Věnujte na svých cestách čas přírodě. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, putujte v odlehlých horách nebo se vydejte hluboko do džungle.
Migrace je pozoruhodný přírodní úkaz, při kterém dochází k přesunům milionů zvířat po povrchu planety. Pro zebry, medúzy nebo tučňáky ovšem rozhodně nejde o nějakou „nedělní procházku“, ale o klíčovou životní událost, při níž jde o život.
Island náleží geograficky k Evropě, ale pro většinu Evropanů představuje neznámou zemi s měsíční krajinou. Podívejte se na letecké snímky islandské krajiny, přečtěte si, jak se na ostrov dostal první Čech a jak vypadá jeden z nejstarších parlamentů na světě.
Jedno z nejjižnějších míst na světě, které můžete navštívit bez přehnaně vysokých finančních prostředků je Hornův mys v Patagonii. A určitě se tam vydáte z argentinského městečka Ushuaia.
Pohodový začátek a konec sezóny na rakousko-maďarském pomezí nás provede po cyklostezkách vinicemi i rákosem kolem Neziderského jezera s nadprůměrným počtem slunečních dní. Kolem skvostného zámku Eszterházy ( „maďarské Versailles“) se vydáme na jih krajinou modré frankovky do termálních lázní v Büku. Naší pozornosti jistě neuniknou stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky na trase.
Výjimečný přírodní úkaz nabízí jezero Mono Lake. Jeho hladina a břehy jsou posety krápníkovými útvary vytvořenými ze soli a dalších minerálů, které se sem dostaly z nedalekého pohoří Sierra Nevada. Křehká krása ale brzy zase zmizí pod hladinou.
Nasednout do kanoe a vydat se do aljašské divočiny je snem mnohých dobrodruhů. Společnost těmto osamělým vodákům dělají jen medvědi a vzpomínky na příběhy Jacka Londona.
FILIPÍNY: Díky úsilí českých zoologů se filipínská vláda konečně pohnula k záchraně nártounů.
Krajina Pána prstenů má milovníkům putování s rancem na zádech skutečně co nabídnout. Chcete pár nových (a tajných) tipů? Zeptali jsme se na ně fotografa Jakuba Kasla.
Irsko Vám nabídne od divokých, větrem a vlnami ošlehaných pobřeží, přes rozlehlé kamenné a travnaté pláně, po romantická zákoutí, která dosud jen mlsně pozorujete z fotek na internetu.
Loučení bývá těžké, s roztomilými nártouny tím spíše. Rok trvající terénní výzkum na filipínském Boholu je u konce. Tým výzkumníků vyprovází jedovatí hadi a silné monzunové bouřky.
Poslední část velké cesty, čeká nás trasa Anchorage – poloostrov Kenai – Valdez – Dawson – Tombstone Park – Dawson Creek – Vancouver.
Pokračování velké letní cesty po Americe, tentokrát projedeme trasu Vancouver – Meziadin Juncton – Hyder – Whitehorse – Desadeash River – Kluane NP – Fairbanks – Denali.
Island, ostrov v severním Atlantiku, na kterém se kříží vysoká vulkanická aktivita s polárním klimatem, představuje snad největší koncentraci a různorodost přírodních zajímavostí na světě. Jak propadnout jeho kouzlu a nepoložit roční rozpočet?
Jihoindický stát Kérala se chlubí poněkud bizarní kuriozitou, první demokraticky zvolenou komunistickou vládou na světě! V Kérale vládne celoročně příjemné teplé klima, ale zamrazí, když zahlédnete v nadživotní velikosti zamračené tváře soudruhů.
Když jsme našemu emigravšímu spolužákovi oznámili na jeho polosamotě uprostřed hlubokých lesů Britské Kolumbie, že máme namířeno na Yukon a dál na sever, pohrdlivě odfrkl. „Co tam proboha chcete dělat? Tam chcípl pes.“