Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Přečtěte si o pouti od pramenů až k deltě Nilu. Jaké varianty kříže v nilské oblasti africké kultury používají a jaká se v nich skrývá symbolika?
Neziskovka Himálajský patron (dříve Brontosauři v Himálajích) začíná podporovat dvě nové školy v Himálaji. Jako první možnost podpory zde mohou zájemci jet pomáhat jako dobrovolníci. K této příležitosti vydává neziskovka video, které zachycuje, jak si v dalších vesnicích představují, že jim Češi zlepší život. Budou zlaté české ručičky vypadat stejně jako ruce jejich zlatého Buddhy u nich na vesnici?
Intenzivně v sobě vnímám pocit, že kamkoliv se pohnu, něco se zkrátka posere.
Egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam by se dala přirovnat ke dvojčatům, ale dvouvaječným. Společné mají stabilní celoročně teplé a slunné klima i křišťálově čistou vodu Rudého moře s korálovým podložím a bohatým, pestrobarevným životem. Rozdíly mezi oběma místy jsou nicméně patrné. V některých ohledech jde o téměř protiklady, v jiných o pouhé nuance.
Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.
Historie tradičních vesniček ve vnitrozemí indonéského ostrova Flores sahá až do předminulého tisíciletí. Do vesničky Bena zasazené do úbočí sopky Inerie vcházíme vstupní bránou s hrdým nápisem „Vítejte na místě megalitů a tradičních domů“.
Proč se vlastně čeští turisté vyhýbají Záhřebu, když milují Chorvatsko? Přitom jsou to tři města v jednom a zároveň největší městská památková rezervace země! Z někdejšího trojměstí doslova dýchá rakousko-uherský duch.
Čtyřiadvacetiletá rodačka z Havířova Nicolette Havlová za pár dní vyráží na velké pěší dobrodružství, ve kterém nechybí drobný otisk legendárních českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Velmi náročný přechod přes poušť Atacama v Chile pokračuje přes pětitisícové Andy do Argentiny přes Paraguay až do Brazílie a čítá celkem přes 3500 kilometrů. Ve zkratce: Od Pacifiku k Atlantiku.
Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová toho spolu zažily už hodně. Během 10 měsíců objely svět dokolečka, zdolaly PCT, procestovaly Patagonii, ale i Kanadu a Aljašku. Loni se jako první Češi vydaly na zatím zřídka chozený a v Česku neznámý trail, Pacifickou severozápadní stezku.
Galapágy jsou bezpochyby jedny z nejkrásnějších ostrovů světa, na tom se shodne většina cestovatelů, která měla to štěstí tohle ekvádorské souostroví navštívit.
Maroko vás uchvátí jedinečnou kombinací rozmanité a krásné přírody i bohatého kulturního dědictví. Kde jinde můžete vidět moře, oceán, čtyřtisícové hory, mnoho druhů pouští od písečných přesypů po kamenité hamady, dobře dochované antické památky, jedinečnou berberskou architekturu v podobě kaseb a ksarů, bohatou architekturu maurskou i „moderní“ art deco.
Své jméno jí dala nejstarší poušť světa Namib, jež zabírá podstatnou část země. Namibie ležící na západním pobřeží jižní Afriky se pyšní fotogenickými scenériemi, obrovským množstvím divokých zvířat a zajímavými domorodými bantuskými etniky Himbů nebo Hererů.
Kanada je jednou ze zemí, kde je život v autě na cestě úplně normální věc. Nejenže skoro každý místní vlastní trailer nebo pořádný camper van, přijíždí sem i statisíce lidí se stejným snem – zažít svobodu na cestě překrásnou a divokou krajinou.
„Vždycky jsem se při cestování cítil nejšťastnější, když jsem si povídal s místními. Fascinovaly mě rozdílnosti kultur, jiné osudy a vnímání světa. Dostával jsem se do oblastí, kde se zastavil čas. Zaujalo mě, že paralelně s naší vyvíjející se moderní společností žijí lidé, kterých se vývoj netýká, alespoň zdánlivě. Jejich pohled na svět je tolik inspirující a mnohdy přirozenější,“ říká David Švejnoha, brněnský cestovatel, průvodce a popularizátor hmyzí kuchyně, který s vášní mapuje přírodní národy.
Z ulic bulharského města Perniku plného maškar zaznívají zvuky tisíců zvonců, které na pomezí starého a nového roku vyhání zlé duchy. Poslední lednový víkend se tu každoročně za účasti stovky folklorních skupin koná festival maškarnách her, masopustních masek a zvyků a s ním prochází ulicemi strašidelné postavy, rohatí čerti nebo ptačí masky pošité pery, pentlemi a korálky.