Cestování ve všech svých podobách se stalo ve 21. století životním stylem. Každý se rozlétá jiným směrem ochutnávat svobodu, každý hledáme jiný způsob, jak se toulat pod cizím nebem. Mezi námi – cestovateli 21. století, existuje spousta rozdílů, ale je mnohem víc toho, co nás spojuje.
Pavel Svoboda, geograf, cestovatel a toulavý fotograf. V podcastu SVĚTOVÍ povyprávěl o své sedmiměsíční cestě z Moskvy do Bangkoku, kterou zdokumentoval v knize Napříč Asií plné krásných fotografií. Velkou část cesty projel na Transsibiřské magistrále, dozvíte se tedy mnohé z toho, jak cestování na této legendární trati funguje. Putování jej poté zavedlo do Mongolska, kde se střetl s tvrdou realitou této země – alkoholismus, chudoba a kontrast života v hlavním městě a mimo něj. To vše na podkladu nádherné přírody jako z katalogu. Svou cestu Pavel zakončil v jihovýchodní Asii, odkud si přivezl plno vzpomínek na animistické tradice v Barmě a na setkání s tzv. žirafími ženami.
Jak cestovat udržitelně? Jaké místo považuje za svůj domov? Má někdy pocit, že její snaha chránit přírodu nemá smysl? A co ji dělá šťastnou?
Přečtěte si rozhovor s Hanou Svobodovou, zakladatelkou organizace Chráníme mořské želvy. Hanka vystudovala biologii a ochraně mořských želv se věnuje více než 16 let, a to nejen v Indonésii, ale také na Srí Lance a v Ekvádoru. Je propagátorkou udržitelného cestování a každý den se snaží plnit si své sny.
„Nyní pořád slyším, že cestovat nejde, že je to nemožné, to ale není pravda. Cestovat možné je, a to i zodpovědně a podle zákona či vládních nařízení. “ A to třeba rovnou do iráckého Kurdistánu a Turecka! Jaké bylo projíždět tyto země za covidové pandemie? Přečtěte si rozhovor s Jiřím Kalátem, který se odtud před pár dny vrátil.
Lenka Hrabalová vystudovala arabštinu a perštinu, které plně využívá během svého putování zeměmi islámského světa. Zkušeností jak z Blízkého východu, tak severní Afriky nasbírala opravdu mnoho. Přesvědčit se můžete v její knize Saharské příběhy, na webových stránkách nebo na festivalu Culturea probíhajícím už tento víkend – od 9. do 11. dubna, kde vám Lenka povypráví o cestě stopem přes Kurdistán. Do tohoto dobrodružství částečně nakouknete i v následujícím rozhovoru.
„Žijí své velmi skromné životy v trvalém nebezpečí, a přesto mám někdy dojem, že je jejich vnitřní život smysluplnější.“ Chirurg bez hranic Tomáš Šebek povypráví o své misi v Jemenu.
Cestování v době pandemie je jiné. Pojí se s ním větší míra nejistoty, ale cestování jako takové není až tak komplikované, jak by se zdálo. Jednou ze zemí, kam se dá vycestovat, je Mexiko. Na to, jaká tam byla cesta a jaké to v Mexiku je, jsme se zeptali Míši ze SvetBehu.cz
Láká vás jet někam do tepla, ale Mexiko, Zanzibar nebo Kostarika jsou pro vás moc daleko? Vydejte se na Kanárské ostrovy! Přečtěte si rozhovor s naší kolegyní Natálií Kohoutkovou, šéfredaktorkou webu SvětOutdooru.cz, která se se svojí rodinou právě nachází na ostrově La Palma.
Sólo cestování je zvláštní fenomén. Někdo na něj nedá dopustit, jiný ho nechápe. A co teprve, když se vydá na cestu sama žena. Oslovili jsme 8 žen, cestovatelek, které se nebojí vydat do světa sólo. Proč cestují samy a co jim to dává?
Jiří Fidrant je majitelem firmy Norská móda a jedním z největších evropských distributorů tradičních norských značek Devold, Dale a Bergans. Zeptali jsme se ho na Norsko, jeho lidi a spolupráci s nimi.
Kateřina Zelenková díky pracovní cestě strávila měsíc v Etiopii za corony a v rozhovoru vypráví, jak na ni země v této těžké době působila.
Honza Brotánek z CK DoJizniAmeriky se vypravil se skupinkou na covidovou cestu do Ekvádoru a popisuje své zážitky.
Jaromír Cagaš je zkušeným cestovatelem po Rusku, které se stalo jednou z hlavních destinací jeho cestovní kanceláře Bemett. Zeptali jsme se ho, co je na Rusku vlastně tak zvláštního a kam by doporučil se podívat?
Obvyklý basecamp Martina Hájka se nachází na Taiwanu, odkud vyráží za objevováním či průvodcováním svých oblíbených lokalit do neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie, treky v Nepálu až na zasněžené vrcholky Himalájí. Rád se vrací i do Skandinávie a Spojeného království. Jako průvodce CK Kudrna vyniká abnormálním nasazením a schopností uspokojit snad jakékoliv přání.
Pavel Šembera se s Latinskou Amerikou potkával od dětství, kdy prožil s rodiči pět let v Mexiku. Vystudoval mezinárodní obchod na pražské VŠE a od roku 2011 se jako zástupce české zdravotnické firmy a později jako nezávislý obchodník opakovaně do Střední a Jižní Ameriky vrací.
Zdá se to jako sen. Zdá se, že Petr dokázal spojit všechno, co ho v životě baví. Vystudoval hydrobiologii na Univerzitě Karlově, kde vyučuje a přibližuje vědu veřejnosti. Kromě dokumentování mikrosvěta se živí také fotografováním a filmováním. Podniká expedice do vysokých hor, do džungle, do exotických krajin. Jenže všechno má svoje, někdy je venku u foťáku vážně nevlídno a občas pod objektivem mikroskopu není vůbec nic. I jemu na konci měsíce přijdou složenky. Tak, než bychom záviděli, pojďme se raději inspirovat.