Věnujte na svých cestách čas přírodě. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, putujte v odlehlých horách nebo se vydejte hluboko do džungle.
Vždy jsem chtěla cestovat. Zažít dobrodružství, poznat nové lidi a kulturu a pochopit, jak se žije v jiných koutech naší planety. O Kanadě jsem snila už od střední školy, jelikož se jedná o bilingvální zemi a já jsem studovala francouzské gymnázium, ale nedostala jsem možnost se tam podívat. Až během studia na vysoké škole jsem se dozvěděla o kategorii Working Holiday Visa, která umožňuje v Kanadě pracovat a cestovat až po dobu jednoho roku.
Na úplném severozápadě USA leží stát Washington – neuvěřitelně pestrá a krásná země s úžasnou přírodou. Při pobřeží Washingtonu se prostírají věčně zelené deštné pralesy. Z nich se prudce zdvihá pásmo Kaskádového pohoří se zasněženými dřímajícími sopkami. To vše na dohled od typických amerických velkoměst s mrakodrapy, fastfoody a nejmodernějšími technologiemi. A za tím vším ještě dále na východě se táhne nekonečný kraj sluncem rozpáleného vnitrozemí a ospalých, téměř westernových městeček.
Naše redakce vám jde příkladem a cestujeme, jak jen to jde 🙂 Naše kolegyně Natálie, šéfredaktorka časopisu Svět outdooru, se letos v létě vypravila do Slovinska. Přečtěte si krátký rozhovor o tom, jak se jí tam líbilo a co určitě stojí za vidění.
Großglockner je nejvyšší hora Rakouska měří 3798 metrů. Leží ve Vysokých Taurech na hranicích Korutan a Tyrolska. Pokud uvažujete o tom, že se vydáte zdolat tuto horu, vězte, že rozhodně nebudete jedinými Čechy na tomto výstupu. Ale stojí to za to!
Uf, to byla dřina. Domluvit si řidiče skútru na CELÝ den, to znamená do západu slunce v osm. Nerozumím tomu – je tu tolik řidičů, ale žádný se mnou za žádnou cenu nechce jet. Až později jsem zjistila, že slaví svátek, a na obřad (půdžu) v chrámu nesmí chybět. To se rozumí samo sebou, ale oni mají svátek obden:-)
Před očima mám kužel černé sopky Batur s viditelným kráterem, v úpatí modravé jezero – a v jeho vodách se odráží – asi pro jistotu, sopka ještě jednou. Stojíme na kraji frekventované silnice, a nadšeně hledíme na nádherný výhled. Vedle nás staví turistický autobus, o kus dál několik aut – všichni se chtějí kochat výhledem. Proč taky ne, jsme v Penelokanu, což v překladu znamená „Vyhlídkové místo“.
Laponsko (sámsky Sápmi) je v povědomí českých turistů známé především svou téměř nedotčenou arktickou přírodou lákající jak svou divokostí, tak i klidem a tichem, které dnes jen tak nenaleznete. Za kulturními poznatky sem ale příliš turistů nejezdí. Kdo však do Sápmi přijede, zjistí, že zdejší kultura je při nejmenší stejně bohatá jako zdejší krajina.
Marocké město Essaouira patří mezi nejvyhledávanější kitesurferské destinace v Maroku. Kromě několik kilometrů dlouhé pláže zde ale můžete také objevovat medinu zapsanou na seznam UNESCO s piktoreskními krámky s hlasitými prodavači, starý přístav, kde se dodnes vyrábí tradiční rybářské lodě, a nebo bývalou vojenskou pevnost s vysokými hradbami. Přečtěte si reportáž kitesurfera, který Essaouiry vyrazil na soustředění!
Dobrodruh a cyklocestovatel Matěj Balga se na své cestě kolem světa pokusí sám vlastními silami překonat tzv. Dariénskou zátku, neprostupnou nebezpečnou džungli bez silnic na pomezí Panamy a Kolumbie. Pokud se mu to povede, bude prvním Čechem a navíc teprve třetím dobrodruhem na celém světě, kterému se to podařilo.
Majestátní hory, hluboká údolí, fotogenické scenérie, ale také domov řady etnických menšin nebo nejnavštěvovanější kout severozápadního Vietnamu. To všechno a spousta dalšího je Sapa – bývalé francouzské horské středisko, které vás do minuty zcela pohltí. Ostatně jako na celém Vietnamu, i na Sapě se podepsali francouzští kolonizátoři.
Máte před sebou dovolenou ve Vietnamu a váháte, zda vyrazit i na ostrov Phu Quoc? Ukážeme vám, že jde o jedinečnou destinaci, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Phu Quoc si zamilujete. Je to exotická perla Vietnamu, ze které se vám nebude chtít vracet. Krásné pláže s průzračnou vodou, chutná kuchyně a panenská příroda s množstvím cizokrajných zvířat – to všechno čeká právě tady.
Při rozpadu Jugoslávie na Makedonii bohužel nezbyl ani kousek mořského pobřeží. Tento nedostatek si však místní bohatě vynahrazují u Ohridského jezera, které je s rozlohou téměř 350 kilometrů čtverečních druhé největší na Balkáně. Leží v jižní části země na hranici s Albánií a lze jej směle označit za jakýsi makedonský Balaton nebo dokonce makedonské moře. Poměrně členité pobřeží jezera lemují jednak historická místa v čele se středověkým městem Ohrid, jednak krásná příroda a především pak rekreační střediska.
Indiánský náčelník Vinnetou učinil chorvatská Plitvická jezera a jejich okolí nesmrtelnými. Obdobně krásnou podívanou však nabízí i Národní park Krky rozprostírající se v okolo stejnojmenné řeky. Až vás při návštěvě Chorvatska omrzí slaná mořská voda, vyměňte ji za koupání v průzračné řece s nádhernou scenérií v pozadí.
Do atraktivní podívané se tu snoubí kulturní i přírodní památky s údajně nejkrásnějším západem slunce na světě. Při jeho pozorování se můžete zaposlouchat do zvuků mořských varhan, nevšedního hudebního nástroje, který rozeznívají i ty nejmenší vlnky.
Maroko je skvělou destinací na offroad expedice, jelikož nabízí neskutečně široký výběr terénů. Navíc výpravu okoření spoustu zajímavých měst, výjimečná kultura i zapadlé vesnice plné dětí. I dlouhá cesta po zemi se sem proto vyplatí!