Na světě je aktuálně přes 1200 památek UNESCO ve 167 zemích světa. Poznávejte je na svých cestách opravdu důkladně a dopodrobna.
Víte jak smlouvat? Kde se ubytovat a kde jíst v Marrákeši? Připravte se na cestu do Maroka díky našemu podrobnému průvodci jedním z nejhezčích marockých měst.
Atlantické pobrežie Maroka skrýva viacero zaujímavosti. Okrem notoricky známych miest akým je Rabat, alebo preslávená Casablanca sa oplatí navštíviť menšie, no o to príťažlivejšie miesto zvané Essaouira. Úzke uličky hrajú modrobielou farbou, prístav je plný drevených rybárskych lodí a malé podniky sú naplnené vôňou grilovaných rýb.
Při návštěvě jakékoliv země míří turisté obvykle do hlavního města. V Maroku tomu tak není. Turisté zde míří všude jen ne do Rabatu. A dělají velkou chybu!
Protože pravidelně odpovídám na dotazy lidí, co je potřeba si vzít a připravit na expedici, bude užitečné rozepsat se o přípravách více.
Genbaku Dome (Atomový dóm) je jediná stavba v Hirošimě, která zůstala stát po atomovém útoku 6. srpna 1945. Je udržována ve stavu, ve kterém byla těsně po výbuchu. Je připomínkou ničivé síly atomové bomby, památníkem všem 70.000 na místě zahynulým a nadějí míru. Stavba pochází z roku 1915, jejím architektem byl Čech Jan Letzel. Původně sloužila jako výstavní hala.
Město Kyoto na ostrově Honšu bylo založeno podle čínských vzorů v roce 794 a až do poloviny 19. století bylo hlavním městem Japonska. Po více než tisíc let bylo Kyoto centrem japonské kultury. Představuje vývoj japonské dřevěné architektury, především náboženských staveb, a také proslulých japonských zahrad, které ovlivnily zahradní architekturu na celém světě. Památka zahrnuje svatyně Kamo (Kami a Shimo), chrámy To-ji (Kyo-o-Gokokuji), Kijomizu-dera, Daigo-ji, Ninna-ji, Saiho-ji (Kokedera), Tenyu-ji, Rokuon-ji (Kinkaku-ji), Jisho-ji (Ginkaku-ji), Ryoan-ji, Hongan-ji, Kozan-ji a hrad Nijo. Dále pak několik památek za hranicemi města – svatyně Ujigami a Byodo-in ve městě Uji a stavby ve městě Otsu.
KEŇA: Do seznamu UNESCO přibyly Fort Jesus, jezera Bogoria a další.
Po první zkušenosti s Itálií a ochutnání útržků Toskánska nebylo pochyb, že si tahle úžasná oblast zaslouží delší návštěvy. Na svou druhou Italskou cestu jsem se tak vydal opět na Buellu.
Chrámy v Khajurahu jsou slavné svými detailně vyvedenými sochami. Od mé návštěvy na mne kamarádi naléhají – chtějí vidět erotické fotky a video. Zde je tedy ta nejtvrdší erotika (někdy spíše až perverzní pornografie), která je zároveň chráněnou památkou UNESCO. Článek není vhodný pro mladší 18 let 🙂
Poslední původní deštný tropický prales na Srí Lance. Rozkládá se na jihozápadě země. Přestože rezervace je poměrně malá – zhruba 21 x 7 km, obsahuje mimořádné množství endemitů, a to jak v říši rostlinné, tak živočišné. Více než polovina všech druhů stromů, kapradin a epifytů jsou endemity. Podobně vysoké číslo pak platí i pro savce, obojživelníky, hady, ryby, motýly i ptáky. Sinharaja je na seznamu světového dědictví UNESCO.
(Rock Shelters of Bhimbetka) Skalní úkryty v Bhimbetce se nacházejí na úpatí pohoří Vindhyan na jižním okraji indické náhorní plošiny. Jedná se o pět přírodních skalních úkrytů, které údajně vykazují stopy obydlení z doby před 100.000 lety (nejstarší v Indii). Jeskynní kresby jsou asi 30.000 let staré.
Skupina nejstarších buddhistických památek (paláce, pilíře, chrámy, kláštery) v Indii, které pocházejí ze 2. a 1. stol. př. Kr. Komplex byl centrem buddhismu až do 12. století. Nejzajímavější stavbou je tzv.Velká stupa.
(Manas Wildlife Sanctuary) Přírodní park Manas se rozkládá na úpatí Himalájí kolem řeky Manas. Je tvořen převážně listnatými lesy, střídanými travnatými plochami. Je domovem mnoha zvířat, včetně ohrožených druhů – tygrů, leopardů, slonů, zakrslých prasat a nosorožců. Hnízdí zde i velké množství různých druhů ptáků.
Národní park Keloadeo se nachází přibližně 50 km západně od Agry. Je významným zimovištěm tažných ptáků, kterých zde bývá až 364 druhů, včetně některých vzácných, jako je jeřáb sibiřský.
Fascinující a tajuplné ruiny slavného hlavního města Vijayanagaru, jedné z největších hinduistických říší, se nacházejí poblíž vesnice Hampi, v mystické, kameny poseté krajině, mezi banánovníkovými plantážemi. Hampi bylo založeno v roce 1336 a v době rozkvětu čítalo půl milionu obyvatel. Nejvýznamnější ruiny a paláce starověkého města se rozkládají na ploše mnoha kilometrů čtvrečních, je tedy výhodné půjčit si v místě kolo a památky i jejich okolí projet. Do některých paláců – např. do Vittala Temple, který je památkou UNESCO, platí cizinci poměrně vysoké vstupné (250 rp v roce 2007), většina areálu je však volně přístupná. Do Hampi se dostanete turistickým či lokálním busem přes městečko Hospet.