Průvodce velkými městy vám pomohou zorientovat se na cestách. Poznejte Istanbul, New York, Londýn, Řím, Bangkok, Kuala Lumpur a mnoho dalších.
Oblast Nice Côte d´Azur je jedinečná nejen svou historií, ale i polohou. Od pobřeží Středozemního moře se region zvedá až k vrcholkům masivu Mercantour ve stejnojmenném národním parku. Metropole Nice Côte d’Azur žije ve dne v noci svým životem a na své si při návštěvě regionu přijde opravdu každý.
Kdyby slavný český spisovatel a novinář Karel Čapek procestoval v západním Španělsku ležící Extremaduru, jistě by o ní do svého cestopisu Výlet do Španěl napsal: autentické, objevné, jak z jiné doby. Přesně taková Extremadura je.
V bezprostřední blízkosti rakouských hranic a tři hodiny jízdy autem od Plzně se nachází lázeňské město Bad Füssing. Bavorské město v povodí řeky Inn návštěvníky láká na blahodárné léčivé prameny. Málem ale bylo všechno jinak – jeho původním posláním mělo být obohacení německého chemického průmyslu. Město však nakonec získalo zcela jiný, pro přírodu méně zničující účel. Dnes už Bad Füssing nekřižují těžké stroje, nýbrž návštěvníci toužící po uzdravení a relaxu, které poskytuje místní léčivá voda.
Moskvané se tam jezdí bavit, Skandinávci pít z plna hrdla a zbytek světa vzdychat údivem. Vzpomínky na slávu a eleganci carského města se vynořují z třpytících se odlesků hladiny bezpočtu vodních kanálů a rezonují i v rozlehlých francouzsky upravených parcích a mramorových dvorcích impozantních paláců.
Podívejte se na fotoreportáž z Černobylu, kde si příroda bere zpět vše, co jí patří.
Náš západní soused se může pyšnit velkou koncentrací malebných lázeňských měst, mezi něž patří i právě Bad Saarow – dříve vesnice o několika stovkách obyvatel, dnes populární turistická destinace s mnoha lákadly pro jeho návštěvníky. Kouzlo města poprvé ocenili zámožní obyvatelé Berlína na počátku 20. století, které přilákaly místní bahenní lázně a překrásná příroda.
Z kastilských zlatavých plání občas vykukují kopce korunované velkolepými strážními hrady, zelené oživení se ale koná až v živější vinařské oblasti podél řeky Río Duero na západě či v malé samostatné provincii La Rioja. Pouť vede přes úchvatná historická města León, Burgos a Salamanca, v nichž musíte ztrávit minimálně den, abyste načerpali atmosféru časů dávno minulých.
Nedaleko německo-francouzských hranic se nachází populární lázeňské město, jehož dějiny sahají až do starověku – blahodárné účinky termálních pramenů, které v okolí města proudí, objevili už obyvatelé antického Říma. V 17. století město zasáhl ničivý požár, ale Baden-Baden doslova povstalo z popela a o dvě století později bylo znovu objeveno. Dodnes se těší zájmu turistů z celého světa.
Německé městečko na úplné hranici s Českou republikou původně vzniklo jako obchodní uzel na řece Labe. Později ale zdejší krajinu začali objevovat nadšení turisté a po nalezení železitého pramene se z nového lázeňského centra stalo turistické centrum nabízející mnoho různých aktivit. Tím město zůstalo dodnes a turisty tak nepřestává lákat na místní lázně, pamětihodnosti a krásné výlety po okolním národním parku Saské Švýcarsko.
Kantábrie je věčně zelená část Španělska s vysokým pohořím, které region odděluje od zbytku Španělska takzvanou Kantábrijskou římsou. Pro horolezce, vodáky, surfaře i cyklisty je doslova rájem na zemi. Na své si přijdou i speleologové – nachází se zde například slavná Altamira! Poslechněte si Zuzanu Churranovou a nechejte se inspirovat a zlákat na cestu do této méně známé „šik“ oblasti Španělska. Video vzniklo v rámci v rámci výstavního cyklu ŠPANĚLSKO – JEDNA ZEMĚ, ČTYŘI SVĚTY.
Německo, náš blízký soused nejen v zeměpisném smyslu slova, má v mnoha ohledech velmi podobné vánoční tradice a zvyky, jako my. Některé se nám naopak mohou zdát trochu cizí. Podívejme se tedy pod pokličku německému adventu a zejména zážitkům a radostem, které v tomto ročním období můžeme v Německu zažít. A které si s oblibou dopřávají sami Němci.
Dvě zdánlivě vzdálená města baskickou Vitorii a Puerto de la Cruz na Tenerife spojuje jedna zajímavost. Najdete zde výjimečně vydařený street art podporovaný dokonce radnicemi obou měst. Prohlédněte si ho sami.
Moskvané se tam jezdí bavit, Skandinávci pít z plna hrdla a zbytek světa vzdychat údivem. Vzpomínky na slávu a eleganci carského města se vynořují z třpytících se odlesků hladiny bezpočtu vodních kanálů a rezonují i v rozlehlých francouzsky upravených parcích a mramorových dvorcích impozantních paláců.
Strategická poloha v centru Středozemního moře předurčila Maltské souostroví k bohaté historii. Starověk připomínají kamenné megalitické chrámy, období arabské nadvlády se podepsalo na městě Mdina. V 16. století patřila Malta johanitům, známým též jako Maltézští rytíři, a v té nejnovější historii byla přes 150 let britskou kolonií. Právě různorodá směsice kultur, chuť místních šťavnatých rajčat, skalnaté útesy tyčící se nad písečnými plážemi a chladná zákoutí kamenných uliček Valletty vám po návratu z Malty zůstanou ještě hodně dlouho v hlavě.
Ten, kdo už někdy zavítal do Dalmácie ví, že je to jedna z nejkrásnějších oblastí Chorvatska. Není zde téměř žádný průmysl a její břehy jsou omývány Jaderským mořem, které přináší místním obyvatelům nemalé bohatství materiální i duševní.