Cestovat po světě s motorkou vám nabídne úplně jiný náhled na destinace, přírodu, i místní obyvatele.
Motocyklový novinář, kilometrový milionář, fotograf, cestovatel a dobrodruh. Kouzlo cestování na motorce, kdy jste blíže lidem a můžete jet, kam vás oko povede, objevil v roce 1986 při velké cestě po Jugoslávii. V roce 2009 zdolal hranici milionu kilometrů, o rok později se vydal na cestu do Vladivostoku a v roce 2017 vyrazil směr Magadan a projel i Mongolsko. Jako novinář se také zúčastnil několika závodů Rallye Dakar a těsně před koronakrizí se vrátil z expedice na Nový Zéland, kterou podnikl s manželkou v sedle legendárního motocyklu Indian.
Dovolená v Bulharsku patrně u většiny Čechů evokuje pohodu na dlouhých plážích s pozvolným vstupem do moře. Turistický ruch se ale v této jihobalkánské zemi rychle rozvíjí a návštěvníkům tak dnes Bulharsko nabízí bohatou plejádu aktivit.
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Provincie Ha Giang na severu Vietnamu je proslulá zajímavou krajinou posetou krasovými kopci. Nedaleko vietnamských hranic s Čínou stojí malé městečko Dong Van, které je skvělou základnou pro výlety po okolí.
Neobyčejně populární silnice Grossglockner Hochalpenstrasse v rakouských Alpách vede zdánlivě až do nebes. Vede do samého nitra Vysokých Taur až k impozantnímu ledovci Pasterze pod patou majestátního Grossglockneru, nejvyšší hory celého Rakouska.
Cesta autem na dovolenou může být komfortnější, ale pokud podceníte přípravu, může se vám tovymstít. Víte, na co si dát pozor a co nezanedbat před cestou?
Zapomeňte na tvrzení, že Dánsko je pro nás moc drahé. Stačí si cestu dobře naplánovat, zamluvit si ubytování dopředu nebo využívat autobusové dopravy, aby vám vystačil rozpočet jako na cestu do Itálie nebo Německa. Začněte v Kodani, pokračujte do Aarhus, národního parku Thy nebo na křídové útesy Møns Klint.
Unavený a špinavý se po více než sedmi dnech ocitám zpátky v místě mého přechodného bydliště, horském středisku Da Lat, který patří mezi hlavní metropole Centrální vietnamské vysočiny. Na tachografu mého motocyklů je číslice 1250 km. To je vzdálenost, kterou jsem překonal během uplynulého týdne.
Tomáš Hruška se po 3 letech svého prvního zaměstnání rozhodl na nějaký čas vyměnit kancelář za dobrodružství a vydal se s batohem na zádech cestovat po světě. Na své zatím desíti měsíční cestě procestoval zejména země v jihovýchodní Asii. Velmi si oblíbil Indonésii, kterou částečně projel na motorce. Tomáš popisuje některé zážitky z cesty.
Maximálně dva tři mezinárodní lety za den do celé země, každý z nich obsazený tak na šedesát procent, po přistání je v potemnělé hale policistů v uniformách i v civilu víc než cestujících. Razítko přistane do pasu po nesmírně dlouhé době a pak je každý cizinec odveden k okénku, kde proběhne povinná výměna dolarů za místní bony.
A to se nebojíš? Slyšel jsem velice často, když jsem oznamoval můj úmysl vydat se s motorkou na Střední východ. I to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěl tuto cestu uskutečnit a nafilmovat. Chtěl jsem ukázat lidem, že se povětšinou není čeho bát, a když člověk používá rozum, je to vcelku bezpečný “výlet”. To, co jsem prožil, ale naprosto předčilo mé očekávání.
Máme pro vás několik základních tipů, jak se zorientovat ve Vietnamu, jedné z nejzajímavějších zemí Jihovýchodní Asie, při první návštěvě.
Konečně nastává ten den, kdy odlétáme na pár měsíců z České republiky. Čeká nás cesta napříč jihoamerickým kontinentem s motocyklem Jawa 350/640, které říkáme Doris. Jelikož šetříme každou korunu, cesta, která by normálně trvala kolem 17 hodin, bude trvat bezmála dva dny. Letíme ale s Turkish Airlines přes Istanbul, kde strávíme krásných 12 hodin.
Mirka s Vojtou, kteří se na motorkách rozhodli objet svět, pokračují do Turecka. Jak se jim líbilo v zemi darovaného čaje, pravé turecké kávy, sladkého ovoce, dokonalých silnic, milých lidí a zkušených obchodníků? Přečtěte si, jak vynechali Istanbul a radši jeli po březích moře bývalého Řecka.
Až se ocitnete na Ostrově bohů, určitě si ho budete chtít pořádně prohlédnout. I když to pohledem na mapu vypadá jako hračka, vzdálenosti tady jsou relativní a to, za jak dlouho urazíte jaký kus cesty závisí na vašem dopravním prostředku, situaci na silnici ale také na hinduistickém kalendáři. Setkání s náboženským procesím – ceremonií může vaši cestu prodloužit třeba i o několik hodin.