Věnujte na svých cestách čas přírodě. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, putujte v odlehlých horách nebo se vydejte hluboko do džungle.
Sousloví Spojené arabské emiráty (SAE) může některým náročnějším cestovatelům evokovat až příliš luxusní dovolenou a možná i trochu fádní destinaci. Emirát Ras al Khaimah je těmto nálepkám na hony vzdálený. Nejseverněji položená součást federace, jejíž bohatství vyrostlo z ropných ložisek, nabízí návštěvníkům mnohem víc než jen špičkové hotely s nádhernými plážemi či supermoderní nákupní centra.
Legendární bioložka Jane Goodallová v 88 letech stále cestuje po světě. „Velvyslankyně“ a „advokátka“ zvířat s plným nasazením propaguje globální program Roots and Shoots, který založila a jenž aktivizuje mladé lidi v ochraně živé přírody a životního prostředí. Fungování a životní styl naší průmyslové civilizace podle Goodallové pomalu ničí sama sebe i celou planetu. Osobnost, kterou proslavil zúčastněný výzkum afrických šimpanzů, ale vidí naději právě v dětech a dospívajících. V rozhovoru, který vedl Petr Horký v rámci pořadu Hausbot, Goodallová také zopakovala své přesvědčení, že „na každém člověku záleží“.
Zavlažovací kanály „levadas“ jsou jedním z nejtypičtějších znaků Madeiry, která bývá přezdívána ostrovem věčného jara. Hlavní funkcí levad je rozvádět vodu z vlhkého severu ostrova na jeho suchý jih. Historie levad sahá až do 15. století a dostat se k informaci, kolik přesně kilometrů jich na ostrově najdeme, je téměř nemožné.
Objevte krásu zasněžených lesů, odlehlých turistických stezek, teplých wellnessů a špičkových lyžařských areálů. Region Vysoké Tatry nabízí mnoho aktivit i během zimní sezóny.
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Městečko Zermatt je velmi oblíbeným cílem turistů, lyžařů i horolezců. Všichni sem míří hlavně kvůli úžasným horským vrcholkům v okolí údolí, jimž kraluje ikonická hora jedinečného tvaru – Matterhorn. Pokud toužíte po krásných výhledech na Matterhorn a nepříliš náročné pěší túře, vydejte se pěšky dolů z vrcholu Gornergrat. Čekají vás neskutečné výhledy, průzračné alpské jezero i tradiční horské louky. Cestu navíc můžete v několika místech přerušit a dojet zpět do města pohodlnou zubačkou. Pojďme se tedy podívat, jak může takový krásný jednodenní výlet vypadat…
Co se vám vybaví, když se řekne Andalusie? Nejspíš to bude skvělá kuchyně, moře a ikonické památky. Do této oblasti Španělska se však můžete vydat i za přírodou a poznáním. V Geoparku Granada na vás čeká nejen impozantní krajina plná bizarních tvarů, ale také zcela unikátní pohled do pradávné historie. A co takhle vstřebávat zážitky v některém ze skalních hotelů?
Na hranicích Německa a Polska se nachází nádherná krajina, jíž protéká řeka Odra. Část nacházející se v Braniborsku na severovýchodní německé straně je pak národním parkem Údolí dolní Odry a byla oficiálně ustanovena rezervací s nejvyšším stupněm ochrany v roce 1995. Místo díky tomu získalo nový cíl – stát se protikladem kulturní krajiny, tedy ponechat údolí Odry tak, aby se tam kumulovala přírodní kouzla a krásy a aby tam dýchala divočina. V některých oblastech je to sama Odra, která určuje, kolik vody krajinu zaplaví. Člověk se stahuje do ústraní a nechává zemi, aby si sama vymodelovala svůj vzhled.
Dokážete si představit vidět gorily ve volné přírodě? Již od malička jsem o tom snil. A letos jsem si tento dětský sen dopřál. Sešlo se nečekaně více věcí dohromady, které mi umožnily navštívit Ugandu a vydat se na dlouhou cestu do divoké přírody – za gorilí rodinou Muyambi v Národním parku Bwindi.
Nekonečná tundra, průzračné řeky, volně žijící stáda sobů, vysoké hory i široké rozlehlé pláně. To je severská divočina nenarušená civilizací, kam oko dohlédne.
Přírodní park a geopark Sierra Norte de Sevilla na jihozápadě španělské Andalusie nepatří mezi hlavní turistické magnety. Kdo se ale do odlehlého a řídce obydleného regionu vydá, bude odměněn mimo jiné pohledem na kaskádovité vodopády nebo malebné, původně maurské vesničky s bílými domy a křivolakými strmými uličkami, které obvykle vedou ke kostelu nebo hradu. Jedinečnou hodnotu této končině prokazují obyvatelé 90 kilometrů vzdálené Sevilly, pro které je Sierra Norte oblíbenou výletní destinací během víkendů i prázdnin.
Patříte mezi obdivovatele prastarých stromů? Pokud ano, pak byste si měli naplánovat cestu do německého národního parku Hainich. Z Prahy můžete dojet autem do nejstaršího německého pralesa za čtyři hodiny. A právě vrcholící podzim patří mezi ideální období pro výpravu mezi durynské „listnáče“.
Poučení z prvního covidového léta nás s mojí kamarádkou Alžbetou donutilo pořádně rozmyslet naší letošní cílovou destinaci. Jelikož jsme v minulém roce musely na poslední chvíli odvolat výlety do Rumunska a Slovinska, jenž po celkem shovívavé politice vůči turistům nečekaně „zčervenaly“ na covidové mapě, zvolily jsme letos nejméně komplikovanou variantu, a to sice Chorvatsko.
Nikdo neumí vytvořit tak úchvatnou podívanou jako sama příroda. V Německu je celkem 16 národních parků a se scenérií jednoho z nich si příroda obzvláště vyhrála. Park Kellerwald-Edersee nabízí svým návštěvníkům procházky bukovými lesy s výhledy na uklidňující vodní hladinu zdejšího jezera.
Na severovýchodě Andalusie, tam, kde se zdánlivě nekonečné, mírně zvlněné plantáže olivovníků mění v hradbu hor, se skrývá poklad evropského významu – přírodní rezervace Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas.