Nenechte si na cestách ujít unikátní atmosféru pouští. Navštivte beduíny, hrajte si ve vlnách a v noci pozorujte úžasné hvězdné nebe při kempování v poušti.
Své stopy zde zanechali Nabatejci, Římané, arabské muslimské dynastie i křižáci. Přesto je největším klenotem malého bezpečného království nádherná scenérie pouštní krajiny a pohostinní a přátelští beduíni v ní.
Somaliland je neuznaný stát na území severního Somálska. Vznikl v roce 1991 během občanské války v Somálsku. Od té doby se na rozdíl od zbytku země těší stabilitě, demokracii a relativní prosperitě. Přesto stále trpí tím, že jej neuznala jediná světová vláda, takže de-facto neexistuje.
Už vám začíná chybět teplo a sluníčko? Vyrazte krásnému počasí vstříc, a to třeba do Spojených arabských emirátů. Do země, kde hojnost a luxus najdete na každém rohu. Emirátů se rozhodně není důvod obávat, navíc nabízí krásné počasí po celý rok a dostatek zábavy.
Jsme parta kamarádů z Prahy, které spojuje surfing a nekonečné nadšení z vln. Po několika společných výletech jsme se rozhodli založit Pražskej serfovej klub.
Zlatá horečka v USA nezasáhla pouze oblasti Kalifornie nebo Aljašky, ale pronikla také do budoucího státu hazardu, Nevady. Jedním z center honby za zlatem v Nevadě bylo město Rhyolite. Přitom i zde vše proběhlo nadmíru rychle, tak typicky pro všechna místa, osídlená jen kvůli těžbě zlata. To důležité z historie města se vtěsnalo do období přibližně deseti let.
Omán je pro mnohé cestovatele stále ještě neznámou destinací. Dle mých zkušeností si ale zaslouží mnohem větší pozornost. Jednak je pro Čechy dobře dostupný a jednak rozhodně má co nabídnout.
Bruno Baumann se poprvé proslavil v roce 1994 jako vedoucí průkopnické expedice pod patronátem UNESCO, která vedla napříč srdcem pouště Gobi. V říjnu 2003 přešel sám pěšky jako úplně první člověk na světě novou cestu skrze mrtvou zónu pouště Gobi. Je přirovnáván k „Reinholdu Messnerovi pouště“. Baumann je průkopníkem v oblasti pouštních průzkumů, který žije celý život na hraně, honbě za extrémním mentálním, duševním a fyzickým dobrodružstvím v „Himálaji písku“.
Pětidenní pochod pouští s pětadvacetikilovým batohem na zádech je obtížný, ale zároveň neskutečně krásný. Jiří Kalát se takto vydal do izraelské pouště Negev.
Osm hodin autobusem na západ od Káhiry, někde uprostřed Sahary, se rozkládá zapomenutá oáza Siwa. Chcete-li poznat její nejvzdálenější zákoutí, vyproste si od místních kolo!
Zvláštní atmosféra bázně, respektu a jedinečnosti vyvstává v srdci každého, kdo se někdy ocitne na vršku zlaté písečné duny. Spalující vedro, příjemný pocit na chodidlech a tíživé ticho. To je poušť.
Uháníme saharským ergem, jak se nazývá písečná poušť s dunami. Tam, kde by člověk nečekal ani nohu, potkáváme starého pána se stádem ovcí. Pumpuje vodu ze studny a nalévá vědra do pítka pro své kozy. Bydlí opodál, v betonové krabici. Do města jezdí často.
Vyprahlé hory uprostřed Ománu sice na první pohled nemusí lákat k trekům, ale exotický svět si nakonec velmi rychle zamilujete. Hlavně si nezapomeňte dostatek vody!
Tamerza, Chebica a Midés. To jsou tři jedinečná místa schovaná v srdci pouště. Oázy vznikaly na jedněch z mála míst, kde z písečných hor pryští voda.
Přátelští a srdeční beduíni, barevné písečné duny, znudění velbloudi, voňavá arabská káva a pomalu plynoucí čas. To je Wadi Rum, ráj uprostřed pouště ležící v jordánském Měsíčním údolí. Nezapomenutelnou atmosféru dokreslují oranžově zbarvené několik set metrů vysoké pískovcové hory. A hlavně kvůli těm jsme tady my!