Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Stejně tak někteří lidé milují zimu, sníh a s nimi spojené kouzelné scenérie hor, další zase dávají přednost slunci, moři a teplu. A právě těm druhým je určen náš tip, jak se vyhnout alespoň části temných a chladných dní zimního období v Česku: navštivte stát Goa na západním pobřeží jižní Indie.
Via ferraty neboli zajištěné cesty umožňují každému, aby se podíval na místa, kam dříve mohli jen horolezci s kompletní výbavou a spoustou zkušeností. Pro první krůčky po skalách, žebřících a kramlích máme nedaleko naší země ideální oblast, rakouské Raxalpe. Každý si tam totiž najde to pravé právě pro něj a může si vyzkoušet své schopnosti a fyzickou kondici na řadě kratších i delších via ferrat. My se vydali dlouhou ferratou k Horské chatě arcivévody Otty…
Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.
Jako člověk, který projel 86 zemí a nastopoval přes 300 000 kilometrů, se na svých cestách aktivně zapojoval do dobrovolnických prací nejrůznějších druhů. Dobrovolničil například jako maskot na festivalu Brutal Assault, učil děti v Africe či se učil pracovat se včelami.
Portugalsko od Porta na sever nabízí překrásné a neokoukané přírodní liduprázdné scenérie, malebné vesnice i města, které teprve čekají na to, až turisté objeví jejich krásu. Nabízí také pestrou škálu kulinářských specialit včetně vynikajícího portugalského vína i slavného Portského.
Úžasný kout přírody s množstvím jezer a bujné zeleně – to je národní park Müritz na severu Německa. Nachází se mezi Berlínem a Rostockem na jihu spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko. Velkou část jeho plochy zabírají jezera v čele se stejnojmenným Müritz.
Horské túry a k tomu vybrané jídlo a pití ve „vystajlovaném“ bydlení s architekturou, která elegantně snoubí staré s novým. To se od výpravy do Jižního Tyrolska čeká jaksi samo sebou. Pětihvězdový standard mohou navýšit ještě neobvyklé zážitky. Nabízíme vám jich pět, o nichž jste nejspíš ještě ani neslyšeli. Teplo a slunečno je přitom v tomto italském regionu obvykle ještě v říjnu.
Německé pohoří Harz asi nezná úplně každý Čech. Nejseverněji položená hornatina spolkové republiky na pomezí Saska-Anhaltska a Dolního Saska je pro nás totiž trochu z ruky, ale ne zas extrémně. Dojezdová doba je o něco delší než do Berlína. Navigace hlásí necelých pět hodin jízdy a mírně přes čtyři stovky kilometrů po trase kolem Drážďan, Lipska a Halle.
Značkaři Klubu českých turistů (KČT) letos v rumunském Banátu vyznačili téměř 70 kilometrů nových tras s využitím tradičních českých turistických značek. Navázali tak na svoji činnost z předchozích let, kdy značenými pěšími trasami propojili všech šest českých vesnic, kterými jsou Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál a Šumice. Celkově tak ve zdejší oblasti dosahuje síť turistických tras délky 160 kilometrů.
Jen pár hodin cesty od rušného hlavního města Kolumbie se nachází mnohem menší a poetičtější městečko s tím nejkrásnějším náměstím, jaké jste kdy viděli. Pokud si budete chtít hned po příletu do Bogoty několik dní užít venkovské atmosféry a přírody, zamiřte právě sem. V půvabné koloniální osadě Villa del Leyva vás čekají projížďky na kole, specifický ekosystém paramo, předkolumbovské monolity, ale i nádherné koloniální domy plné dobrých restaurací.
Výlet do severoněmeckého národního parku Hamburské wattové moře napoprvé zaručuje zcela nevšední zážitek. Dvě třetiny jeho plochy o celkové rozloze přes 13 tisíc hektarů tvoří písčito-bahnité roviny, periodicky zaplavované při přílivu mělkým mořem. Při odlivu se mořské dno mění v pláně s vytyčenými dočasnými turistickými trasami, po kterých lze ujít kilometry a dostat se až na nedaleké ostrůvky.
Španělský národní park Ordesa a Monte Perdido v srdci Pyrenejí je unikátní oblast pro milovníky vysokých hor i obdivovatele přírodní pestrosti. Leží severně od města Huesca ve stejnojmenné provincii, která patří do autonomního regionu Aragonie. Více než sto let stará rezervace je součástí západních Pyrenejí, cesta k jednomu i druhému pobřeží (Biskajský záliv a Baleárské moře) ale trvá přibližně stejně (vzdálenost kolem 200 kilometrů).
Málokteré etnikum je z mnoha pohledů tak zajímavé jako malijští Dogoni. Stejně jako jejich jazyk, kultura i architektura, je originální také jejich náboženství. Ovšem na rozdíl od architektury, kterou lze na místě jednoduše dokumentovat, nebo jazyka, který lze poměrně snadno studovat, je to s dogonským náboženstvím mnohem složitější.
Malá, rozmanitá, zelená, vyspělá, plná tropického života. Na každém kroku – ať už v nádherné horské krajině třítisícovek, na pobřeží nebo na treku mlžným pralesem.