Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
O projektu Albánská výzva jste už možná slyšeli. Již od roku 2014 se cestovatel Jan Balák společně s velkou skupinou dobrovolníku snaží zastavit postupný zánik horských vesnic Curraj i Epërm a Qereç v severní Albánii. Přečtěte si rozhovor o tom, co se dosud povedlo, co se nepovedlo a jak bude projekt pokračovat dál!
Ponořit se do hlubin a nechat kolem sebe proplouvat množství barevných korálových ryb unášených proudem nebo dokonce mantu velkou, rejnoka, obří želvu či býložravého žraloka … to je v oceánu kolem Malediv celkem běžná záležitost. K tomu všemu ten nádherný pocit z blankytně průzračné, krásně teplé vody. Barevné, stále živé korály jen dokreslují zážitek z pravého mořského ráje.
Čtvrtý kolumbijský týden jsem dorazil do města Arménia ležící v srdci kolumbijské kávové oblasti nazývané Eje Cafetero, což v překladu znamená „kávová osa“. Zde jsem se rozhodl trochu zdržet. Po sedmi měsících na cestě jsem se již cítil trochu unaven z věčného přesouvání a vůbec z toho hrozného života, co teď vedu. Navíc tato oblast vypadala, že si to zaslouží. A taky že jo!
Naše redakce vám jde příkladem a cestujeme, jak jen to jde 🙂 Naše kolegyně Natálie, šéfredaktorka časopisu Svět outdooru, se letos v létě vypravila do Slovinska. Přečtěte si krátký rozhovor o tom, jak se jí tam líbilo a co určitě stojí za vidění.
K Machu Picchu nevede žádná silnice. Většina návštěvníků tak míří k Machu Picchu kaňonem řeky Urubamba po železnici. Firmě PeruRail za 38 kilometrů dlouhou cestu jedním směrem zaplatíte od 60 dolarů výše. Pamatujte ale na to, že to není jediná cesta. Honza Brotánek vám poradí, jak se sem dostat doslova za pár korun.
Daleko na jihu Chile a hluboko v samém srdci Patagonie, existuje místo s divokou panenskou přírodou, stále poměrně neznámé turistům, nedotknuté a obtížně dostupné. A právě tam se teprve nedávno zrodil Národní park Patagonia. O jeho existenci se z velké části zasluhují i dobrovolníci. Za pomoc při budování stezek si domu odvážejí zážitky z opravdové divočiny všude okolo.
Puno se právem pyšní titulem folklórního hlavního města Peru. Vrcholem nespočtu kulturních akcí jsou únorové slavnosti patronky města Virgen de Candelaria (Panny Marie Candelárské). Ty jsou zapsány i v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří vedle karnevalu v Riu a folklórním slavnostem v bolivijském Oruro ke třem největším jihoamerickým festivalům.
Křik davů, dva týmy bojující proti sobě v pomyslné válce, kulatý míč létá z jedné části hřiště na druhou, branky chybí, zastupují je dva kruhy zavěšené v kamenných stěnách hřiště, to je představa tlachtli, sportu, jemuž holdovala mayská, zapotécká i aztécká (a nejenom ony) kultury Mezoameriky.
Rio de Janeoiro, druhé největší brazilské město, leží na pobřeží Atlantského oceánu v mořském zálivu Guanabara. Jméno města v překladu znamená „lednová řeka“. Pojmenovali ho tak portugalští objevitelé, kteří si mysleli, že záliv, ve které Rio leží, je vyústěním řeky do moře. Na druhé straně zálivu leží město Niteroi, kterému se říká „město smíchu“ a pokud se do těchto končin Brazílie vydáte, sežene zde levnější ubytování. Trajekt přes zátoku do centra Ria vyjde asi na 30 korun a cesta netrvá dlouho. Přečtěte si i další tipy, jak si Rio co nejvíce užít!
Großglockner je nejvyšší hora Rakouska měří 3798 metrů. Leží ve Vysokých Taurech na hranicích Korutan a Tyrolska. Pokud uvažujete o tom, že se vydáte zdolat tuto horu, vězte, že rozhodně nebudete jedinými Čechy na tomto výstupu. Ale stojí to za to!
Na ostrově Bathurst vzdáleném asi 80 km severně od Darwinu žije domorodá komunita kmene Tiwi. Ještě před sto lety byli Tiwiové nomádští lovci, sběrači a rybáři, kteří na svých dlabaných kánoích cestovali podél pobřeží a pomocí kopí se zubatými hroty lovili mořské živočichy. Dnes se těmto aktivitám věnují také, ale do svého životního stylu zařadili i používání výdobytků moderní techniky, jako jsou třeba mobily. Přečtěte si reportáž od cestovatele Miroslava Černého.
Sigiriya je mohutná skalní formace s plošinou na vrcholu, jejíž jméno se překládá jako Lví skála. Nahoře najdete pozůstatky chrámového komplexu a také si můžete užít skvělý výhled. Jak si ji a nedalekou Dambullu, kde leží známé Skalní chrámy, co nejvíce užít? Přečtěte si v reportáži naší redaktorky Terezy!
I když by na pořádné procestování Srí Lanky byl i měsíc málo, s klasickou dovolenou 20 či 25 dnů se to plánuje trochu špatně. Přečtěte si tipy na to, co zařadit do programu, pokud máte na cestování pro Srí Lance přibližně dva týdny, tak, abyste si užili od každého trochu.
Kdo by nechtěl mít svatbu v ráji? Na dlouhých písečných plážích lemovaných palmami a ovívaných mořským větříkem, za zvuku šumění mořských vln, v zemi, kde léto nikdy nekončí. Přesně takové svatby bývají na Srí Lance. Někdy na pláži, jindy doma na zahradě uprostřed džungle, nebo ve svatebním sálu hotelu s výhledem na oceán.
Cejlon, země čaje, slonů a všudy přítomných tuktuků. Srí Lanka je zemí batůžkářům zaslíbená. Za málo peněz tam člověk může dostat hodně muziky, stačí jen chtít zažít trochu dobrodružství a vydat se místní dopravou poznávat krásy srílanské divočiny. Tady jsou naše tipy na výlety a místa, která byste rozhodně na své cestě neměli minout.