Věnujte na svých cestách čas přírodě. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, putujte v odlehlých horách nebo se vydejte hluboko do džungle.
Návštěva gejzírů El Tatio, ležících ve výšce 4.320 m n.m. v Chile patří k mimořádným zážitkům. Časný odjezd i velká zima je vynahrazena úžasným divadlem, kde hlavní roli hrají gejzíry, hory a vycházející slunce.
Žáby obývají nejen nížinné pralesy, ale i ty horské. Opět se tedy s Expedičním Fondem vydáme do Kamerunu zkoumat druhovou rozmanitost žab a jejich životní prostředí. V horách potkáme také několik pasteveckých kmenů.
Island. Ostrov, který je plný ohně díky své poloze nad vulkanicky aktivní oblastí. A zároveň díky své poloze těsně pod polárním kruhem plný ledu a ledovců. A občas se tyto dva neslučitelné fenomény potkají.
V celém Vietnamu byste těžko hledali tolik úsměvů jako u horských kmenů. Lidé vycházejí ze svých bambusových domků na bahnité cestičky, které vedou přímo na životadárné rýžové plantáže. Možná, že na blízku právě tančí buvolí spřežení.
Cestování po Albánii má své nezapomenutelné kouzlo. Hory jsou pusté a divoké, lidé přátelští a pohostinní a nad mnohými „výdobytky“ moderní civilizace zůstává rozum stát a duše romantika jásá. Vydejme se na několikahodinovou plavbu pravidelnou lodní linkou po jezeře Komani, na snad jediném trajektu, který zcela běžně bere stopaře.
Srí Lanka má rozhodně co nabídnout. Pojďme si ukázat místa, která byste rozhodně neměli při své návštěvě minout.
Xinjiang je největší z čínských provincií co do rozlohy, ale má jen pouhých 20 milionů obyvatel. Kromě Hanů (Chan), kteří tvoří necelou polovinu, zde žijí Ujguři, Kazachové, Kyrgyzové, potomci Mandžuů a Rusů, všichni většinou muslimové. Formální snaha pekingské vlády respektovat jejich odlišnost je dokumentována rozhodnutím z r. 1955 spravovat Xinjiang jako Ujgurskou autonomní oblast.
Vodopád se turecky řekne şelalesi (šelalesi). Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. Turecko není zcela vyprahlou pustinou, jak si jej často mylně představujeme. Vždyť právě zde také pramení mnoho velkých řek – mimo jiné i legendární Eufrat a Tigrid.
Do vesničky Kong Lo přijíždím na korbě songtevu pozdě odpoledne, je příjemně teplo a zapadající listopadové slunce barví krajinu do červena. Vydávám se mezi chatrče hledat nocleh.
Někdejší Persie nabízí kromě historických památek také mnoho přírodních krás. Patří k nim nejen úžasné pouštní scenérie a bizardní skalnatá pohoří, ale také, což mnohé možná překvapí, nádherné vodopády.
Toto je krátké povídání o výpravách do thajského pralesa. Překrásné, divoké, uchvacující džungle. Návykové natolik, že jsme se ji rozhodli obdivovat i s dvěma dcerami ve věku dvou měsíců a necelých čtyř let.
Malý ostrov v Indickém oceánu Srí Lanka je pravým rájem na zemi. Pinnewala láká turisty k jedné z nejzajímavějších atrakcí země, kterou je sloní sirotčinec. Nabízíme vám fotoreportáž ze sloního života.
Již mnoho let láká Maroko do svých koutů nejrůznější návštěvníky. Svou směsí exotiky, osobitých architektonických památek a divoké přírody dokazuje, že každý přijíždějící rozhodně nebude litovat.
Drsná příroda kanadských hor vybízí tuláky k putování. Nacházíte místa, která mají podle indiánského popisu velmi blízko k branám nebeským. A možná potkáte i medvědy.
Průzračné moře, bělostný písek, štěbetající ptáci, drzé opičky a nedotčený prales. Tak nějak si představujeme Thajsko. Ale co když je realita úplně jiná?