Trekování v horách je skvělou cestou jak poznat místní lidi, odlehlé krajiny i sama sebe. Podívejte se aspoň jednou za život do Himálaje, And nebo Atlasu.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Jiřím Petrem, univerzálním běžcem.
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Via ferraty neboli zajištěné cesty umožňují každému, aby se podíval na místa, kam dříve mohli jen horolezci s kompletní výbavou a spoustou zkušeností. Pro první krůčky po skalách, žebřících a kramlích máme nedaleko naší země ideální oblast, rakouské Raxalpe. Každý si tam totiž najde to pravé právě pro něj a může si vyzkoušet své schopnosti a fyzickou kondici na řadě kratších i delších via ferrat. My se vydali dlouhou ferratou k Horské chatě arcivévody Otty…
Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.
Horské túry a k tomu vybrané jídlo a pití ve „vystajlovaném“ bydlení s architekturou, která elegantně snoubí staré s novým. To se od výpravy do Jižního Tyrolska čeká jaksi samo sebou. Pětihvězdový standard mohou navýšit ještě neobvyklé zážitky. Nabízíme vám jich pět, o nichž jste nejspíš ještě ani neslyšeli. Teplo a slunečno je přitom v tomto italském regionu obvykle ještě v říjnu.
Německé pohoří Harz asi nezná úplně každý Čech. Nejseverněji položená hornatina spolkové republiky na pomezí Saska-Anhaltska a Dolního Saska je pro nás totiž trochu z ruky, ale ne zas extrémně. Dojezdová doba je o něco delší než do Berlína. Navigace hlásí necelých pět hodin jízdy a mírně přes čtyři stovky kilometrů po trase kolem Drážďan, Lipska a Halle.
Jen pár hodin cesty od rušného hlavního města Kolumbie se nachází mnohem menší a poetičtější městečko s tím nejkrásnějším náměstím, jaké jste kdy viděli. Pokud si budete chtít hned po příletu do Bogoty několik dní užít venkovské atmosféry a přírody, zamiřte právě sem. V půvabné koloniální osadě Villa del Leyva vás čekají projížďky na kole, specifický ekosystém paramo, předkolumbovské monolity, ale i nádherné koloniální domy plné dobrých restaurací.
Španělský národní park Ordesa a Monte Perdido v srdci Pyrenejí je unikátní oblast pro milovníky vysokých hor i obdivovatele přírodní pestrosti. Leží severně od města Huesca ve stejnojmenné provincii, která patří do autonomního regionu Aragonie. Více než sto let stará rezervace je součástí západních Pyrenejí, cesta k jednomu i druhému pobřeží (Biskajský záliv a Baleárské moře) ale trvá přibližně stejně (vzdálenost kolem 200 kilometrů).
Geopark Maestrazgo je pozoruhodná oblast na pomezí centrálního a severovýchodního Španělska. Území o rozloze kolem dvou a půl tisíc kilometrů čtverečních skrývá 67 takzvaných geolokací včetně dvou s globálním významem. Bohatstvím zdejší, mezi turisty stále „neprovařené“ skalnaté krajiny jsou nejen spektakulární geologické formace, ale i nesčetné příležitosti ke sportovnímu vyžití. Magnetem je rovněž pro milovníky dinosaurů.
Krušné hory získávají v posledních letech na popularitě. Zkusili jste je ale objevovat i ze strany našich západních sousedů? Přírodní park Erzgebirge/Vogtland vám nabízí unikátní kombinaci překrásné chráněné přírody, zajímavé historie a památek a širokých možností kulturního, rekreačního i sportovního vyžití.
Schwarzwald neboli Černý les je největší a nejstarší chráněné území v Německu. Pohoří s typickými zalesněnými svahy, pastvinami i ledovcovými jezery vyplňuje kolem šesti tisíc kilometrů čtverečních na jihozápadě spolkové země Bádensko-Württembersko.
V zelené krajině obklopené vysokými horami se rozkládají široké pastviny, na nichž potkáte volně se pasoucí dobytek, koně a občas také jaky. Je to země jako stvořená pro toulání divokou přírodou, ať už pěšky, nebo na kole.
Letní dovolené přímo vybízejí k objevování nových krajů. Do Bavorského lesa (Bayerischer Wald) respektive celého Německa teď smí po dlouhé době i neočkovaní a netestovaní. Pokud máte rádi pohodovou turistiku, cyklistiku, ale i zoo či muzea, není na co čekat.
Berchtesgadenské Alpy jsou horskou perlou Bavorska, která snoubí krásu majestátních vrcholů, průzračných smaragdově zelených jezer i třpytivých vodopádů s řadou kulturních a historických zajímavostí. Přinášíme 7 tipů, co vidět při návštěvě Berchtesgadenu.
Travnaté hřebeny ukrajinských, polských a slovenských Karpat – mírně zvlněné kopce, daleké výhledy, hustý podrost borůvčí, pasoucí se stáda dobytka a drobné rurální vesničky v odlehlých údolích.