Cestování za tradičními rituály a zvyky okolo zeměkoule nabízí mnoho zážitků. Patří mezi ně zvyky domorodých kmenů v Africe, Asii i Jižní Americe.
Stovky táborových ohňů. Jedna z prvních věcí, kterou spatřím, když po několika hodinové cestě stopem přijíždím pod horu Meron v severním Izraeli. Tisíce poutníků rozprostřelo svá ležení kolem hrobky Šimona Bar Jochaje a nyní se chystají na slavnost. Lag ba-omer začíná.
Při pohledu do zrcadla ještě jednou upravuji svou sváteční košili. Venku už na mě troubí, vybíhám z domu a naskakuji do jednoho z aut v malé koloně. Jedeme podél leknínových jezer a já jsem trochu napnutý, jelikož nevím, co mě čeká. Je lednová sobota časně ráno, venku 30 stupňů. Jsem dnes pozván na svatbu kolegyně. Bude to pravá vesnická veselka v Thajsku, kde momentálně bydlím.
Puno se právem pyšní titulem folklórního hlavního města Peru. Vrcholem nespočtu kulturních akcí jsou únorové slavnosti patronky města Virgen de Candelaria (Panny Marie Candelárské). Ty jsou zapsány i v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří vedle karnevalu v Riu a folklórním slavnostem v bolivijském Oruro ke třem největším jihoamerickým festivalům.
Křik davů, dva týmy bojující proti sobě v pomyslné válce, kulatý míč létá z jedné části hřiště na druhou, branky chybí, zastupují je dva kruhy zavěšené v kamenných stěnách hřiště, to je představa tlachtli, sportu, jemuž holdovala mayská, zapotécká i aztécká (a nejenom ony) kultury Mezoameriky.
Kdo by nechtěl mít svatbu v ráji? Na dlouhých písečných plážích lemovaných palmami a ovívaných mořským větříkem, za zvuku šumění mořských vln, v zemi, kde léto nikdy nekončí. Přesně takové svatby bývají na Srí Lance. Někdy na pláži, jindy doma na zahradě uprostřed džungle, nebo ve svatebním sálu hotelu s výhledem na oceán.
Kamarádi autem, my s Pepou na skútru. Mám ráda vítr ve vlasech… a možnost dělat si, co chci. Do Ubudu jedeme přes hodinku, navigace nám našla bezva zkratku, a tak nemusíme to objíždět přes Semarapuru. Cesta vede úrodnou rovinkou – pole, vesnice, a civilizace – město Gianyar. Kromě zkratky je cestou docela velký provoz a tak si to šineme v koloně, nikdo moc nepředjíždí a my jsme rádi za naši čtyřicítku. Dost na tom, že jedeme vlevo.
Jeruzalém. Každý pátek v průběhu celého roku procházejí františkáni všechna zastavení Křížové cesty v Jeruzalémě. Jeden z pátků je ale výjimečný, je to Velký pátek. Do Svaté země se na nejdůležitější křesťanské svátky sjíždějí křesťanští poutníci z celého světa, aby mohli v modlitbách projít poslední cestu svého Spasitele Ježíše Krista.
Váránasí je samo o sobě symbolem. Nejsvatější město pro hinduisty a díky nedalekému Sarnátu, kde pobýval Sidharta Gautánama, také jedno z nejsvatějších pro buddhisty. Pojďte se do Indie podívat s fotografem Vojtěchem Vlkem.
Marockým pokladem je arganový olej. Stromy argánie trnité, z jejíchž plodů se získává, totiž nikde jinde na světě nerostou. Věděli jste, že při jeho výrobě hrají roli i kozy?
Velikonoce jsou nejdůležitějšími křesťanskými svátky. Vzpomínají na ukřižování Ježíše Krista, který se tak za nás obětoval. V každém zemi ale lidé chápou oslavy této události jinak.
Mexičané si dávají na oslavách záležet. Pestrobarevné kostýmy, historická výzbroj, hudba, ale i výborná mexická kuchyně a tequila. Některé oslavy připomínají i koloniální minulost.
Mexiko, to nejsou jen pestrobarevná sombrera, tequila, kaktusy a pašeráci drog. V San Cristóbalu uvidíte Mexiko tak, jak jste jej dosud neznali.
Jeruzalém je magnetem pro mnoho věřících a poutníků. Muslimové, židé i křesťané jsou k němu přitahováni magickou silou tisícileté historie i tajemnem náboženských tradic.
Příslušníci kmene Limbu se usadili pod himalájskými osmitisícovými velikány v dobách, kdy Nepál ještě nevypadal tak, jak jej známe dnes… Co se změnilo a co je sem přivedlo?
Přestože celosvětově uznávaný Nový rok se slaví s příchodem 1. ledna, mnohé kultury slaví příchod nového roku ve svém tradičním pojetí v různou dobu. Na indonéském ostrově Bali konec starého a začátek nového rokupodle balijského kalendáře připadá většinou na konec března.