Cestujte taky za pozorováním zvířat. Navštivte safari v Africe, pozorujte velryby v okolí Islandu nebo se vydejte za nosorožci v Nepálu.
Ať už máte za sebou procházky po čajových plantážích v horách, výstup na Adamovu horu, pobyt v kulturou nabitém městečku Kandy či průzkum starých chrámů a měst na sever od něj, dříve nebo později sklouznete až na jih Srí Lanky, abyste mohli ujíždět džípem po travnatých pláních Udawalawe nebo se nechali unášet chladivými vlnami Indického oceánu.
Při mých prvních cestách do Afriky se mi fakt nechtělo platit stovky dolarů za to, abych spatřil divoká zvířata. Zjistil jsem, že do mnoha národních parků se dá vyrazit na vlastní pěst bez průvodce a to do konce i malým autem z půjčovny.
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Rozsáhlé savany plné zvěře, jezera plameňáků, masajské vesnice a jejich rituály nebo sopečná krajina u jezera Natron. To je třídenní dobrodružství na treku málo probádaným masajským územím.
Keňa je další z afrických zemí, které své brány otevřela cestovatelům i v covidové době. O tom, jaké to je cestovat opuštěnými národními parky i prázdnými plážemi jsme si povídali s Vojtěchem Lokšou z CK Adventura.
Člověk může mít pocit, že v dnešní korona virem zamořené době je cestování do jakékoliv země, naprostým nesmyslem. Je to samozřejmé, když na nás ze všech stran útočí média, s tím že se svět řítí do záhuby. Já jsem se i přesto zhruba před čtvrt rokem, kdy pandemie ztrácela u nás na síle, rozhodla vycestovat do mé oblíbené Afriky.
Aljaška je snem lidí, kteří prahnou po původní divoké přírodě a chtějí alespoň na čas zažít těsné sepětí s ní. Sem, na ostrov Kodiak, daleko od nejzažší civilizace, se vydal fotograf Petr Slavík, aby několik dní fotil život královských medvědů.
Afrika, černý kontinent, nepracující černoši, chudoba, nepokoje, nemoci. Kdo si jako první představí krásné původní lesy, divou zvěř a úsměv na tváři místních lidí? Já ano, ne kvůli tomu, že bych byla velký optimista, ale kvůli tomu co jsem v Africe zažila. A vím, že nejsem jediná.
Národní park Chitwan leží v rovinaté části Nepálu poblíž hranice s Indií, jihovýchodně od Kathmandu. Pojďte ho poznat!
O Africe kolují nejrůznější mýty, předsudky, báchorky a zvěsti. Mediální obraz „černého kontinentu“ zahrnuje divoká zvířata, šelmy, opice, stáda slonů a antilop, která ale mizí a stávají se čím dál ohroženější, a také chudé, nebohé děti, které nemají vzdělání, nemají co jíst a nečeká je žádná budoucnost.
Když už budete na Srí Lance, byla by škoda vynechat návštěvu místních národních parků a pozorování exotických zvířat (hlavně slonů, co si budeme povídat). V článku najdete inspiraci i pokud nemáte rádi davy turistů se selfie tyčemi.
Pokud byste se rádi vydali do oblasti „černé“ Afriky, je Keňa ideální zemí. Zapůsobí na vás především díky své rozmanitosti. Kromě několika safari jsou tady i národní parky v horách, krásné pláže a korálové útesy na pobřeží Indického oceánu. Lidé jsou přátelští a cestovat po vlastní ose není velký problém.
Už to bude skoro 10 let, co jsem poprvé navštívil Afriku. Tehdy jsme s kamarádem hledali exotickou dovolenou a právě Keňa upoutala naší pozornost. Tato dovolená převrátila můj život vzhůru nohama. Postupem času jsem se do Keni vracel čím dál častěji a nakonec jsem tam strávil s přestávkami několik let na nejkrásnější africké pláži Diani Beach v Keni.
Výpravy do Indie se v dnešní době těší veliké oblibě, ale většina Čechů se sem vypraví především za památkami, kulturou, kořením či jógou. Najdou se i dobrodruzi, kteří vyrazí na treky do Himalájí, ale jen málokdo ví, že v indických národních parcích se dá snadno pozorovat neskutečné množství zvířat.
Keňská republika leží ve východní Africe u břehů Indického oceánu. Keňa je zhmotněním představ o pravé Africe – rozprostírají se zde nekonečné savany, deštné pralesy a hory obydlené stády zvířat včetně té nejkrásnější africké megafauny. Je to místo, odkud pochází safari.