Trekování v horách je skvělou cestou jak poznat místní lidi, odlehlé krajiny i sama sebe. Podívejte se aspoň jednou za život do Himálaje, And nebo Atlasu.
Vybrali jsme pro vás 7 nejzajímavějších národních parků Německa. V našem výběru jsme zohlednili zejména různorodost a jedinečnost jednotlivých oblastí. Pokud byste se tedy rozhodli navštívit všech 7 parků, rozhodně se nebudete nudit a na každém místě najdete něco nového!
V Atlantském oceánu se nedaleko afrického kontinentu nachází ostrov Fuerteventura. Coby součást Kanárských ostrovů tvoří oblíbenou turistickou destinaci, avšak na své si zde přijdou nejen milovníci pláží a blankytně modrého moře. Fuerteventura dělá čest svému názvu, který můžeme přeložit jako „divoký větrný ostrov plný dobrodružství“. Krajinu tvoří zejména poušť, přičemž písek sem vítr zanáší až ze Sahary, přičemž ostrov samotný tvoří sopečné horniny. Ne nadarmo je tedy Fuerteventura cílem nadšenců pro trekování, kteří zde rádi překonávají své limity.
Oblast Nice Côte d´Azur je jedinečná nejen svou historií, ale i polohou. Od pobřeží Středozemního moře se region zvedá až k vrcholkům masivu Mercantour ve stejnojmenném národním parku. Metropole Nice Côte d’Azur žije ve dne v noci svým životem a na své si při návštěvě regionu přijde opravdu každý.
Na Kilimandžáro, i když není výstup technicky obtížný, dnes nemůže vyrazit každý jak se mu zachce, jako třeba svého času Hanzelka se Zikmundem. Podobně jako na slovenském Gerlachu se i z Kilimandžára stal dobře fungující byznys, kde mají všichni povinnost najmout si horského vůdce s tanzanskou licencí. Všichni. Já, Hanzelka i se Zikmundem nebo třeba Radek Jaroš.
Hornatý ostrov Madeira náležící Portugalsku je zapomenutým, exotikou vyhlížejícím klenotem, který je díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky.
Putovat Jordánskem pěšky je tak starý nápad jako starověké stezky. Po tisíce let cesty sloužily obchodu a komunikaci mezi odlehlými komunitami lidí. Dnes na ně vyrazili baťůžkáři. Jordan trail, dálkový trek spojující přes celou délku Jordánska Um Qais na severu s Akabou na jihu, není díky své obtížnosti frekventovaný ani v časech bez covidu, natož nyní. A jako obrovský příslib se jevila prakticky nulová návštěvnost Petry, wádí Rum a nakonec i letovisek u Rudého a Mrtvého moře. Masa svátečních turistů stále sedí zavřená doma. Je tedy nejvhodnější čas vyrazit za jordánským dobrodružstvím!
Ostrov Lanzarote se nachází v severovýchodní části Kanárských ostrovů. I přesto, že je ostrov vulkanického původu, a je tedy tvořen vyvřelinami lávy, sopečnými krátery a jeho půda má typickou červenohnědou barvu, narazíte tu na několik set druhů rostlin. Trek vede napříč národním parkem Timanfaya v pohoří Montañas del Fuego, kde se můžete těšit na sopečný kráter Montaña Blanca a nádherné výhledy na oceán. Když už ale na Lanzarote budete, máme pro vás tajný tip – trek na ostrůvku La Graciosa!
Z kastilských zlatavých plání občas vykukují kopce korunované velkolepými strážními hrady, zelené oživení se ale koná až v živější vinařské oblasti podél řeky Río Duero na západě či v malé samostatné provincii La Rioja. Pouť vede přes úchvatná historická města León, Burgos a Salamanca, v nichž musíte ztrávit minimálně den, abyste načerpali atmosféru časů dávno minulých.
Milý a malý kanárský ostrůvek La Gomera připomíná jednu obří horu porostlou bujnou zelení. Od středu ostrova ukrytého v hustém deštném vavřínovém lese se směrem k moři paprskovitě rozbíhají hluboké skalnaté rokle, barrancos. Tam, kde se údolí otevírají nejvíce, vznikly rybářské vesnice a později městečka. Aby mohli místní lidé na prudkých svazích zajišťovat svou obživu, změnili je v terasová políčka se zavlažovacími kanály, s nichž vykukují banánovníky, citrusové plody nebo v plochých údolích palmové a bambusové háje.
Modré hory jsou pohořím nacházejícím se 100 km západně od Sydney, pro které jsou charakteristické mohutné pískovcové útesy, vodopády, potoky, soutěsky, propasti a kaňony.
Jelikož koronavirová krize do značné míry omezila městský život a znepřístupnila řadu oblíbených památek, putování přírodou se jeví jako skvělý alternativní způsob, jak trávit volný čas. Například národní park Sierra de Guadarrama, který se nachází nedaleko španělského hlavního města, je vyhledávanou destinací příznivců zimních sportů a horské turistiky. Na své si však přijdou i ornitologové a milovníci rostlin – oblast je totiž známá i pro svou rozmanitou faunu a flóru. V přilehlém okolí Madridu však leží i mnoho dalších opomenutých míst, která stojí za návštěvu a jimž se za normálních okolností nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužila.
Dálková turistická trasa GR 131 se klikatí sopečným terénem přes celé Kanárské ostrovy. Na Tenerife, největším ostrově z Kanárského souostroví, měří 87 km. Tato klasická trasa je rozdělena do etap zvládnutelných za 5-6 dní a vede z vesničky La Esperanza na severovýchodě ostrova do osady Chasna u Arony na jihozápadě.
Ostrovu La Palma, třetímu nejmenšímu z Kanárských ostrovů, se přezdívá Sopečná perla. Přechod po hřebeni jižní části ostrova po Stezce vulkánů (Ruta de los Volcanes) je úchvatná horská túra plná dramatických scenerií s kombinací sopek, borovicových lesů a výhledů na oceán.
Vodní slalom je letní sport a když začne v Česku několikaměsíční zima, je potřeba vyrazit někam do tepla za tréninkem. Vždy jsme jezdívali do Austrálie, ale tam je v současné době po příletu nutná 14denní karanténa v předraženém hotelu. Kvůli – nebo spíš díky tomu jsme se nakonec rozhodli pro francouzský ostrov Réunion východně od Madagaskaru.
Třetí největší z Kanárských ostrovů – Gran Canaria rozhodně není jen plážovou destinací. Pro milovníky turistiky nabízí ostrov krajinově pestrý více než 70 km dlouhý přechod od severu na jih. Od písečných dun, přes vyprahlé kaňony na jihu, borové lesy, skalní monolity ve vrcholových partiích až po zelený sever ostrova jde projít za 3 až 4 dny. Celá trasa je navíc součástí známé poutní Svatojakubské stezky, je to jediný její úsek mimo evropský kontinent.