Vyberte si z širokého spektra aktivit na cestách. Můžete se vydat do hor, na safari, potápět, za tradicemi, přírodou nebo třeba za památkami UNESCO.
Jedenáctý ročník filmového festivalu Snow Film Fest přináší od 25. října do více než 150 míst v ČR a SK pořádnou nadílku těch nejlepších světových a českých filmů se zimní outdoorovou tématikou. na programu je celkem osm filmů plných adrenalinu, dobrodružství a nezkrotné přírody.
Nekonečná tundra, průzračné řeky, volně žijící stáda sobů, vysoké hory i široké rozlehlé pláně. To je severská divočina nenarušená civilizací, kam oko dohlédne.
Přírodní park a geopark Sierra Norte de Sevilla na jihozápadě španělské Andalusie nepatří mezi hlavní turistické magnety. Kdo se ale do odlehlého a řídce obydleného regionu vydá, bude odměněn mimo jiné pohledem na kaskádovité vodopády nebo malebné, původně maurské vesničky s bílými domy a křivolakými strmými uličkami, které obvykle vedou ke kostelu nebo hradu. Jedinečnou hodnotu této končině prokazují obyvatelé 90 kilometrů vzdálené Sevilly, pro které je Sierra Norte oblíbenou výletní destinací během víkendů i prázdnin.
Bílý písek pláží přechází do moře jemné tyrkysové barvy, která postupně, odstín po odstínu tmavne, až za korálovým útesem přejde do syté, temně modré. Ještě dál obzor lemuje hradba všelijakých tvarů skalních věží, v nichž se skrývají jeskyně a laguny. Maličké ostrůvky obývá několik menších resortů a husté lesy.
Patříte mezi obdivovatele prastarých stromů? Pokud ano, pak byste si měli naplánovat cestu do německého národního parku Hainich. Z Prahy můžete dojet autem do nejstaršího německého pralesa za čtyři hodiny. A právě vrcholící podzim patří mezi ideální období pro výpravu mezi durynské „listnáče“.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Jiřím Petrem, univerzálním běžcem.
Maledivský ráj tvoří tisíce ostrůvků rozprostřených ve vyhřátých vodách Indického oceánu. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, na dalším žijí místní a na jiném se nachází resorty, které jsou dokonalé pro relaxační dovolenou. Všechny ostrůvky lemuje bílá pláž a kokosové palmy. Některé nabízí laguny s tyrkysově zbarvenou vodou, jiné zase nádherné korálové útesy, ke kterým připlouvají manty, želvy a tisíce druhů ryb.
Poučení z prvního covidového léta nás s mojí kamarádkou Alžbetou donutilo pořádně rozmyslet naší letošní cílovou destinaci. Jelikož jsme v minulém roce musely na poslední chvíli odvolat výlety do Rumunska a Slovinska, jenž po celkem shovívavé politice vůči turistům nečekaně „zčervenaly“ na covidové mapě, zvolily jsme letos nejméně komplikovanou variantu, a to sice Chorvatsko.
Nikdo neumí vytvořit tak úchvatnou podívanou jako sama příroda. V Německu je celkem 16 národních parků a se scenérií jednoho z nich si příroda obzvláště vyhrála. Park Kellerwald-Edersee nabízí svým návštěvníkům procházky bukovými lesy s výhledy na uklidňující vodní hladinu zdejšího jezera.
Na severovýchodě Andalusie, tam, kde se zdánlivě nekonečné, mírně zvlněné plantáže olivovníků mění v hradbu hor, se skrývá poklad evropského významu – přírodní rezervace Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas.
Na Borneu nás uvítá tropická příroda, kterou se prohání obrovské množství zvěře v čele s orangutany a kahau nosatými a kde žijí v dlouhých domech a těsné blízkosti hnědých meandrujících a zlatonosných řek původní obyvatelé ostrova.
Pro milovníky pěších túr nebo zapálené cyklisty toužící po krásách nedotknuté přírody je v Německu na pobřeží Baltského moře národní park Jasmund. Také UNESCO ocenilo zdejší původní lesy, když je přidalo na svůj seznam přírodních památek. Kromě magie bukového hvozdu se tu návštěvníkům skýtá úchvatný pohled na křídové útesy lemující pobřeží.
Hlavní sumaterské zajímavosti leží v horách, kde se prostírá nádherná krajina tropické džungle s orangutany, slony i pohostinnými lidmi. Mozaiku barevné Indonésie pak dokresluje kráterové jezero a vesnice s buvolími domy nebo zapomenutý ostrov Nias, na němž se můžete ponořit do smaragdové vody.
Zavřete oči a přeneste se na létajícím koberci do indického Rádžasthánu. Romantické mahárádžovské paláce z pozdního středověku se tu prolínají s dobývanými rádžpútskými pevnostmi. Muži s turbany se potkávají se zaklínači hadů, evropské ozvěny ve městech se mísí s hinduistickými tradicemi na venkově. Polopouštní země přechází u pákistánských hranic ve vyschlou krajinu s dunami. Velbloudi tu nejsou turistickou atrakcí, ale pracovní silou a leckde potkáte i slony.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Janem Hockem, fotografem a majitelem cestovní kanceláře VIP Holiday, jež se zaměřuje na cestování do oblastí, které nejsou primárním cílem masové turistiky.