Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Majestátní hory, hluboká údolí, fotogenické scenérie, ale také domov řady etnických menšin nebo nejnavštěvovanější kout severozápadního Vietnamu. To všechno a spousta dalšího je Sapa – bývalé francouzské horské středisko, které vás do minuty zcela pohltí. Ostatně jako na celém Vietnamu, i na Sapě se podepsali francouzští kolonizátoři.
Máte před sebou dovolenou ve Vietnamu a váháte, zda vyrazit i na ostrov Phu Quoc? Ukážeme vám, že jde o jedinečnou destinaci, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Phu Quoc si zamilujete. Je to exotická perla Vietnamu, ze které se vám nebude chtít vracet. Krásné pláže s průzračnou vodou, chutná kuchyně a panenská příroda s množstvím cizokrajných zvířat – to všechno čeká právě tady.
Poslední úsek naší cesty pěšky z keňské pláže Diani Beach na nejvyšší vrchol Afriky začal pro mne nepochopitelnou, přísnou kontrolou na bráně Marangu. Strážci parku velmi pečlivě vážili veškerý náklad, který naši nosiči měli nést. Je povoleno pouze 20 kg na nosiče a každé kilo navíc představovalo problém. Ten se naštěstí podařilo vyřešit.
Světoznámý Matterhorn není jen nejfotografovanější, ale také nejnavštěvovanější horou. Proto okolo něho prochází jeden z nejznámějších alpských dálkových treků. My si však bereme na záda jeden živý a upovídaný batůžek, a tak volíme podstatně snazší a kratší okruh. Nikoli „okolo“ Matterhornu, ale „pod“ ním. Zvládne ho kdokoli, takže pojďte s námi!
Přejít přes ulice Teheránu, hlavního města Íránu, nebývá lehké. Několika proudové silnice obklopující věž Azadi jsou pak přímo pastí pro chodce. Žádný přechod, auta frčí všude kolem a někdy to vypadá, jako by jezdila i v protisměru. Pro Evropana zvyklého na přesné a dodržované silniční předpisy je to noční můra hraničící s pokusem o sebevraždu. Existuje však způsob, jak na to.
„Albánské Alpy“, Prokletije, Bjeshkët e Nëmuna – to vše jsou názvy pro horské pásmo, nacházející se na severu Albánie a zasahující i do okolních částí Kosova a Černé hory. Nevalná pověst, která Albánii v několika minulých desetiletích v našem prostředí provázela, se již pomalu stává minulostí a čím dál tím více cestovatelů si sem svou cestu najde – koneckonců, existuje pro to až příliš dobrých důvodů.
Indiánský náčelník Vinnetou učinil chorvatská Plitvická jezera a jejich okolí nesmrtelnými. Obdobně krásnou podívanou však nabízí i Národní park Krky rozprostírající se v okolo stejnojmenné řeky. Až vás při návštěvě Chorvatska omrzí slaná mořská voda, vyměňte ji za koupání v průzračné řece s nádhernou scenérií v pozadí.
Do atraktivní podívané se tu snoubí kulturní i přírodní památky s údajně nejkrásnějším západem slunce na světě. Při jeho pozorování se můžete zaposlouchat do zvuků mořských varhan, nevšedního hudebního nástroje, který rozeznívají i ty nejmenší vlnky.
Chorvatské hlavní město bývá turisty dost často přehlíženo. V porovnání s ostatními balkánskými městy sice nenabízí žádné skutečné architektonické skvosty, je však rozhodně velmi příjemnou zastávkou na cestě po této balkánské zemi. V jeho muzeích a kavárničkách můžete odpočívat, číst si nebo jen tak pozorovat běžný život záhřebských obyvatel.
Maroko je skvělou destinací na offroad expedice, jelikož nabízí neskutečně široký výběr terénů. Navíc výpravu okoření spoustu zajímavých měst, výjimečná kultura i zapadlé vesnice plné dětí. I dlouhá cesta po zemi se sem proto vyplatí!
Většina lidí samozřejmě míří do Chorvatska k moři. Krásné pláže však nejsou jediným lákadlem téhle balkánské země. Dovolenou nemusíte trávit pouze lenošením na pláži. Chorvatsko nabízí rovněž úžasné příležitosti pro sportovní nadšence. Vyřádit se tak můžete na raftech, kajaku či na kole, ale také při horolezení, potápění, při windsurfingu ale i při turistice.
Přezdívá se mu levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina, památky UNESCO a v průměru nejvíce slunečních dnů v celém Jadranu. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. A není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.
Je to už patnáct dní co jsem se společně se svým masajským přítelem Tipashem vydal pěšky z keňské pláže Diani Beach na vrchol Kilimandžára. Ušli jsme 336 km až k bráně Marangu. Cestou jsme procházeli přes přírodní rezervace a národní parky, ale také jsme putovali pár dní podél nejrušnější místní dálnice, která spojuje Mombasu s Nairobi.
Alexandra Kollárová je doktorandkou oboru etnologie FF ZČU. Ve své dizertační práci se věnuje uměleckému aktivismu v Káhiře. V Egyptě, kde se věnovala výzkumu, strávila několik měsíců. Přečtěte si rozhovor o umění Blízkého východu.
K jedněm z ferratových destinací, které jsou velmi dobře dostupné z České republiky, bezesporu patří region Solné komory. V poslední době zde rostou nové klettersteigy doslova jako houby po dešti a to od těch úplně nejlehčích a nejkratších, až po ty nejnáročnější, které jsou časově třeba na celý den.