Trekování v horách je skvělou cestou jak poznat místní lidi, odlehlé krajiny i sama sebe. Podívejte se aspoň jednou za život do Himálaje, And nebo Atlasu.
Pokud se vydáte na Mallorcu, vyhraďte si nějaký čas na pozávání pohoří Serra de Tramuntana! Skrývá se zde spousta krásných míst.
Známý cestovatelský průvodce Lonely Planet prohlásil Vysoké Tatry za nejvýznamnější letní evropskou destinaci. Objevte jejich kouzlo a dopřejte si tatranské léto plné vlastních zážitků.
Stovky kilometrů přes hory skrz bludiště ostrých hřebenů, skal a rozeklaných roklí na území tří států: Španělska, Francie a Andory. Plní se mi dlouholetý sen – přechod Pyrenejí od oceánu k moři. Netušil jsem však, že splnit si ho bude tak náročné. Jak vtěsnat šest týdnů v horách na pár stránek? Odpověď je jednoduchá. Těžko!
Ačkoliv ze Zakavkazských republik, jak jsou země v této oblasti nazývány, láká trekaře spíše sousední Gruzie i její menší soused má z hlediska treků v panenské přírodě co nabídnout.
Lákavou lokalitou pro vícedenní trek může být oblast na jih od jezera Sevan, kde se nabízí například trek přes hřeben Vardenis ležící nedaleko Geghamských hor, od kterých je oddělen Selimským průsmykem. Ten je už od dávných dob bránou do jižní Arménie a zároveň tudy kdysi vedla významná obchodní stezka. To dokládá i památka, která je známá pod názvem Selimský karavanseráj.
Dominika Sommerová je průvodkyně CK Kudrna. Propadla Balkánu a přes léto z něj téměř nevystrčí paty. Provádí turisty po horách, nížinách a památkách bývalé Jugošky, anebo popíjí kávu a rakiji v balkánských hospůdkách.
Průměrnou výškou se Walliské Alpy řadí na první místo v Evropě. Více než třicítka vrcholů tu převyšuje 4000 metrů, mezi vysokými štíty se táhnou mohutné ledovce. Některé výstupy patří k náročným a jiné zase ke snadným, a tak se do bílého ráje horských velikánů může vydat každý, kdo má odhodlání.
I v dnešním internetovém světě, kdy si můžeme „projít“ většinu ulic a míst z pohodlí domova, hledáme stále odlehlé a neprobádané kouty. Stále v sobě máme touhu po objevování, stejně jako jí měli naši předci.
Rozkvetlé horské louky, cinkot zvonců pasoucích se krav, idylická dřevěná stavení a výhledy na ledovce, sněhem pokryté vrcholky nebo blankytně modrá jezera. Švýcarské Alpy tu nejsou jen pro milovníky alpských vrcholů a vysokohorské turistiky.
Pokud se vypravíte na Sardinii s cílem chodit po místních horách, vyhněte se letním měsícům (a tedy i vysokým teplotám a zástupům turistů) a vyrazte na jaře nebo na podzim.
Jeden z nejkrásnějších a zároveň nejoblíbenějších treků na Islandu, Laugavegur, je plný kontrastů. Je názornou ukázkou, proč se ostrovu přezdívá země ohně a ledu.
Máte pocit, že Evropu už máte projetou křížem krážem? Hledáte tipy na neobjevené přírodní šperky starého kontinentu? Naši redaktoři dali hlavy dohromady a připravili výběr pěti méně známých národních parků, které stojí za objevitelskou výpravu.
Jezero Lago di Garda se rozprostírá na pomezí Alp a Pádské nížiny. Na délku měří 52 kilometrů, a tak zatímco na jeho jižním cípu si dáváte zmrzlinu ve stínu palem, severní břehy jsou olemovány horami, které v těch nejvyšších partiích překonávají magickou hranici 2 000 metrů.
Mám ráda sluníčko a teplo. První jarní hřejivé paprsky mě nabíjí energií a vnucují myšlenky na léto a na skály. V české kotlině je jarní počasí vrtkavé, jeden den tropy a druhý přízemní mrazíky. Kam vyrazit za pořádnou dávkou slunce a vertikálního řádění? Asi kousek na jih, ale nemělo by to být příliš daleko. Že by severní Itálie? Ano! Jako už mnohokrát i letos vyhrává oblast kolem Lago di Garda.
Jasperský národní park byl založen v roce 1907 na rozloze téměř 11 000 km2. Nachází se v kanadské části Skalických hor a v roce 1984 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.