Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Na Kilimandžáro, i když není výstup technicky obtížný, dnes nemůže vyrazit každý jak se mu zachce, jako třeba svého času Hanzelka se Zikmundem. Podobně jako na slovenském Gerlachu se i z Kilimandžára stal dobře fungující byznys, kde mají všichni povinnost najmout si horského vůdce s tanzanskou licencí. Všichni. Já, Hanzelka i se Zikmundem nebo třeba Radek Jaroš.
Hornatý ostrov Madeira náležící Portugalsku je zapomenutým, exotikou vyhlížejícím klenotem, který je díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky.
Moskvané se tam jezdí bavit, Skandinávci pít z plna hrdla a zbytek světa vzdychat údivem. Vzpomínky na slávu a eleganci carského města se vynořují z třpytících se odlesků hladiny bezpočtu vodních kanálů a rezonují i v rozlehlých francouzsky upravených parcích a mramorových dvorcích impozantních paláců.
Podívejte se na fotoreportáž z Černobylu, kde si příroda bere zpět vše, co jí patří.
Putovat Jordánskem pěšky je tak starý nápad jako starověké stezky. Po tisíce let cesty sloužily obchodu a komunikaci mezi odlehlými komunitami lidí. Dnes na ně vyrazili baťůžkáři. Jordan trail, dálkový trek spojující přes celou délku Jordánska Um Qais na severu s Akabou na jihu, není díky své obtížnosti frekventovaný ani v časech bez covidu, natož nyní. A jako obrovský příslib se jevila prakticky nulová návštěvnost Petry, wádí Rum a nakonec i letovisek u Rudého a Mrtvého moře. Masa svátečních turistů stále sedí zavřená doma. Je tedy nejvhodnější čas vyrazit za jordánským dobrodružstvím!
Ostrov Lanzarote se nachází v severovýchodní části Kanárských ostrovů. I přesto, že je ostrov vulkanického původu, a je tedy tvořen vyvřelinami lávy, sopečnými krátery a jeho půda má typickou červenohnědou barvu, narazíte tu na několik set druhů rostlin. Trek vede napříč národním parkem Timanfaya v pohoří Montañas del Fuego, kde se můžete těšit na sopečný kráter Montaña Blanca a nádherné výhledy na oceán. Když už ale na Lanzarote budete, máme pro vás tajný tip – trek na ostrůvku La Graciosa!
Tuaregové jsou hrdí a svobodní saharští kočovníci. Autor článku s nimi strávil několik týdnů. Přečtěte si, co je pro Tuaregy typické, na jakém území žijí, proč jim tuarežský kříž slouží také jako cestovní pas a co mají společného s křesťanstvím.
Polynésie, dětský sen mnoha dobrodruhů. Ještě aby ne. Kdo by nesnil o životě v posledním ráji. O životě, kde je všeho dostatek, netrápí vás hlad ani zima a snědé krásky na vás zírají z každého rohu. Co je to ale ráj? A pokud tedy existuje, jak vypadá?
Tuto cestu, respektive její cíl, jsem si vybral z důvodu poznání. Poznání života, tradic, lidí a jejích zvyků, které si i v současné době stále uchovali. Vy teď máte možnost poznat tento kout Evropy společně se mnou… Větší možnost poznání, zážitků a kultury máte v případě, že si cestu do rumunského Banátu naplánujete v období druhé poloviny měsíce srpna, kdy se koná již pravidelný festival – Festival Banát. Ten se koná ve vesničce Eibentál a každoročně na něm vystoupí několik českých skupin a dalších zajímavých hostů. Z České republiky jsou plánovány také organizované odjezdy a speciální vlaky. Doporučuji!
Náš západní soused se může pyšnit velkou koncentrací malebných lázeňských měst, mezi něž patří i právě Bad Saarow – dříve vesnice o několika stovkách obyvatel, dnes populární turistická destinace s mnoha lákadly pro jeho návštěvníky. Kouzlo města poprvé ocenili zámožní obyvatelé Berlína na počátku 20. století, které přilákaly místní bahenní lázně a překrásná příroda.
Jak cestovat udržitelně? Jaké místo považuje za svůj domov? Má někdy pocit, že její snaha chránit přírodu nemá smysl? A co ji dělá šťastnou?
Přečtěte si rozhovor s Hanou Svobodovou, zakladatelkou organizace Chráníme mořské želvy. Hanka vystudovala biologii a ochraně mořských želv se věnuje více než 16 let, a to nejen v Indonésii, ale také na Srí Lance a v Ekvádoru. Je propagátorkou udržitelného cestování a každý den se snaží plnit si své sny.
Z kastilských zlatavých plání občas vykukují kopce korunované velkolepými strážními hrady, zelené oživení se ale koná až v živější vinařské oblasti podél řeky Río Duero na západě či v malé samostatné provincii La Rioja. Pouť vede přes úchvatná historická města León, Burgos a Salamanca, v nichž musíte ztrávit minimálně den, abyste načerpali atmosféru časů dávno minulých.
Milý a malý kanárský ostrůvek La Gomera připomíná jednu obří horu porostlou bujnou zelení. Od středu ostrova ukrytého v hustém deštném vavřínovém lese se směrem k moři paprskovitě rozbíhají hluboké skalnaté rokle, barrancos. Tam, kde se údolí otevírají nejvíce, vznikly rybářské vesnice a později městečka. Aby mohli místní lidé na prudkých svazích zajišťovat svou obživu, změnili je v terasová políčka se zavlažovacími kanály, s nichž vykukují banánovníky, citrusové plody nebo v plochých údolích palmové a bambusové háje.
Příchod jara, spojený s teplejším počasím a lepší náladou, obvykle láká k cestování. Letošní situace, stejně jako ta loňská, je ale pro cestovatele složitější. Pokud byste se znovu rádi podívali do ciziny, ale bezpečně a zodpovědně, ideální příležitostí jsou národní parky a ospalé vesničky v nich. A právě to nabízí Národní park Sierra de Guadarrama, který se rozprostírá kolem hlavního města Španělska Madridu.
Modré hory jsou pohořím nacházejícím se 100 km západně od Sydney, pro které jsou charakteristické mohutné pískovcové útesy, vodopády, potoky, soutěsky, propasti a kaňony.