Cestujte taky za pozorováním zvířat. Navštivte safari v Africe, pozorujte velryby v okolí Islandu nebo se vydejte za nosorožci v Nepálu.
Když vyrosteme z dětí v dospělé, přestane nám ZOO stačit. Chceme pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. A pokud jsme cestovatelé, ani liška se srnkou nám nebudou dost dobří. Tedy hurá na safari! Pojďme se podívat do těch nejlepších.
Při cestování po Novém Zélandu a nejen po něm se můžete setkat s tvorem s anglickým názvem seal, který se do češtiny překládá buď jako tuleň nebo lachtan. Rozdíl je mezi nimi poměrně podstatný, ale autoři a překladatelé publikací tomu nevěnují pozornost.
Kousek za Shivpuri se z indické roviny zvedají vysoké kopce pohoří Aráválí a Vindhja. Jejich hustý pralesní porost ukrývá jeden z nejlepších národních parků Indie. Žije tu stále poměrně hodně tygrů, kteří jsou bezesporu největším lákadlem pro cestovatele.
Tento vzácný a skrytý vládce jihoamerického kontinentu je díky lovcům a farmářům v ohrožení. V tropickém pralese Pantanalu je však stále pánem. Spolu s fotografem divoké přírody Michalem Jiroušem se ho vydáme najít.
Vlčata vyrostla, mráz odešel a příroda změnila svou tvář. Fotograf Petr Slavík se vrací do minnesotské divočiny, aby opět výtečně vystihoval těžko uchopitelný život zvířat. Vydejme se tam s ním.
Americký středozápad sužují extrémní mrazy. Rtuť teploměru se propadá čtyřicet stupňů pod nulu a jezera i vodní toky jsou spoutané příkrovem ledu. Vlci se blíží … Nastal ten nejvhodnější čas na fotografickou reportáž Petra Slavíka z Minnesoty.
Ráno jsme byli na snídani opět první. Ještě že jsme jim to včera nahlásili předem, že přijdeme hned na půl osmou. Jídelní místnost má Safina ve druhém patře velkého domu. Vede tam schodiště z boku. Je odtud pěkný výhled na moře. Zrovna tady měli ještě jednoho návštěvníka, kterým byla malá opička s obojkem.
Ráno jsme měli stěny stanu pěkně mokré. Vrchní plentu jsem dala zvlášť do tašky a sušila jsem ji během cesty v autě. Kousek za Manyarou jsme měli zastávku u jednoho krámku se suvenýry. Budova měla fasádu namalovanou v podobě pruhované zebry. Venku tradičně leželo spousta obrázků a vnitřek byl přeplněn dřevěnými soškami a korálky k prasknutí. Dokonce nás tu prodavač ani nijak neotravoval a tak jsme si to všechno mohli v klidu prohlédnout. Všude ale měli více méně pořád to samé dokola, takže nás nic nezaujalo, což jsem byla i trochu ráda, protože jsme docela dost utratili a spousta dní je ještě před námi.
Naše cestování nám nezačalo zrovna nejradostněji, ale vždycky se dá naštěstí říci, že by to mohlo být ještě horší. V Praze jsme si totiž v duty free shopu koupili dvě Becherovky, kterými jsme chtěli obdarovat naše pomocníky v Tanzanii. V Amsterdamu ale přišla do slova a do písmene studená sprcha.
Máte rádi divoká zvířata a také si myslíte, že africké safari je příliš turistické? Vydejte se do Indie. Je to divoká země, kde na vás čeká tygr bengálský.
V Tanzánii najdete ráj zvířat, zasněžené vrcholky sopky i chudobu třetího světa. Je to země mnoha kontrastů. Potkáte zde vstřícné lidi a budete-li mít štěstí, i strážného anděla Gabriela.
Další část deníku Jana Kovandy z cest Brazílií a pobytu na tamější farmě. O nočním pozorování zvěře, mravencích a cestě do Cuiaby.
Ve středu večer jsme se začali rozkoukávat po Mbeyi. Když jsme konečně našli volný guest house (Mbeyiou projíždí pořád hodně lidí a ubytovny jsou plné), úplně náhodou jsme narazili na guida Petera. Je to mladý rastafari, který žije asi 45 minut chůze od centra Mbeyi, odchytává si po městě turisty a pruvodcuje po okolních zajímavých lokalitách. Nám byl hned sympatický, protože nijak nevtíral a vyzařoval dobrou náladou na kilometr daleko.
V Dar es Salaam skvěle funguje autousova doprava. Je samozřejmě mnohem levnější než taxíky. Jezdí minibusy a větší autobusy. Do minibusu se pohodlně vejde asi 15 lidí, narve se tam i 25 lidí. Stojí vždy 200Ths (asi 3,50kc) ať jedete jak daleko chcete.
Měli jsme na Borneu nehorázné štěstí – vidět a nafotit nejvíce ohrožené veleopičáky naší planety v živé přírodě. Jak na to a kdo to jsou?