Cestování ve všech svých podobách se stalo ve 21. století životním stylem. Každý se rozlétá jiným směrem ochutnávat svobodu, každý hledáme jiný způsob, jak se toulat pod cizím nebem. Mezi námi – cestovateli 21. století, existuje spousta rozdílů, ale je mnohem víc toho, co nás spojuje.
V podcastu, který jsme natáčeli na největším českém cestovatelsko-outdoorovém Festivalu OBZORY, jsme se bavili s Honzou Harudou na téma udržitelného turismu.
Další díl ze serie Podcast Světoví, tentokrát o aktuálním tématu: nezávislosti Ukrajiny.
O Ukrajině asi nejčastěji slýcháte ve spojitosti s válkou a dalšími konflikty, a proto jste možná ani neuvažovali nad tím, že byste se tam podívali. My jsme vzali kameru a na Ukrajinu vyrazili, abychom vám tuto východní zemi ukázali v jiném světle.
Máru Holečka asi není potřeba zdlouhavě představovat – je to špičkový horolezec, vyznavač alpského stylu nebo třeba dvojnásobný držitel mezinárodního ocenění Zlatý cepín. Jaký je ale v osobním životě? Nejen o tom se rozmluvil v novém knižním rozhovoru Dotknout se duše, o kterém nám řekl pár vět. A nevynechal ani dramatické detaily z nedávného sestupu ze sedmitisícovky Baruntse…
Zamilované pohledy, písečné pláže a palmy? Svatební cesta o jaké sní spousta z nás. Adam s Peggy na to šli však jinak. Vzali si dva měsíce volno a rozhodli se projet Spojené státy, a to v závodním tempu.
Angličtina je světový jazyk a tématicky do podcastu SVĚTOVÍ rozhodně patří. A s kým povolanějším jsme si o ní mohli popovídat než s Broňou, nadšeným učitelem angličtiny?
Jan Helán potřeboval v životě změnu. Opustil pohodlnou a stabilní práci v IT a vydal se s partnerkou na rok na zkušenou do Kanady. Odjel studovat to, co ho baví – lyžování a jízdu na MTB na Whistler Adveture School. Jak takové studium v Kanadě vypadá, jak se dá skloubit s prací a co mu dalo do života?
Co to znamená být polárník? A proč se lidé bojí zimy?
Martin Trabalík strávil půl roku na Balkáně v uprchlickém táboře a od té doby se věnuje dokumentární činnosti. Fotil v Afghánistánu, na Ukrajině i Náhorním Karabachu. Za svou fotografii Rohingů získal ocenění Czech Press Photo. Před dvěma lety se vydal natáčet rozsáhlé požáry v Amazonii. Původně směřoval do Brazílie, ale nakonec jeho dokument vznikl v Bolívii. Podle čeho si vybírá projekty, kterým se věnuje? Cestuje někdy pro zábavu? A co můžeme udělat pro záchranu pralesů my sami?
Internet se hemží příběhy lidí, kteří dali výpověď a místo zaměstnání dlouhé měsíce brázdí svět. Je jich tolik, že už mě přestaly překvapovat. Když ale na instagramu čtu, že takto odvážný krok udělala rodina se 4 dětmi, okamžitě zpozorním. Wow! Kdo je to? Co je vedlo ke změně? Jak to zvládají logisticky, emočně, finančně? Co jim nová svoboda přinesla? Terezku a Honzu, manželé Rychtaříkovi, jsem zastihla v Praze, kde vstřebávali dojmy z první výpravy a rovnou se chystali na další.
Martin Půlpán alias Lost Czech Man je český cestovatel (nebo jak on sám sobě říká, kluk s baťohem), který se na podzim roku 2018 vydal toulat světem. Bez plánu se mu během rok a půl dlouhé cesty podařilo projet Hedvábnou Stezku, putoval z Evropy přes Turecko, Írán, Kavkaz, střední Asii až do Číny, odkud pokračoval do jihovýchodní Asie. Tam ho v březnu 2020 zastihla pandemie, která ho přiměla k návratu zpět a cestu tak nechala otevřenou k případnému volnému navázání. Jeho pravidlem č. 1 bylo cestovat výhradně po zemi, tedy bez letadel a přeletů z místa na místo. Tento způsob mu proto přinesl nespočet zážitků a historek s místními, kteří ho v průběhu cesty vítali, hostili a zpovídali o zajímavé příběhy.
Honza Tráva patří mezi naše nejúspěšnější horolezce. Po zdolání Gašerbrumu I a Manáslu úspěšně vylezl s Radkem Jarošem Annapurnu a K2, o dva roky později stanul na Čo Oyu a později otáčel těsně pod vrcholkem na nádherné šestce Ama Dablam. Aktuálně se chystal na pátou nejvyšší horu světa, Makalu. Složitá doba ho však donutila změnit plány v. V nejbližších dnech se expedice pokusí o „dvojáček“ v jedné sezóně. Prvním z kopců je Manáslu a následuje Ama Dablam. Kromě lezení po Koruně Himálaje se ale společně s přítelkyní Miri věnují také trekování po Nepálu a otevřeli v Káthmándů českou restauraci. Nepál se jim stal druhým domovem. Jedno z nejkrásnějších míst na světě je podle Trávy Horní Mustang. Údolí s neuvěřitelnou směskou kulturního buddhistického bohatství a pestrobarevné přírody zelených oáz v jinak suché krajině je posledním živoucím Tibetem. Pojďme do Mustangu nahlédnout společně.
Spisovatelka Pavla Jazairi je jednou z inspirativních duší české cestovatelské scény. Její nová kniha, Z Etiopie a odjinud, je věnována lidem několika světů a kultur a tomu, jak si v jádru podobní. To je jedna z myšlenek, která se Pavlinou cestovatelskou zkušeností prolíná už od samých počátků. Její pohled na svět je osobitý a kouzelný a trochu nám jej představí v rozhovoru o sobě, světě, cestách a cestovatelích.
Soňa Bulbeck je slovenská spisovatelka, která strávila šest let života v Rijádu, hlavní městě Saúdské Arábie. V podcastu SVĚTOVÍ sdílela své zkušenosti z této západoasijské země a rovněž představila svou knihu Tajemství Závoje, ve které je dále detailně popisuje. V Rijádu pracovala jako soukromá učitelka angličtiny, mohla tedy zažít, jak funguje saúdskoarabská rodina a vztahy v ní, v podcastu proto vyvrací a potvrzuje mnohé mýty, které o fungování islámského světa panují.
Andrea Meluzínová miluje cestování, naplňuje jí a během svých cest má pocit, že žije naplno. Mezi její oblíbené destinace patří například Slovinsko nebo Rakousko, ale také Nepál.