Cestování ve všech svých podobách se stalo ve 21. století životním stylem. Každý se rozlétá jiným směrem ochutnávat svobodu, každý hledáme jiný způsob, jak se toulat pod cizím nebem. Mezi námi – cestovateli 21. století, existuje spousta rozdílů, ale je mnohem víc toho, co nás spojuje.
1 kajak, 22 států, 20 000 kilometrů a jeden smělý plán. Jiří Oliva se na začátku dubna vydal na cestu kolem Evropy, kterou obepluje na Kajaku. Kudy jeho cesta povede, jak bude překonávat suchá místa i na co se nejvíc těší? To vše a mnohem víc prozradil Jiří Oliva v rozhovoru.
V podcastu, který jsme natáčeli na největším českém cestovatelsko-outdoorovém Festivalu OBZORY, jsme se bavili s Petrem Janem Juračkou, extrémním fotografem, který za sebou má spoustu zkušeností s drony a natáčení sopečných erupcí.
Stopoval do Íránu, natáčel film v Zakarpatské oblasti na západní Ukrajině. Nyní se vydává na půlroční cestu do Asie. Lukáš Matějček se stal dobrodruhem a na konci května se z něj na půl roku stane i Asiat. Vyrazí do Nepálu učit malé děti anglicky a když to dobře půjde, procestuje i Indii. Na co se těší, z čeho má naopak obavy i co říká na nedávné zemětřesení, to vše prozradil v krátkém rozhovoru.
Když zrovna nenatáčí filmy nebo neběhá po divadelních prknech, vydává se herec Pavel Liška do světa na své motorce. Před pár týdny se vrátil ze své poslední velké cesty po Jižní Americe, která se konala v rámci projektu MOTO CESTOU NECESTOU.
Teprve před několika málo týdny se cestovatel David Švejnoha vrátil ze své cesty do Barmy, pověděl nám nejen o horských kmenech, ale i stavu místní dopravy. Jeho povídání si budete moci poslechnout také na pražské premiéře Expediční kamery 19. února v kině AERO, kde bude mít přednášku PŘEŽIJÍ?? Cesty za přírodními národy třech kontinentů.
Osm lidí, čtyřicetiletá Avie Amálka, pár tisíc kilometrů a spousta zážitků v dunách i horách severní Afriky. Tak by se dala v rychlosti shrnout chystaná výprava Aviou-Afrikou, do Maroka a Západní Sahary.
Milan Danňek je cestovatel tělem i duší, který dokáže najít dobrodružství nejen na druhém konci světa, ale třeba i ve skalách Moravského klasu. Právě tam každý rok s partou kamarádů pořádá jeden z nejpohodovějších festivalů u nás, jedinečný Rajbas. Spolu s Alenou Žákovskou navštívil hodně zajímavých míst a na některá se opakovaně vrací. Mezi taková místa patří vnitrozemí ostrova Nová Guinea, kde hledal domorodce Senkjůa, který mu před třinácti léty možná zachránil život.
3 roky, 150 000 km a více než 70 států světa. Cestovatel Pavel Klega opustil práci informatika a rozhodl se stopem procestovat celou Zeměkouli. Na konci srpna se vydal na cestu. Nyní je v Albánii. V rozhovoru prozradil z čeho má největší obavy, jak bude řešit samotu i z čeho bude celé ty roky žít.
Cykloputování Hany Plavcové Afrikou bylo inspirováno naším světoznámým cestovatelem Emilem Holubem. Cesta dlouhá cca 1.300 km vedla z Lusaky do Livingstonu převážně Zambií, částečně jsme projeli i Zimbabwe a a Bostwanou. O své cestě prozradila více v rozhovoru.
Jan Styblík je profesionální průvodce, fotograf a překladatel. Ze svých nesčetných cest po jihovýchodní Asii si kromě neuvěřitelných zážitků dováží i fotografie, které zobrazují tajuplnou atmosféru života na druhé straně světa. Jihovýchodní Asie jej učarovala už v roce 1998. Nakonec si v Chiang Mai vybudoval i svůj druhý domov
Slovenský režisér a dobrodruh Palo Barabáš za svou dosavadní kariéru natočil desítky dokumentárních snímků z těch nejodlehlejších oblastí světa. Silný příběh, neobjevená místa a výjimečné výkony jsou hlavními lákadly všech jeho filmů, které navíc nejsou jen o extrémních výpravách, ale i o přístupu ke světu a výjimečné životní filosofii.
Martin Mykiska je jedním z nejzajímavějších cestovatelů v Česku. „Psaní se mi stalo spolu s cestováním a fotografováním velkým koníčkem. Tak velkým, až se z něho v současnosti – společně se soužitím s mými nejbližšími – stala hlavní náplň mého života,“ říká o své celoživotní vášni.
Lékařka, záchranářka, skvělá hudebnice i cestovatelka a horolezkyně v jedné osobě. Kristina Höschlová vyrostla v Podještědí a hory jí navždy přirostly k srdci. Jako záchranářka působila v různých alpských střediscích, věnuje se studiu vlivu pobytu ve vysokých nadmořských výškách na lidský mozek a působila jako anestezioložka v afghánském traumacentru. Povídali jsme si o tom, jak testovala Radka Jaroše na Annapurně, rodila šerpské miminko či hrála na housle v base campu pod Everestem.
Nebojí se konfliktních témat ani válečných zon. Šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová v rozhovoru rozpovídala o problémech ženské obřízky, znásilňování i verbování dětských vojáků v Africe.
Gruzie, Omán, Indie, Nepál, Kyrgyzstán, Grónsko nebo Island. To je jen malý výčet zemí, které navštívil a skrze hledáček svého fotoaparátu zdokumentoval fotograf a cestovatel Pavel Svoboda. Jeho cesty vedou většinou do vysokých hor a zapadlých vesniček, kde se cítí nejsvobodnější a kde taky sbírá inspiraci. Usměvavý fotograf je dnes mezi cestovateli znám taky jako velmi aktivní přednášející, autor reportáží pro časopis Koktejl, Přírodu či Travelfocus. Jeho fotografie a články najdete samozřejmě i u nás na HedvabneStezce.cz a jelikož se Pavel právě vydal na sedmiměsíční putování po Jižní Americe, můžete se těšit na aktuální zprávy a fotografie právě z těchto končin.