Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Nedaleko německo-francouzských hranic se nachází populární lázeňské město, jehož dějiny sahají až do starověku – blahodárné účinky termálních pramenů, které v okolí města proudí, objevili už obyvatelé antického Říma. V 17. století město zasáhl ničivý požár, ale Baden-Baden doslova povstalo z popela a o dvě století později bylo znovu objeveno. Dodnes se těší zájmu turistů z celého světa.
Jelikož koronavirová krize do značné míry omezila městský život a znepřístupnila řadu oblíbených památek, putování přírodou se jeví jako skvělý alternativní způsob, jak trávit volný čas. Například národní park Sierra de Guadarrama, který se nachází nedaleko španělského hlavního města, je vyhledávanou destinací příznivců zimních sportů a horské turistiky. Na své si však přijdou i ornitologové a milovníci rostlin – oblast je totiž známá i pro svou rozmanitou faunu a flóru. V přilehlém okolí Madridu však leží i mnoho dalších opomenutých míst, která stojí za návštěvu a jimž se za normálních okolností nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužila.
Dálková turistická trasa GR 131 se klikatí sopečným terénem přes celé Kanárské ostrovy. Na Tenerife, největším ostrově z Kanárského souostroví, měří 87 km. Tato klasická trasa je rozdělena do etap zvládnutelných za 5-6 dní a vede z vesničky La Esperanza na severovýchodě ostrova do osady Chasna u Arony na jihozápadě.
Každý rok se seznam světového dědictví UNESCO rozšíří o nová pozoruhodná místa. Vybírá se přitom z památek, která mají velký kulturní, historický nebo přírodní význam. Nově se seznam rozrostl o 29 dalších významných světových míst, včetně českého hřebčína v Kladrubech nad Labem, národního parku na Islandu nebo legendárního biblického města Babylon. Každé z nich může nabídnout něco jiného, výjimečná jsou ale všechna. Výběr těch deseti nejzajímavějších nových míst UNESCO si můžete přečíst v tomto článku.
Láká vás naštívit tropický ráj na Maledivách? Pokud se tam chystáte, přečtěte si, co jste o tomto souostroví možná nevěděli.
Ostrovu La Palma, třetímu nejmenšímu z Kanárských ostrovů, se přezdívá Sopečná perla. Přechod po hřebeni jižní části ostrova po Stezce vulkánů (Ruta de los Volcanes) je úchvatná horská túra plná dramatických scenerií s kombinací sopek, borovicových lesů a výhledů na oceán.
Vodní slalom je letní sport a když začne v Česku několikaměsíční zima, je potřeba vyrazit někam do tepla za tréninkem. Vždy jsme jezdívali do Austrálie, ale tam je v současné době po příletu nutná 14denní karanténa v předraženém hotelu. Kvůli – nebo spíš díky tomu jsme se nakonec rozhodli pro francouzský ostrov Réunion východně od Madagaskaru.
Již delší dobu působíme v Indonésii jako novodobí misionáři s pádlem v ruce – sportovní pádlování je tady zatím v počátcích, ale věříme, že i díky nám se bude rozvíjet. Vyprávění o tom, jak jsme přijali pozvání na setkání s místní vládou a o tom, jak jsme jezero Toba kompletně objeli na kajacích.
Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto dne cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními, funguje stejně skvěle, jako před koronakrizí. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě!
Chystáte se na jógový pobyt? Máme pro vás tipy a rady, jak si vybrat pro vás nejlepší jógový retreat tak, abyste si ho užili a odnesli si z něj co nejvíce radosti, znalostí a nových zážitků. A také zmiňujeme, na co si dát při výběru pozor.
Německé městečko na úplné hranici s Českou republikou původně vzniklo jako obchodní uzel na řece Labe. Později ale zdejší krajinu začali objevovat nadšení turisté a po nalezení železitého pramene se z nového lázeňského centra stalo turistické centrum nabízející mnoho různých aktivit. Tím město zůstalo dodnes a turisty tak nepřestává lákat na místní lázně, pamětihodnosti a krásné výlety po okolním národním parku Saské Švýcarsko.
Třetí největší z Kanárských ostrovů – Gran Canaria rozhodně není jen plážovou destinací. Pro milovníky turistiky nabízí ostrov krajinově pestrý více než 70 km dlouhý přechod od severu na jih. Od písečných dun, přes vyprahlé kaňony na jihu, borové lesy, skalní monolity ve vrcholových partiích až po zelený sever ostrova jde projít za 3 až 4 dny. Celá trasa je navíc součástí známé poutní Svatojakubské stezky, je to jediný její úsek mimo evropský kontinent.
Nový projekt Jeřábí život se věnuje pozorování a ochraně jeřábů popelavých, kteří jsou u nás kriticky ohroženým druhem. Vliv na jeho hnízdění mají jak klimatické změny a vysychání potřebných mokřadů, tak nově také situace spojená s koronavirem, kvůli zvýšenému pohybu lidí v přírodě, kteří mohou jeřáby rušit na hnízdištích.
Existuje spousta knih a filmů, ve kterých se hrdina neohroženě prosekává hustým pralesem k ruinám bájného města. Vydejme se do obdobného dobrodružství osobně! Jedním z takových tajuplných míst, kde člověk musí prokázat odvahu a jistou zdatnost, je třídenní trek k pyramidám v El Zotz. V džungli ztracené mayské město je pojmenováno po tisíci netopýrech, kteří žijí ve zdejších jeskyních. Přesně při západu slunce všichni naráz vyletí a téměř zakryjí oblohu, aby pokračovali lovit potravu.
V polopouštních regionech, jako je třeba Arizona, se typicky letní aktivity dobře provozují i v zimních měsících. Například americký Grand Canyon je v zimě dokonce atraktivnější, protože bývá vystaven podstatně menšímu tlaku turistů.