Častým cestovatelským cílem jsou výjimečné ostrovy a krásné pláže. Poznejte na cestách ty nejhezčí pláže v Thajsku, Karibiku nebo Indonésii.
Dlouhodobě nejnavštěvovanější částí souostroví Kapverdy je ostrov Sal. Stejně jako celý stát omývaný Atlantikem má Sal převážně vyprahlou krajinu sopečného původu. Klima je velmi stabilní. Hlavní sezóna sice trvá od dubna do října, ale i v ostatních měsících denní teploty pohodlně přelézají dvacítku. A prakticky nehrozí, že by vám dovolená mohla propršet. Sal je na rozdíl od některých sousedů velmi rovinatý. Přesto má tento tropický ráj co nabídnout i nad rámec desítek kilometrů nádherných pláží.
Z výpravy do egyptských letovisek Marsa Matrouh či El Alamein si přivezete nejen vyčištěnou hlavu z poklidných a současně nádherně čistých pláží. Hotely na břehu Středozemního moře jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do historicky fascinující Alexandrie, muzeí bitev druhé světové války nebo svérázné oázy Síwa.
Kapverdy jsou už několik desetiletí jedním z afrických premiantů z hlediska společenské stability a demokracie v politické praxi. Uznání hodná a nesmírně bohatá je i zdejší „kreolská kultura“ včetně hudby a kuchyně, v nichž se odrážejí historické vazby na kontinentální Afriku, jižní Evropu i Brazílii.
Zatímco střední a západní Evropa putuje v létě do letovisek severní Itálie jako je Bibione, obyvatelé italského severu se přesouvají na jih. Jednou z nejoblíbenějších oblastí je region Kalábrie, respektive její malebné pobřeží, jehož azurové moře poskytuje úlevu v extrémně horkých letních měsících. Hlavní sezónou se zde rozumí červenec a srpen, ovšem pláže se plní už od půlky června a zajisté nezůstávají prázdné úderem posledního dne letních prázdnin.
Fraserův ostrov, na dohled od jižního pobřeží Queenslandu, je v mnoha ohledech výjimečný. Pyšní se titulem „největší písečný ostrov planety“ a ukrývá nepředstavitelné množství majestátních stromů i křišťálově čisté vody.
Bydlíme na opravdovém zámku. Jediném veřejnosti přístupném na Normanských ostrovech. Stojí v čarokrásné zahradě s rybníčkem a spoustou moderních soch, umně vpravených do anglického parku s exotickými rostlinami. Jeho zdmi procházela historie ostrova Guernsey – největšího z těch, které dnes tvoří Šafářství Guernsey – nevelké autonomní britské území v Lamanšském průlivu. Dodnes na zámku Sausmarez bydlí rodina původních majitelů.
Všechny ostrůvky Malediv omývá stejně krásné moře a přece je každý úplně jiný. Jeden má bílé písečné pláže, druhý obrůstají traviny, na třetím hospodaří místní, čtvrtý hostí rybí továrnu a pátý je rájem pro milovníky šnorchlování. Pojďme prozkoumat poslední, nejjižnější část tohoto nádherného koutu světa.
Že je Thajsko skutečně „Asií pro začátečníky“, kde všechno funguje, jsme se s manželkou přesvědčili po několika málo dnech od přistání v Bangkoku. Vypravili jsme se tam s pětiletou a bezmála dvouletou dcerou v rámci rozšířené verze původního plánu, který zahrnoval „pouze“ návštěvu švagra v Austrálii. Současně jsme se přesvědčili o tom, že covid už nijak neomezuje cestování do jihoasijské země ani uvnitř jejích hranic.
Tisíce ostrůvků se vznáší v teplém korálovém moři a tvoří Maledivy. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, jiný lemuje bílá pláž a kokosové palmy, další láká milovníky šnorchlování na útes porostlý korály ve tvaru zlatých růží, ke čtvrtému připlouvají manty, na pátý želvy a kolem všech najdete stovky druhů ryb. A pak tu jsou ještě ostrůvky, na nichž vznikly resorty, kde si připadáte jako v ráji.
Bílý písek pláží přechází do moře jemné tyrkysové barvy, která postupně, odstín po odstínu tmavne, až za korálovým útesem přejde do syté, temně modré. Ještě dál obzor lemuje hradba všelijakých tvarů skalních věží, v nichž se skrývají jeskyně a laguny. Maličké ostrůvky obývá několik menších resortů a husté lesy.
Maledivský ráj tvoří tisíce ostrůvků rozprostřených ve vyhřátých vodách Indického oceánu. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, na dalším žijí místní a na jiném se nachází resorty, které jsou dokonalé pro relaxační dovolenou. Všechny ostrůvky lemuje bílá pláž a kokosové palmy. Některé nabízí laguny s tyrkysově zbarvenou vodou, jiné zase nádherné korálové útesy, ke kterým připlouvají manty, želvy a tisíce druhů ryb.
Hlavní sumaterské zajímavosti leží v horách, kde se prostírá nádherná krajina tropické džungle s orangutany, slony i pohostinnými lidmi. Mozaiku barevné Indonésie pak dokresluje kráterové jezero a vesnice s buvolími domy nebo zapomenutý ostrov Nias, na němž se můžete ponořit do smaragdové vody.
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Stejně tak někteří lidé milují zimu, sníh a s nimi spojené kouzelné scenérie hor, další zase dávají přednost slunci, moři a teplu. A právě těm druhým je určen náš tip, jak se vyhnout alespoň části temných a chladných dní zimního období v Česku: navštivte stát Goa na západním pobřeží jižní Indie.
Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.
Vítr si pohrává s mými dlouhými rozpuštěnými vlasy. Na krosové motorce projíždíme beze spěchu po bělostné pláži. Její barva podtrhuje jedinečné zbarvení Růžové laguny.