Cestování za tradičními rituály a zvyky okolo zeměkoule nabízí mnoho zážitků. Patří mezi ně zvyky domorodých kmenů v Africe, Asii i Jižní Americe.
Co prozradí květ za uchem? Je možné se vdát na Tahiti? A proč byl zakázaný místní tanec? Barevné a exotická Francouzská Polynésie nabízí opravdu zajímavé tradice a zvyky.
Se stovkami hostů po několik dní. V Ázerbájdžánu se slaví svatba ve velkém. Důsledně dodržované svatební tradice zároveň ilustrují, jak konzervativní společnost v této kavkazské zemi je.
Při svých cestách ráda navštěvuji země, kde na ulici potkáte více místních lidí než turistů a kde si stále udržují svoji kulturu i přes nezadržitelný vliv západního světa. Země, kterou ještě nezasáhla turistika v tom pravém slova smyslu, je právě ostrovní stát ležící v Oceánii, Papua Nová Guinea.
Dědictví Mayů je stále zahaleno velkým množstvím tajemství. Záhady a skryté významy jejich staveb, kde byli schopni načerpat své neuvěřitelné znalosti astrologie a matematiky, nebo jaký měli význam tajuplné cenoty?
Malou vesničku La Tirana na severu Chile obývá pouhých 800 obyvatel. Každý rok v červenci se do ní ale sjede až 250 000 lidí. Proč? Důvodem je druhý nejpopulárnější chilský náboženský festival.
Život na indickém severu je závislý na přírodních cyklech času i drsných podmínkách. Místní lidé tomu už přivykli a jejich každodenní činnost souvisí s počasím i chybějícími silnicemi.
Na konci 70. let zavedla čínská vláda tzv. politiku jednoho dítěte. Od té doby se podoba čínské rodiny a společnosti změnila k nepoznání. Jak vypadá země, kde již druhá generace dětí je povinně jedináčky?
Zatímco většina Čechů v únoru nevytáhne paty z domu, v Indii panují příjemnější teploty a její temperamentní obyvatelé vyrážejí do ulic za zábavou. V únoru se totiž koná mnoho tradičních indických festivalů, které by si žádný dobrodruh neměl nechat ujít. Představíme vám několik z nich.
Město Fes ležící v severním Maroku je už od středověku pokládáno za jedno z kulturně nejdůležitějších měst v arabském světě. Po dlouhá staletí bylo hlavním městem Maroka a centrem vědy, umění a vzdělání.
K životu netřeba víc než medu divokých včel bambara a sušeného masa. A k smrti? Kus látky a větev stromu. Pojďme zažít srílanské Veddy v „přímém přenosu“.
Čhadar v ladačtině znamená něco jako „zima, když ze stromů padají zmrzlí ptáci“. Místní tak nazývají unikátní cestu po zamrzlé řece z údolí Zanskar do Ladaku.
Dunumba je tradiční slavností etnika Malinke, jejíž kořeny jsou v severovýchodní Guiney.
Víte, že ve švýcarském Appenzellu žije stejný počet krav jako lidí? Abych řekla pravdu, nedivím se jim. Zvlněná krajina porostlá šťavnatou travičkou, nad rohy pohled na rozeklaný horský hřeben a na každém kroku salaš. Bohužel, letní prázdniny končí a krávy musí domů. Pojďme s nimi.
Ranní a večerní modlitba, někdy jen v tichosti vlastního obydlí, někdy s knězem v chrámu. Nepočitatelné množství bohů, které snad ani nemůže znát jediný člověk. To je hinduismus. Přečtěte si, jak jej praktikují Indové.
Představte si velký půllitr oroseného zlatavého moku s lákavou pěnou. Se kterými státy se vám tento obrázek nejdříve vybaví? Pravděpodobně s Českou republikou, Německem nebo Belgií. Tento nápoj je v současnosti spojován hlavně s Evropou a Severní Amerikou.