Věnujte na svých cestách čas přírodě. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, putujte v odlehlých horách nebo se vydejte hluboko do džungle.
Letní dovolené přímo vybízejí k objevování nových krajů. Do Bavorského lesa (Bayerischer Wald) respektive celého Německa teď smí po dlouhé době i neočkovaní a netestovaní. Pokud máte rádi pohodovou turistiku, cyklistiku, ale i zoo či muzea, není na co čekat.
Nenápadná provincie Alicante, ležící asi 170 km jižně od Valencie, se vyznačuje překvapivě krásným hornatým vnitrozemím, které vytváří zubatou hradbu dlouhého pobřeží zvaného Costa Blanca.
Mallorca je největším španělským ostrovem, který je často spojován s odpočinkem
a plážemi. V posledních letech je ale také nesmírně vyhledáván pro aktivní dovolenou.
Míří sem cyklisté na zimní přípravu, lezci za skálami a také turisté a milovníci hor.
Pohoří Serra de Tramuntana je vápencového původu, měří 90 kilometrů a pokrývá
většinu severní až severozápadní části ostrova. Pojďme ho poznat blíže.
Kdo touží po dobrodružství a krásách jen zřídka dotčené přírody a komu zároveň nevadí trochu nepohodlí bez propracované turistické infrastruktury, ten ocení přírodní park Cabo de Gata-Nijar na jihu Španělska v provincii Almería. K obdivu je tu vulkanická kopcovitá krajina, liduprázdné pláže u nezkrotné vodní hladiny, solné laguny plné plameňáků i malé rybářské vesničky.
Berchtesgadenské Alpy jsou horskou perlou Bavorska, která snoubí krásu majestátních vrcholů, průzračných smaragdově zelených jezer i třpytivých vodopádů s řadou kulturních a historických zajímavostí. Přinášíme 7 tipů, co vidět při návštěvě Berchtesgadenu.
Vítr si pohrává s mými dlouhými rozpuštěnými vlasy. Na krosové motorce projíždíme beze spěchu po bělostné pláži. Její barva podtrhuje jedinečné zbarvení Růžové laguny.
Madeiře se přezdívá ostrov věčného jara nebo miniaturní kontinent. Je rájem pestrobarevných květin s celoročně příjemným klimatem a obrovskou rozmanitostí krajiny původních třetihorních pralesů, bizardních vulkanických štítů zpřístupněných sítí turistických cest a unikátních levád.
Baskicko v sobě skrývá krásu přírodních parků i architektonické perly v kulturní metropoli Bilbau. Je centrem španělské silniční cyklistiky, na své si však přijdou i vyznavači horských kol, treků i nadšenci do vodních sportů. Vlny v Biskajském zálivu jsou mezi surfaři v Evropě vyhlášené.
Švýcarsko je zemí neuvěřitelných přírodních krás a na nějakou zajímavost narazíte doslova na každém rohu. V samém srdci této alpské země leží dvě dlouhá údolí, která toho návštěvníkům mohou nabídnout opravdu hodně. Jedním z nich je kouzelné údolí Lauterbrunnen, kde můžete objevovat desítky jedinečných vodopádů, ale třeba také vyjet lanovkou k muzeu Jamese Bonda nebo se zdálky kochat světoznámou trojicí hor Eiger, Mönch a Jungfrau.
Součástí Panonské roviny v jihovýchodní Evropě je oblast Banátu, která je od severu ohraničena řekou Mureş, od západu řekou Tisa, zatímco jižní hranici tvoří řeka Dunaj a na východě pohoří jižních Karpat. Za Rakouska-Uherska byl jeden Banát a teprve poválečná dělení jej rozdělila hranicemi.
Melbourne je velkoměsto s velmi zajímavým okolím. Nejznámější je patrně Great Ocean Road a Phillip Island.
Travnaté hřebeny ukrajinských, polských a slovenských Karpat – mírně zvlněné kopce, daleké výhledy, hustý podrost borůvčí, pasoucí se stáda dobytka a drobné rurální vesničky v odlehlých údolích.
Maorská legenda praví, že Fiordland byl vytvořen, když polobůh Tū Te Rakiwhānoa vytesával sekyrou drsné strže jižních fjordů kolem Preservation Bay a Dusky Sound, ponechávaje si pod nohami ostrovy Resolution a Secretary. Jak postupoval k severu, postupně své umění vylepšoval, až vyvrcholilo tvorbou fjordu Milford Sound, v maorštině Piopiotahi.
Stromové kapradiny, přesličníky, endemické horské tamarindy, exotické květiny či obklopené vesničky banánovníky a dostupné jen pěšky nebo vrtulníkem. To vše na pozadí úchvatných scenerií zelených skalních štítů. V přírodě izolované kaldery Mafate na ostrově Réunion v Indickém oceánu si připadáte jako na procházce z éry dinosaurů.
Přes rok trvala cesta Jakuba a Dašky domů z Nového Zélandu. Bikepackeři měli sbaleno „nalehko“, aby si nekazili pocit z jízdy na těžkých kolech a zároveň ani neomezovali svobodu pohybu doprovodným vozidlem. Užívali si masáže a gastro zážitky, poznávali rušný život asijských silnic i poklid venkova. Všechna ta námaha se přetavila do poznatků a zážitků, na které rádi vzpomínají a které je učinily být otevřenějšími lidmi.