Nechte se na cestách inspirovat cestami velkých cestovatelů 20. st. Nechybí Joy Adamsonová, Reinhold Messner či Frederick Albert Cook.
G.A. Scheinfurtha provázela pověst jednoho z největších znalců severovýchodní Afriky. Jako první přinesl důkaz o existenci „trpasličích lidí“- Pygmejů. Objevil několik tamních řek a dokonce vydal knihu shrnující jeho africké zážitky.
Další z řad významných ruských polárníků M.V. Somov, který na Antarktodě postavil významné polární stanice
Vystudovaný biolog se rozhodl zaměřit na průzkum v Africe, kde objevil několik jezer. I přes jeho cestovatelské zásluhy A. Stecker nakonec zemřel v chudobě a zapomnění.
Významný norský cestovatel, který se na severní pól nebál vydat na lyžích, saních nebo člunech. Během svého průzkumu v Severním ledovém oceánu se několikrát ocitl v pasti, ale ani to ho neodradilo v jeho dalším bádáním.
Ruský dobrodružník, který dosáhl severního pólu na lyžích.
Jeden z nejvýznamnějších světových vulkanologů H. Tazieff se zasloužil a průzkum kráteru sopky Nyiragongo. Později se tento odborník díky svým zkušenostem stal komisařem pro předcházení přírodních katastrof.
Úspěchem tohoto cestovatele se stal přechod pouště Rub al-Chálí.
Expedice vedená J.I. Tolstikovem měla za úkol postavit polární stanici na Antarktidě. Ta se s názvem Pól Nedostupnosti Tolstikovi podařila zřídit.
Jeden z nejvýznamnějších polárníků, který učinil objev podmořského hřbetu rozdělující Severní Ledový oceán na dvě části. A.F. Trešniikov byl velitelem expedice, která jako první pronikla do hlubokého nitra Antarktidy.
Bojovník za životní porstředí, který většinu svého života zasvětil Grósku.
Další z cestovatelů, který se toužil dostat až k pólu. V.J.Vize, podle kterého je pojmenován ostrov v Severním ledovém oceánu. Po cestě kolem světa se stal profesorem na petěrburské univerzitě.
„Pro mne však byl hlavní předmět zájmu ptakopysk. Nikdo v těch letech nedopravil do Evropy tolik ptakopysků jako já.“
Svůj život strávil na univerzitní půdě. Nejprve jako vedoucí katedry geografie na Vysoké škole ekonomické, poté stejný post zastával na Pedagogické univerzitě v Ústí nad Labem, kde stále působí. Podílel se na tvorbě mnoha učebnic, přednáší a publikuje.
„Z dusného chicagského vzduchu utekl jsem do volných pralesů – puška stala se mi družkou, Michiganské jezero přítelem – a večerní hvězda tonoucí ve vodách jako slza vinoucí se po ztemnělé tváři jest mi milenkou,“ psal 27. 8. 1868 do Prahy začínající básník Josef Václav Sládek.
(* 26. 3. 1926 Praha, † 14. 1. 1990 tamtéž) – český geograf a geomorfolog