Pěší trasu do Santiaga de Compostela podstupuje spousta lidí, ale už jste někdy slyšeli o tom, že by se sem vydala smečka psů a koní? Jakub, kterého můžete znát pod pseudonymem Toulaví vlci, se nám v rozhovoru rozpovídal o tom, jak náročné je plánovat trasu vzhledem k potřebám zvířat, jaké jsou jeho největší každodenní výzvy, nebo jaké nejcennější lekce si z jeho pěší poutě odnáší.
Do Zlína i letos dorazil cestovatelský festival Culturea a mezi řečníky byli i cestovatelé se zkušeností s platformou Worldpackers. O to, jak cestovat přes dobrovolnické projekty, poznávat kultury a nové lidi, ale hlavně získat nenahraditelné zážitky, se podělili Iza a Filip, kteří ukázali, že cestování nemusí být jen o plných kufrech a drahých letenkách.
Jirka a Mili jsou páreček dobrodruhů, který spojil své životy nejen v každodenních chvílích, ale i na nebezpečných expedicích do těch nejextrémnějších koutů světa. Od drsných polárních oblastí až po divoké hory, čelili nezkrotné přírodě, mrazům a silnému větru. Společně se museli spoléhat na své vybavení a důvěru jeden v druhého. V rozhovoru otevřeně popisují, jak takové výpravy ovlivňují jejich vztah, jak se vyrovnávají s těžkými chvílemi a co vše se díky těmto zážitkům naučili o sobě a o životě.
Tonda má už od mládí objevitelského ducha. Více jak polovinu svého života pobývá v Austrálii, má za sebou několik horských výstupů a lyžařských sjezdů. Dobrodružství mu není cizí, a proto se také před 6 lety rozhodl ke koupi obytného vozu, se kterým má velké plány. Po 3 a půl letech cestování Austrálií poslal auto do Jižní Afriky. V jihovýchodní a jižní části Afriky už navštívil 14 zemí a ujel více než 45 000 kilometrů.
Tereza Schindlerová vystupuje na internetu pod pseudonymem Cestuj za babku. Ukazuje rodičům, že se nemusí bát cestovat s malými dětmi, doporučuje různé vychytávky do letadla a snaží se ukazovat svým dětem svět takový, jaký je.
Cestování s dětmi může být výzvou, ale pro Věrku Šustáčkovou a její rodinu se stalo přirozenou součástí života. Od prvních obav z cestování s batoletem se postupně posunuli až k dobrodružným výpravám do exotických destinací. Každá cesta je pro ně nejen objevováním světa, ale i lekcí o sobě samých. Jaké jsou jejich zkušenosti, tipy a nezapomenutelné zážitky? To vše sdílejí ve svém příběhu.
Nebojí se balancovat stovky metrů nad zemí, ani překonávat vlastní limity. Česká highlinerka Denisa Krásná sdílí příběhy plné odvahy, dobrodružství a nečekaných výzev. V rozhovoru prozrazuje, co se naučila od žen z celého světa, jaké šílené momenty zažila při natáčení v Amazonii a proč byste si rozhodně neměli nechat ujít její přednášku v BIO | OKO. Připravte se na silné příběhy, adrenalin a pořádnou dávku inspirace! A možná se ukáže, že balancovat v životě je někdy podobné jako na lajně vysoko nad zemí.
Aleš je dobrodruh, který se rozhodl opustit běžný život a vydat se na cesty bez časového omezení. Zrušil podnikání, prodal vše, co měl, a s jednosměrnou letenkou odletěl do Thajska. Během 15 let procestoval desítky zemí, poznal místní kultury a získal cenné kontakty. Dlouhodobé cestování bez spěchu mu umožnilo poznat země z úplně jiného pohledu. Jaké jsou jeho největší lekce z cest? Co radí začátečníkům? A která destinace byla nejnáročnější? To vše v našem rozhovoru.
Co obnáší cesta k jednomu z posledních přírodních kmenů světa? Dobrodružství, překonávání překážek a hluboké přátelství s lidmi žijícími v divočině. Cestovatel a filmař Miroslav Haluza se vydal na expedici za kmenem Matsés, aby zachytil jejich život i hrozby, kterým čelí. Jak probíhalo natáčení v extrémních podmínkách a co se můžeme od těchto lidí naučit?
Dobrodruh, skaut, průzkumník potenciálu lidstva. Projekt X-Challenge, za kterým stojí, vytváří komunitu navazující na skautskou výchovu dospělých. Miky střádá zkušenosti z cestování, podnikání, vzdělávání a horolezectví a dělí se o ně skrze veřejné vystupování, podcasty, či knihu Můžeš (po)dělat cokoli
Cestovatelka Jolana Sedláčková pochází z Jihlavy a miluje cestování po vlastní ose – po ní už urazila více než 300 tisíc kilometrů a navštívila více než 70 zemí na 4 kontinentech. Nejraději se vydává do odlehlých míst v horách či do turisty méně navštěvovaných zemí a oblastí. Miluje divokou přírodu a krásně fotí, o cestách autem po Asii napsala dvě knížky s názvem Po vlastní ose. Její aktuální cesta do Indie a Pákistánu zatím trvá 10 měsíců. Spolu s přáteli urazili přes 60 tisíc kilometrů. Svou pouť starou toyotou začali v létě 2023 a čas od času auto zaparkují, odletí domů a zase se k němu vrátí, aby v ní pokračovali.
Kde v Peru naleznete ty nejlepší treky? Peruánské pohoří Cordillera Huayhuash, kde ještě před pár lety řádili banditi, dnes patří k pokladům vysokohorské turistiky. Náročný trek kolem tohoto horského masivu měří asi sto kilometrů a téměř každý den překonává vysoké sedlo šplhající k 5000 metrů. Vydejme se na cestu s cestovatelem Lukášem Synkem, který bude nejen o tomto treku vyprávět 5.2. v letenském kině Bio Oko.
Šebestián je mladý cestovatel, který už má nastopováno přes 100 000 kilometrů v různých zemích světa! Pokud hledáte rady od zkušeného stopaře, tady jste správně. V rozhovoru se dozvíte tipy pro začátečníky, i zkušené.
Milan Jeglík pracuje ve společnosti JUSTICE FOR NATURE, která je součástí světové ochrany přírody. Jejich činností je terénní ochrana přírody, spolupráce s rangery a monitoring biodiverzity. Působí například v Indonésii, kde koordinují protipytláckou hlídku, v Kostarice monitorují jaguáry, nebo budují oceánský projekt zaměřený na velryby, delfíny a žraloky. V rozhovoru se dozvíte proč jsou velryby v ohrožení, nebo jakou cenu má pro pytláky tygr.
V roce 2025 vám na Hedvábné stezce představíme 100 velkých žijících českých dobrodruhů.