Trekování v horách je skvělou cestou jak poznat místní lidi, odlehlé krajiny i sama sebe. Podívejte se aspoň jednou za život do Himálaje, And nebo Atlasu.
Jižní ostrov Nového Zélandu nabízí řadu krásných výletů. Tento vás zavede do minulosti, kde se snoubí divoká příroda s pozůstatky bývalé pily. Vrcholným zážitkem je nejvyšší dřevěný most na světě.
Už nějakou dobu přemýšlíme, jestli se máme pustit na Milford Track. Je to snad nejznámější track na Zélandě, ovšem taky nejdražší: na začátek se dostanete z Te Anaupouze lodí, stejně jako pak na konci do Milford Sound. Sice bychom nemuseli platit za chaty (mimo sezonu můžeme uplatnit naše Backcountry Hut Passy, ale transport by každého stál skoro 100 dolarů.
Na tento track nás upozornilo hned několik lidí. Není údajně nijak náročný a člověk se může vykoupat v termálních jezírkách hned u první chaty. Doufáme, že nápory „velikonočních“ turistů pominuly, přesto si na doporučení DoC bereme s sebou karimatky pro případ, že by bylo plno. Taky si po „zájezdových“ výletech u palačinkových skal a ledovců připadáme trochu nesví. Balíme lehké batohy na třídenní výlet a trochu pozdě vyrážíme na údajně sedm hodin dlouhý pochod k Welcome Flat Hut.
Možná bychom se na tento track vůbec nevypravili, kdybychom na něj nedostali tip. Další tři dny strávené v horách se nám dobře hodily, abychom do Queenstownu dorazili až uprostřed týdne a ne o víkendu, kdy se nedá nic zařídit. Potřebovali jsme totiž nakoupit spoustu potřebných věcí.
Krajina Pána prstenů má milovníkům putování s rancem na zádech skutečně co nabídnout. Chcete pár nových (a tajných) tipů? Zeptali jsme se na ně fotografa Jakuba Kasla.
Když se řekne cestování po Indii, člověk si hned představí velmi dobrodružnou výpravu. Naše cesta z Manali do Thiksey takové představy rozhodně nepopírá…
Když přijde zima do Martins Bay, slunce rozzáří zelené skály i zasněžené štíty. Tehdy si tu můžete dát tu nejlepší romantiku a sám procházet liduprázdnou krajinou od srubu ke srubu. Pojďte mlčky s námi.
EXPEDICE MANASLU: Jak poznat pravý vrchol?
Vrcholky And tu vypadají jako bílé špičaté čepice. Sem tam také nějaký ten indián-snowboardista nebo indián-vlekař. Ostrý jižní ledový vichr od Antarktidy, kterému nad mořem nic nestojí v cestě.
Netradiční treková trasa pod Makalu vyžaduje plné horolezecké vybavení. A přece se najde místo pro jednu zdánlivou zbytečnost. Kytara v šestitisovém sedle? Proč ne.
Postupujeme pomalu vzhůru, dech se krátí, nadmořská výška je znát. Nohy zakopávají přes velké ostré kameny, kolem stezky leží sněhová pole. Zastavuji se a házím po kamarádovi Robinovi kouli sněhu. Před námi se tyčí vrcholový kužel sopky. Fouká čerstvý vítr, čepice a rukavice se docela hodí. Výstup na nějakou pětitisícovou jihoamerickou sopku? Kdepak. Jsme na Kanárských ostrovech!
Oblast peruánských centrálních And v okolí měst Ayacucho, Huanta či Huancayo byla dlouhá léta známa především jako působiště marxistické teroristické organizace Světlá stezka. Dnes ale nabízí nádherné výlety a turisticky nedotčený kout světa.
Nikde nikdo. Pocit samoty i svobody. Stovky kilometrů rovné a vyschlé pampy střídají výlety do světa ledovců a skal národního parku Los Glaciares a Torres del Paine. Je těžké Patagonii popsat slovy, ten kraj se musí prožít.
Tato výjimečná knížka ukazuje Jižní Ameriku perem dobrovolníka i cestovatele. Ukazuje krásy národních parků i život místních lidé zapojených do sítě couchsurfingu.
Vlhký mlžný opar, obtížný terén a mnohá zranění ztěžují výzkum na Mt. Wilhelmu. Odchyt ptáků a výzkum jejich druhové rozmanitosti v závislosti na nadmořské výšce se přesouvá do vyšších poloh papuánského tropického lesa.