Průvodce velkými městy vám pomohou zorientovat se na cestách. Poznejte Istanbul, New York, Londýn, Řím, Bangkok, Kuala Lumpur a mnoho dalších.
Ulice druhého největšího města v Litvě jsou většinou klidné a tiché. A to i přesto, že je Kaunas jedním z kulturních center země. Místní univerzita, stejně tak jako galerie a kavárny, lákají na klidný život daleko od hlučícího davu. Kaunas trpí vůči hlavnímu městu Vilniusu tak trochu syndromem mladšího nedoceněného bratra, zdání ale může klamat. Právě to se město bude snažit dokázat příští rok jako Evropské hlavní město kultury.
Bad Reichenhall je výjimečné místo. Alpské město charakteristické pestrobarevnými budovami je ze všech stran obklopeno horskými vrcholky. I díky tomu Bad Reichenhall představuje jeden z nejvyhledávanějších cílů turistů.
Ačkoliv kroky mnohých Čechů v letních měsících míří na jih, nejbližším mořem je to Baltské rozkládající se na severu Polska a Německa. Německý ostrov Rujána na baltském pobřeží je oblíbený především u místních, postupně mu ale na chuť přicházejí i zahraniční turisté. A ani ti čeští nejsou výjimkou.
Rozlohou patří Valletta k nejmenším hlavním městům Evropy. Během dovolené sem návštěvníci zamíří jednou, maximálně dvakrát, projdou si uličky, poobědvají, nakoupí suvenýry a pak hurá za dalším objevováním. Malta, perla Středomoří, láká především na koupání, potápění nebo gastronomii, která zrcadlí rozmanitou historii ostrovů.
Vše, jen ne obyčejné – i takto lze popsat malé saské město Bad Schmiedeberg. Ten, kdo očekává pouze lázeňství, které je v Německu velmi rozšířené, je na velkém omylu. Bad Schmiedeberg nabízí rozmanité způsoby, jak trávit volný čas. Kultura se v oblasti mísí s vědeckým pokrokem, což rozhodně představuje neobvyklou, ale nepochybně lákavou kombinaci. Vydejte se s námi na výlet do Bad Schmiedebergu a jeho okolí, které má rozhodně co nabídnout.
V západoněmeckém Hesensku se ukrývá jedno z nejstarších lázeňských měst v Evropě, kterému se někdy přezdívá Nice severu. Turisty oblíbené Wiesbaden láká kromě odpočinku v lázních i na historické a kulturní památky a velké množství tichých parků. Okolní region Rheingau je zase populární u milovníků přírody nebo cyklistiky a Wiesbaden je tak ideálním místem pro nabrání energie a druhého dechu.
Litva je malý národ s velkou duší. Možná právě proto, že většina Evropanů si není úplně jistá její polohou na mapě a místní jazyk není pořádně podobný ničemu jinému, Litevci si opravdu cení svojí země. Stejné je to i s hlavním městem Litvy – Vilniusem. Před pár lety médii proběhla kontroverzní reklama, která přirovnávala Vilnius k ženskému G-bodu. „Nikdo neví, kde se nachází, ale když ho objevíte, je to úžasné.“ Ačkoliv v katolické Litvě vyvolala reklama pořádný rozruch, něco na tom je.
Objevte kouzlo Nice Côte d’Azur a užijte si sluncem zalité pláže, potápění mezi hejny rybiček, prozkoumávání podmořských vraků lodí nebo adrenalinový parasailing.
Jedno z vůbec nejznámějších lázeňských měst v Německu Bad Kissingen leží na západě Bavorska a pro české turisty je tak dostupnou destinací. V 19. století se městu přezdívalo Weltbad, tedy světové lázně, a ty dnes kromě léčebných pramenů lákají i na jedinečnou architekturu a mnohé kulturní akce. Společně s dalšími proslulými lázněmi v Evropě zažádalo vedení města o zapsání Bad Kissingen na seznam světového dědictví UNESCO.
Na jihu Francie se nachází oblíbené přímořské letovisko, které právem patří mezi nejpopulárnější turistická místa v zemi galského kohouta – hlavním lákadlem je tradičně světově proslulá francouzská kuchyně, ale i bohatá historie.
Francouzské město Nice a jeho okolí milovala pro svěží a romantickou atmosféru řada světových malířů. Nahlédněte do jejich díla a navštivte některé z místních muzeí.
Kousek od Aše a zároveň na hranicích Saska a Bavorska se nachází malebné lázeňské město Bad Elster. Leží v údolí řeky Bílý Halštrov (Weisse Elster), kterou lidé dříve nazývali Klášterní voda, což svědčí o čistotě a léčebném účinku pramene. Oblast obklopují vysoké lesní porosty, zajišťující příjemné klima. Dovolená může začít!
Jihofrancouzské město Nice je bezesporu jedním z největších lákadel Francie. Přímořské letovisko se stalo jedním ze symbolů francouzského turistického ruchu, nadšenými turisty je vyhledávané už od 19. století a počet cestovatelů se každým rokem stále zvyšuje. Přesto by byla škoda si při návštěvě tohoto regionu prohlédnout pouze metropoli. I v okolních vesnicích se totiž ukrývají krásná místa, která v mnohém předčí samotné Nice a která mají stále nádech staré kouzelné Francie.
Pokud plánujete aktivní dovolenou na kole, region Azurového pobřeží je pro vás ten pravý. A je jedno, jestli si zajezdíte raději v terénu nebo po silnici. Cyklistika se zde těší velké oblibě.
„Cestovat nejde a pokud ano, tak je to nebezpečné.“ Opak je ale pravdou. Já jsem na cestě už téměř rok. Na svém seznamu mám „pouze“ Itálii, Francii, Mexiko, Ekvádor a v současné době i Kolumbii. V každé zemi se snažím strávit delší čas, abych se naučila jazyk dané země. Jazyk je totiž důležitou a nepostradatelnou součástí každé kultury. A jazyky mě baví. Poznání nových kultur a to, jak lidé žijí, byl jeden z důvodů, proč jsem dala po 5 ti letech v Praze v práci výpověď a vydala se na Cestu kolem světa. V době koronavirové.