Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Slovinsko je taková kapesní země mezi Alpami a Jadranem, kterou velká část Čechů jenom projede cestou na zlaté pláže Chorvatska. Ovšem i tato malá země má mnoho krás. V určité nadsázce se dá označit za Nový Zéland Střední Evropy. Vlastní vysoké hory, nádherné řeky, husté lesní hvozdy, nádherné jeskyně, středověká městečka a nakonec i kousek moře.
Slovinsko není jen Triglav, Bled a pár kilometrů vybetonovaného pobřeží. Mimo jiné je to země jeskyních komplexů. Za vše hovoří skutečnost, že speleologický výraz kras má původ právě ve Slovinsku. Pojďte se podívat pod zem – Postojnské jeskyně.
Prisojnik (2.547 m), Razor (2.601 m), Triglav (2.864 m). To jsou jen některé ze stovek vrcholů, které ve slovinské části Julských Alp najdete. Co některý z nich zařadit do vaší příští výpravy?
Walliské Alpy patří zcela právem mezi hlavní lákadla celého alpského masivu hned po Mont Blancu. Oblast rozkládající se v jižní části Švýcarska a sousedící Itálie je držitelkou četných rekordů.
Také vám připadá logické navštívit Zermatt při návštěvě švýcarských Walliských Alp? Alespoň jednou za život? Nevím o nikom, kdo by odolal. Zermatt je totiž oprávněně velký tahák jižní části Švýcarska, který má co nabídnout. Impozantní kulisa Matterhornu a masivu Monte Rosa prostě okouzlí každého.
Zvláštní atmosféra bázně, respektu a jedinečnosti vyvstává v srdci každého, kdo se někdy ocitne na vršku zlaté písečné duny. Spalující vedro, příjemný pocit na chodidlech a tíživé ticho. To je poušť.
Od Mariboru většina lidí nečeká mnoho. Malé slovinské městečko, které přejdete za pár chvil. Možná budete sami překvapeni jeho atmosférou i usměvavými Slovinci.
I když ze skalnatého pahorku Akropole stále shlíží chrám Parthenón jako v dobách své největší krásy, hlavní město Athény je dnes o hodně jiné. Minimálně hlučnější a bojující se smogem.
Na Nový Zéland se jezdí za krásami přírody a stopovat! Tuto úvodní větu si troufám tvrdit po téměř dvouměsíčním stopařském putování. Severní i Jižní ostrov kolem dokola, občas i napříč.
Eiger je bezesporu dominantou Bernských Alp a turisté se sjíždí z celého světa, aby sledovali odvážlivce, kteří se chtějí pokusit o jeho 1800 metrů vysokou severní stěnu. Právě díky této popularitě je v přilehlých dolinách a kopcích méně těsno. Proč se tam tedy nevydat?
Když vám řeknu, že se část pobřeží nachází ve Švýcarsku a Rakousku, tak už určitě tušíte nějakou zradu. Řeč je o Bodamském jezeře, které se rozkládá na území tří států. Tím třetím je Německo a právě tam jej nazývají Švábským mořem. Jeho obvod je delší než bývá nejdelší etapa Tour de France. Troufli byste si?
Arusha, Kilimandžáro, Tangarire…Tanzanie má 16 národních parků a co jméno, to pojem. Výsadní postavení mezi všemi má ale ten největší, nejslavnější a nejnavštěvovanější v zemi – Serengeti. Ročně se jím prožene 1 – 1,5 milionu pakoňů.
Bovec, to je ráj na zemi. Malé městečko, krčící se pod nejvyšší horou Slovinska Triglavem, nabízí tak pesteré sportovní vyžití v přírodě jakomálokterá evropská lokalita. Paragliding, lezení, horská kola a především splouvání nádherné řeky Soča a canyoning patří podle mého názoru k největším lákadlům.
Řeka Sáva je nejdelší a také jednou z nejdůležitějších slovinských řek. Vzniká soutokem dvou zdrojnic u městečka Radovljica, které jsou zejména českým vodákům hodně známé.
V hlavě se mi líhne nápad odjet někam stopem, co nejdál, kam to jen půjde. Podle mapy světa je to nejdál do Vladivostoku. Odkráčím na výpadovku a začnu stopovat. Naskočím na první káru za Třebíčí a tradá na východ.