Věnujte na svých cestách čas přírodě. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, putujte v odlehlých horách nebo se vydejte hluboko do džungle.
Pod pojmem „Zelené Španělsko“ se skrývají nádherné, věčně zelené oblasti rozprostírající se kolem Biskajského zálivu a táhnoucí se až na samý západní cíp Španělska. Jednou z oblastí, která vás okouzlí, je Kantábrie. Často se Češi přeslechnou a slyší Kalábrie, ale to jsou dvě naprosto odlišné země.
Na jižní polokouli začíná léto, nejvyšší čas naplánovat si cestu za sluncem a do hor. Přijďte si 7. 12. do kina BIO OKO poslechnout vyprávění Máji a Alči, které se po cestě kolem světa vydaly na expedici, až na konec světa – do Jižní Ameriky, kde šly pěšky Patagonií. Těšte se na přechod drsných chilských And, stopování na cestách, které končí v ledovcových jezerech, na lezení po skalách bez cest, nekonečné brody řek bez mostů a to vše protkané písněmi na ukulele, které holky na žádnou cestu nezapomenou vzít s sebou.4000 kilometrů, 3 měsíce, 2 holky s ukulele a jedním snem.
Plavba motorovou pirogou proti proudu řeky Dja do kempu u peřejí Messok, kde jsme měli strávit měsíc pozorováním zvířat na salinách, trvala dva dny. Jindy by mohla být rychlejší, ale teď právě končilo období dešťů a hladina vody v řece vyla nízká.
Za divokou přírodou dnes musíte putovat dlouho a daleko. Naše letošní cesta s Tomem Jůnkem a Ondrou Pečem za salinami do pralesa u peřejí řeky Dja v Kongu trvala týden a bylo to tak trochu jako cestovat zpátky v čase.
Polární záře, v originále Aurora Borealis na severní polokouli a Aurora Australis na té jižní, je hlavně úžasnou přírodní světelnou show. Barevné divadlo, při kterém člověk zažívá pocity tajemna, mystiky a obdivu k působení přírodních sil. Vždyť tuto nádhernou podívanou mají na svědomí vesmírné síly.
Koncem září roku 1957 začala nedaleko nejzápadnějšího bodu azorského ostrova Faial mocná podmořská erupce. Během následujících třinácti měsíců z moře vyrostl nový vulkán, který dostal jméno Capelinhos. Sopečná krajina kolem sopky Capelinhos dnes patří k symbolům ostrova Faial a k zajímavým přírodním úkazům Azorských ostrovů, které jsem si nechtěla nechat ujít.
Možná vás překvapí, co vše se ukrývá v malém lázeňském městě na západě Německa. Mezi léčivými prameny tu každý rok kvete nejstarší německá vesnice růží a centrum města je asi nejkrásnější ukázkou německé secese. Město Bad Nauheim, do kterého se zamiloval i Elvis Presley, tak nezklame milovníky umění, květin ani odpočinku.
Rozsáhlé savany plné zvěře, jezera plameňáků, masajské vesnice a jejich rituály nebo sopečná krajina u jezera Natron. To je třídenní dobrodružství na treku málo probádaným masajským územím.
Objevte unikátní přírodu a částečně i historii Čech a Moravy a seznamte se s projektem „Česko-polská Hřebenovka – východní část“, obnovenou historickou turistickou pěší trasou vedoucí po hřebenech hor od pomezí Jizerských hor a Krkonoš až po Praděd.
Uprostřed vodního labyrintu, který vytvořila řeka Spréva, je usazené lázeňské město Burg. Jedna z nejlákavějších lokalit Braniborska leží mezi Drážďanami a Berlínem a od Čech je vzdálená jen několik málo kilometrů. Poznejte německý Burg obklopený podmáčeným Sprévským lesem, kde voda i příroda skutečně léčí.
Pytláctví je jednou z hlavních příčin ubývání živočišných druhů. Proti nelegálnímu lovu a obchodu s divokými zvířaty bojuje pozoruhodným způsobem záchranný program Kukang na severu ostrova Sumatra. V rámci spolupráce s místními komunitami zaměstnal dva bývalé pytláky outloňů a luskounů, kteří se stali terénními ochránci přírody. Své skvělé dovednosti orientace v pralese a sledování ohrožených divokých zvířat nyní rozšířili o moderní prvky využívané v ochraně přírody – instalaci a kontrolu fotopastí. Na ty se nedávno podařilo zachytit mj. i kriticky ohroženého orangutana sumaterského a vzácnou kočku Temminckovu.
Míst, kde proudí tzv. bílá léčivá energie, je v ČR mnoho. Výběrem nabízíme alespoň několik, jež by neměla uniknout vaší pozornosti, zajímáte-li se o věci duchovní povahy a pobýváte-li zároveň rádi v přírodě. Mnohá jsou vhodná i pro výlety s dětmi a většina nabízí možnost pěší či cykloturistiky v okolí.
Ačkoliv kroky mnohých Čechů v letních měsících míří na jih, nejbližším mořem je to Baltské rozkládající se na severu Polska a Německa. Německý ostrov Rujána na baltském pobřeží je oblíbený především u místních, postupně mu ale na chuť přicházejí i zahraniční turisté. A ani ti čeští nejsou výjimkou.
Vše, jen ne obyčejné – i takto lze popsat malé saské město Bad Schmiedeberg. Ten, kdo očekává pouze lázeňství, které je v Německu velmi rozšířené, je na velkém omylu. Bad Schmiedeberg nabízí rozmanité způsoby, jak trávit volný čas. Kultura se v oblasti mísí s vědeckým pokrokem, což rozhodně představuje neobvyklou, ale nepochybně lákavou kombinaci. Vydejte se s námi na výlet do Bad Schmiedebergu a jeho okolí, které má rozhodně co nabídnout.
Po roce stráveném z velké části v azylu na naší chalupě v Beskydech jsem jednoho večera zbystřil, když jsem při rožnění kuřat v krbu zaznamenal informaci, že na Islandu začala poměrně výjimečná sopečná erupce, kdy se láva hrne na povrch z hloubky zhruba 20 kilometrů. Tím pádem nemá explozivní charakter a dá se k ní relativně bezpečně přiblížit.