Cestování za tradičními rituály a zvyky okolo zeměkoule nabízí mnoho zážitků. Patří mezi ně zvyky domorodých kmenů v Africe, Asii i Jižní Americe.
Bali je země 20 000 chrámů. To dává určitý důkaz o významu, který duchovnost hrála v historii ostrova a který si udržuje v dnešní moderní době.
Přestože je od roku 1981 oficiálně v Indonésii zakázané gamblerství, na ostrově Bali je stále rozšířené. Velice populární kohoutí zápasy jsou zde provozovány ilegálně, ale jsou více méně tolerovány. Jinak řečeno, policie o nich ví, ale dělá jako by nic a občas si přijdou i vsadit.
Když se řekne zoroastriánství, tak si možná vybavíte proroka Zarathuštru a Nietzscheho knihu, ale víte, že tohle prastaré náboženství, je původním náboženstvím Peršanů?
Indická ambasáda ve spolupráci s Indickou státní radou pro kulturní vztahy představí svou národní kulturu českým divákům. Indický festival se uskuteční 24. června v Hudebním divadle Karlín. Hlavní součástí programu budou ukázky klasických tanců.
Je neděle, pravé poledne. Filipínský ostrov Sibuyan se připravuje na odpolední siestu v parném dni. Po ulici projíždí jen několik motorových tříkolek „haba-haba“ hledajících pasažéry.
Za kulinářské tradice v severní Indii vděčíme především farmářům velkého Paňdžábu. Farmáři drží na svých bedrech celý Paňdžáb a závisí na nich 70 % ekonomie. Vydejte se naslepo autobusem nebo stopem 10 – 15 km dál od města, kde vás manželky farmářů vřele přivítají a uvedou vás do svého každodenního života.
Festivalu světel mezinárodně známému pod názvem Diwali se v Nepálu říká Tihar. Jedná se o hinduistický svátek zasvěcený bohyni bohatství Laxmi, ale také dalším bohům. Připomeňme si, že všude na světě nejsou nejdůležitější jen vánoční svátky.
Když přijde řeč na oslavy Vánoc, většině z nás se automaticky vybaví: svátky klidu, míru a lásky, setkávání rodiny a přátel, dobré jídlo a pití… Mnozí si představí barvami rozzářený vánoční smrček a pod ním kupu dárků. Nejednomu pod nosem zavoní vanilkové rohlíčky a šálek svařeného vína.
Klášter města Hemis se dva dny v roce mění na jeviště největší a nejpopulárnější náboženské slavnosti v Ladakhu, země vysokohorských průsmyků a žijící buddhistické kultury.
Historické staré město, malebné horské jezero, tradiční horský statek: Při cyklotúře z Bad Reichenhallu kolem jezera Thumsee až na horský statek Höllenbachalm můžete tohle všechno objevit.
Mongolsko je země, kam civilizace v našem pojetí zatím nedorazila. A přitom se nezdá, že by tam někomu chyběla. Bohatství Mongolska tkví v něčem jiném. Mongolové mají to, co my Evropané vlastně už ani neznáme. Nekonečný prostor s volným a čistým obzorem všude kolem, ve dne sytě modré nebe nad hlavou a v noci oblohu černou jako uhel, posetou tolika hvězdami, že jste dosud netušili…
Vyrazily jsme brzy ráno. Kvůli ofenzívě probíhající v Mosulu byla cesta z Erbílu, hlavního města iráckého Kurdistánu komplikovaná. Nejkratší cesty byly zavřené a ty vedlejší byly ozdobené check-pointy, na kterých vojáci poctivě kontrolovali všechny projíždějící. Cílem naší cesty bylo město Lališ, ve kterém se každou první noc z úterka na středu po 14. dubnu (ano, je to takto komplikované) slaví jezídský nový rok, Nourúz.
Lidé opět zapalují velikonoční ohně, aby tak symbolicky mohlo staré vzplanout, zatímco toužebně je očekáváno něco nového. Po celém Braniborsku se pod hasičským dohledem u hřejivých plamenů radují hosté od okresu Uckermark na severu až do Lužických jezer na jihu této spolkové země okolo Berlína.
Kuba je ostrovem magické přírody, barev, kulturní různorodosti, temperamentu, prázdných obchodů, ikonických vůdců kubánské revoluce, ale i magických rituálů afrokubánských kultů a zvláště proslulé santérie.
Kde se bere vůně vánoc? Mimo jiné na Srí Lance, v tropickém slunci, pod nímž sedí snědý usměvavý chlapík s bavlněným sarongem uvázaným kolem pasu. Pomalu a trpělivě oloupává malým nožíkem kůru z hromady větviček. Její vůně pak v daleké Evropě bude doplňovat atmosféru vánočních svátků.