
Fotografka, cestovatelka, blogerka a ambasadorka značky Fjällräven Teru Menclová vášeň pro cestování objevila během dlouhodobého pobytu v Madridu. Nejraději se ztrácí v horách a ve svých fotografiích se snaží vystihnout rovnováhu mezi lidskou duší a přírodou.
Přírodovědec, popularizátor vědy, cestovatel, horolezec a filmař. Narodil se s vadou zraku, ale dnes je jedním z nejuznávanějších českých fotografů. Zkrátka člověk, kterého běžně nepotkáte. O svém putování po neobydlených ostrovech Indonésie Petr povypráví v listopadu na festivalu Obzory.
Na Nový Zéland se Vlaďka Kennett poprvé vydala v roce 2001 za studiem angličtiny a cestováním. Dnes je toto souostroví na druhé půlce zeměkoule jejím druhým domovem a také obživou. Už více než 15 let provozuje cestovní kancelář True Travel, která se specializuje výhradně na Nový Zéland.
Lucka je česká novinářka a cestovatelka. Během studií zkusila život v Anglii, USA, Německu a Španělsku a také práci v redakci TV Prima. V roce 2012 se vydala na svou první cestu kolem světa, po níž se už stalo cestování její profesí.
Na koloběžce už procestoval celou Jižní Ameriku, jeho loňská cesta, během které jsme s Markem udělali rozhovor, byla dlouhá 9000 km a vedla skrz naskrz Asií.
Martin Slíva Nový Zéland poprvé navštívil, procestoval a prochodil v roce 2001, kdy si také poprvé vyzkoušel průvodcování. Od roku 2004 na Novém Zélandu v Te Anau žije a po mnohaleté spolupráci s CK Go2 se stal její součástí na Novém Zélandu. Má zkušenosti z více jak 15 let práce v novozélandském turismu a osobní znalost všech koutù NZ, připravuje jak skupinové zájezdy, tak individuální cesty šité na míru.