Trekování v horách je skvělou cestou jak poznat místní lidi, odlehlé krajiny i sama sebe. Podívejte se aspoň jednou za život do Himálaje, And nebo Atlasu.
Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová toho spolu zažily už hodně. Během 10 měsíců objely svět dokolečka, zdolaly PCT, procestovaly Patagonii, ale i Kanadu a Aljašku. Loni se jako první Češi vydaly na zatím zřídka chozený a v Česku neznámý trail, Pacifickou severozápadní stezku.
Sedm kluků a dvě holky se pod vlajkou Expedition Clubu v červenci 2023 vydali na dvanáctou nejvyšší horu světa Broad Peak (8051 m), jen dva z nich ale úspěšně zdolali vrchol.
Letos v létě jsme s manželkou a našimi česko-rakouskými přáteli Danem a Janou absolvovali velice populární trek ve východních Alpách v oblasti Hohe Tauern. V této oblasti se nalézá řada impozantních vrcholů s nadmořskou výškou nad 3.000 m.
Polský horolezec, obyčejný muž, manžel a otec. Každé ráno sedí u stolu před počítačem a jako většina z nás dělá svou práci. Má ale neobvyklou lásku, která ho motivuje vstát v pět hodin ráno a dát si dvouhodinový trénink. Jsou to vysoké hory a lezení.
Nejjižnější region pevninské Itálie není tak turisticky exponovaný jako třeba Toskánsko, Benátsko nebo riviéra kolem letoviska Amalfi. Přitom Kalábrie, špička pomyslné italské boty, nabízí návštěvníkům ideální podmínky.
Takzvané Kašmírské údolí je svět sám pro sebe, oddělený od ostatních kultur hradbou hor a neprostupnou hranicí s Pákistánem. Typickými obrázky z Kašmíru jsou zelené horské pastviny, za kterými se tyčí zasněžené špičáky, nebo bohatě zdobené dřevěné hausbóty hlavního města Šrínagaru, plovoucí na horském jezeře.
Žijeme v trochu divné době – pořád se někam řítíme. V práci jedeme na sto procent a na rodinu a cestování zbývá málo času. Chceme ho využít naplno, a tak se z práce řítíme na výlet, z výletu se zase řítíme do práce. V chodbě mám stále zabalený batoh nebo kufr, po nocích brouzdám prstem v mapě, píšu si seznam, co zabalit, na co nezapomenout.
Francouzský ostrov Réunion je jedním z mála ostrovů Indického oceánu, kam se nejezdí jen kvůli plážím a azurovému moři. Na turisty, kteří se nebojí náročnějšího terénu, tu čekají vulkanické krátery, tajemné lesy, kreolská architektura, rozmanité vůně a dobrodružné noclehy v turistických chatách stojících často na plošinách s jedinečnými výhledy.
Největší španělský ostrov Mallorca se pyšní nejen nádhernými plážemi s jemným světlým pískem a tyrkysově modrým mořem jedinečné čistoty, ale i skvělými podmínkami pro pěší horskou turistiku a cykloturistiku v kulisách cypřišových či borovicových hájů, které lahodí oku i nosu. Na své si přijdou též cestovatelé se zájmem o historii a lokální kulturu, kterou ztělesňují rušné trhy ve zdejších malebných městečkách a vesnicích.
Pusto, sucho, prašno, rovina. Mezitím občasné vrcholy s charakteristickým sopečným tvarem a také vesnice o pár domech, kde se žije stejně, jako před desítkami a možná i stovkami let. Tak vypadají části střední Anatolie. O to více překvapí, když uprostřed pustiny naleznete jezero…a ne jedno.
Prodřené paty a díry na palcích? S tím už je konec! Hrdá rodinná firma Darn Tough vyrábí špičkové ponožky z merino vlny, které zabraňují vzniku puchýřů, skvěle odvádí vlhkost a opravdu vydrží. Pojďte se s námi podívat na to, v čem tkví úspěch firmy, která se rozhodla svou produkci založit na bezkonkurenční kvalitě.
Letní sezóna ve Švýcarsku sice začíná teprve kolem poloviny června, trvá však často až do konce října. Babí léto tu bývá obzvláště nádherné – zatímco úplně nahoře už trochu nasněžilo, v údolí se stále pasou krávy na svěže zelené louce a lesy v úbočích svahů se zlatí modříny. Keříky borůvek v horských sedlech září podzimními červenohnědými tóny. Samozřejmě se vám může stát, že první sněhová nadílka uzavře letní cesty nebo že vám více dní v kuse proprší, ale přesto je konec léta nesmírně krásným obdobím.
Španělská provincie Navarra byla v minulosti samotným královstvím. Hlavním městem je světově známá Pamplona a nádherné scenérie horských štítů poskytují Pyreneje. Chcete se dozvědět, co vám toto rozmanité území může nabídnout?
Bolívie je na evropské poměry obrovská země, její rozloha přesahuje milion kilometrů čtverečních. Z toho pramení mimořádná rozmanitost, jak přírodní, tak etnická, pojem mnohonárodnostní se dokonce stal součástí oficiálního názvu státu. Od amazonské džungle po šestitisícové andské vrcholy lze jen těžko najít nějaký jednotící prvek. Pokud ale něco dokáže symbolizovat bolivijskou duši, domnívám se, že jsou to právě dosud přetrvávající syrovost a zdánlivě nekonečné, liduprázdné prostory Altiplana
Nicolette se vydala na pěší pouť z rodného Havířova až do dalekého Turecka přes Slovensko, Maďarsko, rumunský Banát, Srbsko a Bulharsko. Jak její cesta probíhala? Jaké útrapy a patálie jí potkaly, a co si naopak z cesty odnesla? To vše se dozvíte v rozhovoru, který je zároveň i pozvánkou na banátské slavnosti k 200. výročí od příchodu prvních krajanů.