Na světě je aktuálně přes 1200 památek UNESCO ve 167 zemích světa. Poznávejte je na svých cestách opravdu důkladně a dopodrobna.
I když by na pořádné procestování Srí Lanky byl i měsíc málo, s klasickou dovolenou 20 či 25 dnů se to plánuje trochu špatně. Přečtěte si tipy na to, co zařadit do programu, pokud máte na cestování pro Srí Lance přibližně dva týdny, tak, abyste si užili od každého trochu.
Stalo se vám už někdy, že jste spatřili přírodní skvost a zůstali na něj koukat doslova s otevřenou pusou? Že ne? Tak ve Škocjanské jeskyni se vám to určitě stane! Kromě toho, že si po vstupu do jedné z největších jeskynních prostor světa budete připadat malí jako mravenečci, ze zvuků neviditelné řeky tekoucí kaňonem se vám budou ježit chlupy a budete neustále přemýšlet, jak takový ohromný prostor vůbec mohl kdy vzniknout.
Přezdívá se mu levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina, památky UNESCO a v průměru nejvíce slunečních dnů v celém Jadranu. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. A není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.
Mayská kultura fascinuje dobrodruhy již po staletí. Nejdříve to bylo kvůli zlatu a posléze i řadě tajemství, která skrývají její stavby i mnoho dalších aspektů života tehdejších obyvatel, stejně jako to, proč vlastně tato civilizace zanikla a kam se všichni ti lidé poděli. Nejprve ale budeme muset zaplatit…
Na mnoha (a nejenom) mayských památkách po celé střední Americe můžeme studovat život nobility, politických či náboženských elit tehdejšího světa, chrámy, hrobky a náboženská místa. Joya de Cerén v Salvadoru je v tomto jiné, zde je možné vidět a zkoumat život prostých lidí, zde je vesnice a domy obyčejných farmářů a dělníků.
Oblast Střední Dalmácie ležící ve východní části Jadranu je považována za jednu z nejkrásnějších přímořských oblastí v Evropě. Prvním městem, které jsme při našem putování navštívili, byl starobylý Trogir, který je zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO již od r. 1997.
Bílé město, plodné město nebo třeba americký Jeruzalém, tak je mnohdy označováno kolumbijské město Popayán ležící v departmentu Cauca. Popayán patří k nejstarším a nejzachovalejším koloniálním městům Jižní Ameriky a honosí se dvěma zápisy na seznamu UNESCO.
Buddhistické chrámy v Thajsku, patří bezesporu k největším turistickým atrakcím. V celé zemi je jich okolo čtyřiceti tisíc, které byly postaveny v různém čase. Wat Rong Khun, který je spíše známý cizincům pod názvem „bílý chrám“, je ale přeci jiný.
Novodobá planeta opic? Dao Khi, opičí ostrov na kterém se budete cítit poněkud v menšině. Připravte si hodně jídla, budete ho potřebovat. Tamní opice mají totiž velké nároky i apetit.
I když ze skalnatého pahorku Akropole stále shlíží chrám Parthenón jako v dobách své největší krásy, hlavní město Athény je dnes o hodně jiné. Minimálně hlučnější a bojující se smogem.
Město Fes ležící v severním Maroku je už od středověku pokládáno za jedno z kulturně nejdůležitějších měst v arabském světě. Po dlouhá staletí bylo hlavním městem Maroka a centrem vědy, umění a vzdělání.
Terakotově červený kolos hlavního chrámu kláštera Pahar Pur na sebe upozorňuje už z dálky. Základy a zbytky stěn ostatních staveb komplexu naopak připomínají miniaturní model města.
Bahnerlebnispfad. Tohle slovo představuje pro českého mluvčího nejen záhadný jazykolam, ale zároveň překvapivě pohodlnou vstupenku do švýcarských Alp. Železniční zážitková stezka, jak zní český překlad z němčiny, otvírá svět velehor komukoli od rodin s malými dětmi až po vitální seniory. Na pochodu velehorami je totiž při ruce vlak.