Nechte se na cestách inspirovat cestami velkých cestovatelů 19. st. Nechybí Alfred Russel Wallac, David Livingstone nebo objevitel Antarktidy Charles Wilkes.
Poprvé se přes americký kontinet k Pacifiku dostala dvojice cestovatelů, Lewis a Clark. Tak začalo objevování americké pevniny dál od Atlantiku za prezidenta Jeffersona.
Profesor a později rektor německé univerzity v Praze se zamiloval do Afriky a podnikl po ní několik zajímavých cest, z nichž přivezl množství nových poznatků.
Dvě velké a odvážné výpravy vedl Němec Leichhardt do vnitrození Austrálie. Jeho odvaha ale končí tragicky, když se s celou výpravou ztrácí v australské pustině.
Několikrát se N.A. Severcov vydal do Střední Asie, aby tu mohl zkoumat zejména pohoří Ťan-šan. Na základě svých poznatků vytvořil Severcov geologickou mapu a obsáhlou vědeckou monografii tohoto pohoří.
Adolf Schlagintweit byl stejně jako všichni tři jeho bratrové cestovatel. Prozkoumal mnohá místa v Centrální Asii v Tibetu i v Indii. Kvůli podezření ze špionáže byl na svých cestých zajat a popraven.
R.H. Schomburgk pod záštitem britského impéria mapoval území Guyany, kde se svým mladším bratrem prozkoumal zejména tamní říční síť. Za své zásluhy si později vysloužil královnino uznání a vstoupil do diplomatických služeb.
G.A. Scheinfurtha provázela pověst jednoho z největších znalců severovýchodní Afriky. Jako první přinesl důkaz o existenci „trpasličích lidí“- Pygmejů. Objevil několik tamních řek a dokonce vydal knihu shrnující jeho africké zážitky.
Německý cestovatel, později diplomat, P.F. Siebold byl významným objevitelem vnitrozemí Japonska, kam se do té doby téměř žádný jiný Evropan nedostal. Na základě svých poznatků začal von Siebold vydávat knihy o Japonsku, včetně japonského atlasu.
J. Smith byl průkopníkem cest po americkém Západě, kde hledal nová loviště pro svůj obchod s kožešinami.
Britský obchodník, jenž objevil Jižní Shetlandy při své obchodní cestě.
Znalec mořských hloubek a proudů díky své práci pomohl významně námořní dopravé. O. Stanley byl i objevitelem rozsáhlého pohoří na Nové Guineje, které nese jeho jméno.
Vystudovaný biolog se rozhodl zaměřit na průzkum v Africe, kde objevil několik jezer. I přes jeho cestovatelské zásluhy A. Stecker nakonec zemřel v chudobě a zapomnění.
Evropský geolog, díky němuž nastala v Austrálii zlatá horečka.
Anglický kartograf a významný průzkumník Austrálie J.M. Stuart trpěl vážnou oční chorobou. I přes toto omezení dokázal přejít Austrálii od jihu k Arnhemské Zemi. Tato důležitá cesta dodnes nese jeho jméno.
Po stopách velehorských sopek v Jižní Americe se vydal německý badatel A. Stübel. Zkoumání tamních sopek mu zabralo téměř deset let.