Cestovat po světě s motorkou vám nabídne úplně jiný náhled na destinace, přírodu, i místní obyvatele.
Až se ocitnete na Ostrově bohů, určitě si ho budete chtít pořádně prohlédnout. I když to pohledem na mapu vypadá jako hračka, vzdálenosti tady jsou relativní a to, za jak dlouho urazíte jaký kus cesty závisí na vašem dopravním prostředku, situaci na silnici ale také na hinduistickém kalendáři. Setkání s náboženským procesím – ceremonií může vaši cestu prodloužit třeba i o několik hodin.
Vojta s Mirkou se rozhodli splnit si svůj sen, trochu pošetřili, dali výpověď v práci a vyrazili na svých motorkách vstříc novým dobrodružstvím na cestu kolem světa. Přečtěte si reportáž o tom, co všechno takové cestě předchází a co museli zařídit. Třeba se to bude hodit i vám.
Mirka se při práci snažila cestovat, kam si troufla. Lákaly ji ale větší dálky, jenomže pro samotnou holku to byl risk, do kterého nechtěla jít. Vojta si při vysoké přivydělával na lodi a pak naskočil jako IT inženýr do korporátního života. Každé léto sedl na motorku a někam se vydal. Omezoval ho ale počet dní dovolené v tom, aby jel někam fakt daleko po vlastní ose. A pak se ti dva náhodou potkali a nakonec z toho byla cesta kolem světa. Přečtěte si, jak to bylo:
Turecko je pro Čechy zcela logický cíl. Za dva a půl dne tam od nás na motocyklu v pohodě dojedete a pro poznání aspoň části země stačí i dva týdny dovolené. V Turecku vás čeká slovy maminky Forrest Gumpa velká bonboniéra. Ať rozbalíte kterýkoliv bonbón, vždy to bude skutečná pochoutka.
Vespa expedice má v plánu dojet z thajského Bangkoku do Horních Řepčic v Čechách. Za své dopravní prostředky si dobrodruzi zvolili krásného veterána Vespu a thajský tříkolový taxík tuktuk. Na jejich 15 000 kilometrů dlouhé cestě byla jejich další zastávkou Indie.
O výpravách autem za hranice Evropy, offroad závodech ve světě i tipech, kam se vydat na první výpravu autem, jsme se bavili s terénním řidičem a nadšeným cestovatelem Mílou Janáčkem. Řeč byla o Islandu, Číně i Malajsii.
Je tomu pár minut, co s námi letadlo dosedlo na ranvej v Hanoji a já nervózně vyčkávám místní autobus směr stará čínská čtvrť, centrum všech baťůžkářů. Nervózně proto, protože to bude můj první reálný kontakt s místní dopravou, o které jsem zatím jen četl většinou odrazující články. Nastupuji, platím, usedám a za velmi zvídavých a nevěřících pohledů místních spolucestujících vyrážím na hodinu a půl dlouhou „vyhlídkovou“ jízdu.
Když zrovna nenatáčí filmy nebo neběhá po divadelních prknech, vydává se herec Pavel Liška do světa na své motorce. Před pár týdny se vrátil ze své poslední velké cesty po Jižní Americe, která se konala v rámci projektu MOTO CESTOU NECESTOU.
Co se stane, když zavřete osm lidí do jedné čtyřicet let staré Avie a hodláte s ní urazit jedenáct tisíc kilometrů přes Evropu, přeplout Gibraltar, dojet do Maroka, Západní Sahary až na Obratník Raka? Zažijete cestu, o které se vám ani v těch nejdivočejších snech nezdálo.
VespaExpedition šílený nápad dvou kamarádů dojet na Vespě a Tuk Tuku z Asie až do Čech. Aby toho nebylo málo, tak cestou budou ještě fungovat jako taxík a vozit místní lidi po kontinentě.
Dominika, které je teprve 22 let a měří sotva metr a půl, projela Polsko, Pobaltí, Rusko, Kazachstán až do kyrgyzských hor. Ujela 13 000 kilometrů, překonala výšky přes 3000 metrů nad mořem a to všechno v sedle malé dvěstěpadesátky, která je vším, jen ne cestovním motocyklem. Expediční úprava Dominičiny Yamahy Tricker byla navíc její bakalářskou prací. Jednou z nejoriginálnějších, jaké na VUT v Brně za poslední léta viděli.
Dvaadvacetiletá Dominika Gawliczková projela na malých motorkách 18 zemí Evropy. Začala jezdit na motorce ve 13 letech a o 3 roky později vyrazila na první výlet v jedné stopě za hranice ČR. V 19 letech se vydala poprvé úplně sama do Španělska a Portugalska na cestu dlouhou 9 840 km, která trvala 35 dní. Momentálně je na své nejdelší cestě do Kyrgyzstánu až k hranicím Číny. Na facebooku Dominika na cestě můžete sledovat její velmi vtipné příspěvky!
Tři dobrodruzi na třech motorkách, 30 000 kilometrů a šest měsíců. To je potřeba na objetí světa na motorkách podél 50. rovnoběžky. Radek Hasal, Honza Škvor a Martin Kraml vyrazili 3. května a nyní byste je potkali už v Azerbajdžánu. Jejich pohyb můžete sledovat zde. Pár drobností o jejich cestě napoví také několik otázek na Honzu Škvora.